Dôkaz, že väčší nemusí znamenať lepší

Objem rovná sa výkon, správne? To je tradičný spôsob uvažovania. Motor EcoBoost je ale všetko, len nie tradičný. Je to kompletne nový prístup ku konštrukcii spaľovacieho motora. Tieto menšie a ľahšie jednotky využívajú mnohých technických inovácií, preto majú nižšiu spotrebu aj emisie. Pritom však dosahujú vysokého výkonu.

Ford ponúka na európskom trhu motory EcoBoost s objemom od 1-litra až po 2,3-litrový motor, s výkonom od 74 kW do 257 kW. Najpopulárnejšie prevedenie 1.0 EcoBoost bolo už šesťkrát za sebou vyhlásené najlepším motorom roka svojej kategórie v hlasovaní Engine of the Year, a trikrát sa dokonca stalo jej absolútnym víťazom.

 • SPOZNAJTE HO BLIŽŠIE

  TfordHE ECO - ekologický

  V motoroch EcoBoost nevyjde ani kvapka paliva nazmar. Výsledkom sú veľmi nízke hodnoty spotreby paliva aj emisií CO2. Presné údaje nájdete v cenníkoch a katalógoch jednotlivých modelov. K dosiahnutiu týchto pozoruhodných hodnôt pomáha motorom EcoBoost priame vstrekovanie paliva. Ide o systém, ktorý vstrekuje pod vysokým tlakom precízne dávkované množstvo paliva.

  fordTHE BOOST - výkonný

  Všetky motory EcoBoost sú preplňované turbodúchadlom. Preto majú oveľa vyšší výkon, než by sa mohlo zdať podľa ich zdvihového objemu. Turbodúchadlo využíva energiu výfukových plynov, ktorá inak vychádza nazmar, k tomu, aby sa do motora dostalo veľké množstvo silne stlačeného vzduchu. Napríklad motor 1.0 EcoBoost tak dosahuje pôsobivého výkonu až 140 koní. To je ešte viac, než ponúkali staršie a ťažšie konvenčné jednotky s objemom 1,6 litra.

  fordSuverénny nástup sily

  Turbodúchadlo prispieva tiež k širšiemu rozpätiu krútiaceho momentu. Vďaka tomu sa motory EcoBoost vyznačujú veľkou pružnosťou a nevyžadujú časté radenie. Variabilné časovanie ventilov potom umožňuje motoru vytvárať silnejší krútiaci moment v nízkych otáčkach a pritom zachovať výkon vo vysokých otáčkach. Jednoducho povedané, keď potrebujete akcelerovať, môžete sa spoľahnúť na okamžitý a suverénny nástup hnacej sily.

 • PREHĽAD MODELOV

  Motor 1.0 EcoBoost

  Počet valcov Výkon (k) Emisie CO2 g/km
  Spotreba l/100 km
  3 100/125/140 99 - 129 4,3 - 5,6
  ford
  FIESTA
  ford
  FOCUS
  ford
  C-MAX

  ford
  ECOSPORT
  ford
  MONDEO  Motor 1.5 EcoBoost

  Počet valcov Výkon (k) Emisie CO2 g/km
  Spotreba l/100 km
  4 120/150/160/182 143 - 171 5,5 - 7,4
  ford
  FOCUS
  ford
  C-MAX
  ford
  KUGA

  ford
  MONDEO
  ford
  S-MAX
  ford
  GALAXY


  Motor 2.3 EcoBoost

  Počet valcov Výkon (k) Emisie CO2 g/km
  Spotreba l/100 km
  4 290 199 - 211 9,0 - 9,5
  ford
  MUSTANGBookmark & Share