Bezpečnosť je pre nás prioritou

Fiesta novej generácie disponuje celým radom moderných technických riešení, ktoré v rizikových situáciách ochránia vás, vašich spolucestujúcich aj samotný automobil. K najvýznamnejším prvkom patrí Active City Stop, výsuvné chrániče dverí alebo multimediálny systém SYNC 3 s automatickým tiesňovým volaním. Je tu aj celý rad ďalších systémov, z ktorých niektoré pomáhajú nehode úplne predísť.

 • BEZPEČNOSŤ

  Afordirbagy, ktoré vás chránia zo všetkých strán

  Okrem predných airbagov vodiča a spolujazdca je úplne nový Ford Fiesta vybavený tiež bočnými airbagmi, ktoré chránia hrudník a sú navrhnuté tak, aby viedli telo preč od miesta nárazu. Zároveň dokážu pozdvihnúť pažu a vytvoriť tak priestor medzi ňou a deformovanou štruktúrou. Stropné airbagy pokrývajú veľkú plochu a opierky hlavy zaisťujú ochranu pred poranením krčnej chrbtice. Samozrejmosťou je tiež upozornenie na nezapnuté pásy.

  fordPäťhviezdičková ochrana

  Euro NCAP je popredná európska nezávislá organizácia v oblasti bezpečnosti automobilov. Prostredníctvom prísnych kritérií hodnotí bezpečnosť nových vozidiel na trhu. O tom, že Ford berie bezpečnosť vážne, svedčí skutočnosť, že Fiesta získala najvyššie možné hodnotenie päť hviezdičiek.  Technológia, ktorá vidí to, čo vy uvidieť nemôžete

  Systém stráženia mŕtvych uhlov sleduje prostredníctvom radarových senzorov oblasť mŕtvych uhlov po oboch stranách vozidla. Ak senzory zaznamenajú vozidlo, ktoré vám zostáva skryté, rozsvieti sa v spätnom zrkadle na zodpovedajúcej strane jasne viditeľná oranžová kontrolka. Keď cúvate z parkovacieho miesta, systém upozornenia na prevádzku v kolmom smere zaznamená vozidlá prichádzajúce zo strany a upozorní vás na ne zvukovým signálom. Navyše sa rozsvieti aj kontrolka v spätnom zrkadle.

  Pfordomáha udržiavať bezpečný odstup

  Akonáhle detektor bezpečnej vzdialenosti zaznamená možnú kolíziu, varuje vodiča akustickými a vizuálnymi signálmi na obrazovke v palubnej doske. Ak pred vami ide iné vozidlo, grafika na obrazovke ukazuje vzdialenosť k nemu. Tento pokročilý systém vám umožňuje včas reagovať na náhlu situáciu pred vaším vozidlom. A ak nereagujete, systém aktivuje brzdy za použitia strednej brzdnej sily.  Systém, ktorý vám pomôže zostať v jazdnom pruhu

  Systém udržiavania v jazdnom pruhu sleduje pomocou kamery, či nevedomky nevychádzate z jazdného pruhu. V takom prípade vás varuje vizuálnym upozornením aj vibráciami volantu. Ak reagujete pomaly alebo vôbec, asistent pre jazdu v pruhoch zasiahne do riadenia, aby vás vrátil späť do správneho pruhu. Táto technológia je určená pre viacprúdové komunikácie diaľničného typu.

  fordPokročilé systémy pre kontrolovanejšie brzdenie

  Protiblokovací systém bŕzd ABS a elektronický rozdeľovač brzdného tlaku EBD zaisťujú kontrolované brzdenie. Bezpečnostné brzdový asistent EBA pomáha Fieste brzdiť v krízových situáciách účinnejšie. Sleduje, akou silou pôsobíte na brzdový pedál, v prípade potreby potom brzdnú silu automaticky zvýši.

