Fotogaléria

Nové Galaxy s pohonom všetkých kolies

29. apríla 2015 – Spoločnosť Ford Motor Company dnes oznámila, že po prvýkrát bude úplne nový model Galaxy k dispozícii aj s pohonom všetkých kolies. Inteligentný systém pohonu všetkých kolies od spoločnosti Ford zlepšuje trakciu kolies a stabilitu vozidla na ceste. Dokáže bezproblémovo prepínať medzi pohonom predných a všetkých kolies, čím vozidlu zabezpečuje bezpečnejšie jazdné vlastnosti najmä na klzkom povrchu.

Systém každých 16 milisekúnd meria priľnavosť kolies vozidla k povrchu vozovky, čo je dvadsaťkrát rýchlejšie než žmurknutie oka, a dokáže presmerovať až 100 percent krútiaceho momentu motora na predné alebo zadné kolesá, pričom potrebné úpravy dokáže systém uskutočniť v priebehu len 100 milisekúnd. Keďže krútiaci moment sa presmerováva len tam, kde je to potrebné, a len vtedy, keď je to potrebné, inteligentný systém pohonu všetkých kolies má v porovnaní so systémom trvalého pohonu všetkých štyroch kolies minimálny vplyv na spotrebu paliva a emisie CO2.

S modelom Galaxy vyrástli rodiny v celej Európe. Zákazníci poznajú jeho schopnosti pri prevážaní siedmich osôb pri zachovaní prvotriedneho komfortu a bezpečnosti, pričom tento model neustále prekvapuje svojou bezkonkurenčnou všestrannosťou,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident pre marketing, predaj a služby spoločnosti Ford of Europe. „Úplne nový Galaxy teraz ponúka ešte väčšiu istotu vďaka inteligentnému pohonu všetkých kolies, ktorý aktívne optimalizuje trakciu s cieľom zabezpečiť ešte hladšiu a kultivovanejšiu jazdu.

Technologicky vyspelý sedemmiestny model Galaxy sa po prvýkrát „odhalil“ v apríli tohto roka, naložený na pohybujúcom sa prívese, prostredníctvom neuveriteľného triku, na ktorý sa podujal iluzionista Darcy Oake. Spoločnosť Ford rozširuje počet vozidiel s inteligentným pohonom všetkých kolies, ktoré sa predávajú v Európe, vrátane SUV modelu Kuga, úplne nového modelu Mondeo, S-MAX a luxusného SUV Edge, ktorý sa v ponuke objaví neskôr v tomto roku.

Lepšia priľnavosť podľa potreby
Inteligentný pohon všetkých kolies v novom modeli Galaxy je vždy zapnutý. Primárnym cieľom inteligentného pohonu všetkých kolies pri nízkych rýchlostiach je zlepšiť trakciu. Ak sa napríklad predná časť vozidla nachádza na ľade a zadná nie, systém pohonu všetkých kolies dokáže presmerovať celý krútiaci moment na zadné kolesá, takže výkon sa dostane tam, kde ho vodič potrebuje mať. Pri rýchlostiach nad 30 km/h slúži inteligentný pohon všetkých kolies na zlepšenie pocitu z riadenia, ovládateľnosti a odozvy. Využíva pritom informácie z riadiacej jednotky karosérie, bŕzd, prevodovky a elektronického posilňovača riadenia. Systém pri rýchlom prejazde zákrutou presmeruje krútiaci moment na zadné kolesá a pomôže tak zmenšiť nedotáčavosť, ide o situácie, keď hybnosť vozidla spôsobuje, že vozidlo pokračuje v jazde rovno namiesto po dráhe, ktorú zvolil vodič.

Inteligentný pohon všetkých kolies sa aktivuje podľa potreby, takže vodič v modeli Galaxy môže využívať skvelú priľnavosť aj v zimných podmienkach. Systém ďalej zlepšuje charakteristické vlastnosti jazdnej dynamiky osobného vozidla s minimálnym zvýšením spotreby paliva a bez vplyvu na kultivovanosť jazdy. Vďaka inteligentnému pohonu všetkých kolies môžu vodiči s modelom Galaxy ťahať príves s hmotnosťou až 2 000 kg,“ povedal Ulrich Kösters, riaditeľ radu vozidiel spoločnosti Ford of Europe.

Úplne nový model Galaxy s inteligentným pohonom všetkých kolies je dostupný s 2,0-litrovým vznetovým motorom TDCi s výkonom 150 koní a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou,  resp. s 2,0-litrovým vznetovým motorom TDCi s výkonom 180 koní a šesťstupňovou automatickou prevodovkou PowerShift. Môže byť vybavený aj 2,0-litrovým vznetovým motorom TDCi s výkonom 120 koní alebo novým 2,0-litrovým vznetovým motorom TDCi Bi-turbo s výkonom 210 koní, ktorý má lepšie reakcie a krútiaci moment 450 Nm už od 2 000 otáčok za minútu. Medzi dostupné zážihové motory patrí nový úsporný 1,5-litrový motor EcoBoost s výkonom 150 koní a 2,0-litrový motor EcoBoost s výkonom 240 koní. Všetky motory určené pre model Galaxy spĺňajú emisné normy Euro 6. Emisie CO2 sa začínajú na úrovni 129 g/km*, pričom na ich nízkej hodnote