  Afordktivácia varovných svetiel pri núdzovom brzdení

  Ak prudko zabrzdíte vozidlo, dôjde k automatickému zapnutiu výstražného osvetlenia a rozblikajú sa brzdové svetlá na vašom novom Forde Fiesta. Táto kombinácia upozorní vodiča za vami na potenciálne nebezpečnú situáciu.

  fordAby príves zostal bezpečne v stope

  Systém stabilizácie prívesu zaznamená začínajúce rozkývanie prívesného vozidla a zníži rýchlosť súpravy, aby problém vyriešil. Jazda s prívesom je vďaka tomu istejšia. Systém spomalí vozidlo znížením krútiaceho momentu motora a postupným zvyšovaním tlaku v brzdovej sústave.

  fordUpozorní vás na pokles tlaku v pneumatike

  Správny tlak v pneumatikách je dôležitý z hľadiska spotreby paliva, životnosti pneumatík aj bezpečnosti jazdy. Preto senzory tlak nepretržite sledujú a na prípadný problém vás hneď upozornia, aby ste mohli zastaviť, skontrolovať pneumatiku a buď ju dofúknuť, alebo koleso vymeniť.

 • ZABEZPEČENIE

  Vfordysoká úroveň zabezpečenia

  Na prianie možno do vozidla nainštalovať obvodový alarm a dvojité zamykanie. Dvojité zamykanie znemožňuje otvorenie dverí zvnútra. Zlodej sa teda dnu nedostane, ani keď rozbije bočné okno a pokúsi sa otvoriť dvere vnútornou kľučkou. Dvojité zamykanie sa aktivuje opakovaným stlačením uzamykacieho tlačidla na diaľkovom ovládači centrálneho zamykania.

  fordBezstarostné zdieľanie vozidla vďaka MyKey

  Táto technológia umožňuje obmedziť najvyššiu dosiahnuteľnú rýchlosť, nastaviť upozornenie na nezapnuté pásy a dokonca aj regulovať hlasitosť audiosystému. Účelom je zabezpečiť vám pokoj na duši, keď požičiate auto kamarátovi alebo členovi rodiny. Ford MyKey sa vyznačuje jednoduchosťou obsluhy. Jednoducho zasuniete kľúč do zapaľovania, naštartujte a následne sa riadite jednoduchými pokynmi. Obmedzenie naprogramujete priamo do konkrétneho kľúča.  Predchádza vzniku odrenín a škrabancov

  V úzkych parkovacích miestach sa často nedá vyhnúť kontaktu dverí s iným autom alebo napríklad stĺpom. Keď ale otvoríte dvere novej Fiesty, vysunie sa z nich ochranná lišta, ktorá ochráni lak vášho vozidla.

  Sfordpozná, že ste unavení

  Systém sledovania bdelosti nepretržite monitoruje váš spôsob jazdy. Rozpozná zmeny, ktoré by mohli byť spôsobené únavou. Pokiaľ vo vašom správaní zaznamená znaky svedčiace o strate pozornosti, na prístrojovom štíte sa zobrazí ikona, ktorá vám odporučí urobiť si prestávku. Ak sa vaša pozornosť ďalej zhoršuje, správa sa zobrazí opakovane a pridá sa aj akustické upozornenie.

  fordSpätné zrkadlá, ktoré na seba dávajú pozor

  Pri manévrovaní v stiesnených priestoroch alebo v úzkej ulici prídu spätné zrkadlá ľahko k úrazu. Riešením sú elektricky sklopné zrkadlá, dodávané na želanie v novej Fieste. Ku sklopeniu stačí stlačiť tlačidlo. A pretože sú aj vyhrievané, za mrazivých rán vyrazíte na cestu rýchlejšie a bezpečnejšie.

  fordFord SYNC s automatickým tiesňovým volaním

  Dôležitou časťou systému Ford SYNC, ktorá môže zachrániť život, je služba automatického tiesňového volania. V prípade dopravnej nehody, keď dôjde k spusteniu airbagov alebo vypnutiu prívodu paliva, vie automaticky zavolať na linku tiesňového volania. Hovor môžete zrušiť alebo ho prevziať sami. Najdôležitejšia je skutočnosť, že systém poskytne potrebné informácie ako napríklad GPS súradnice aj v prípade, že ste v bezvedomí.

Bookmark & Share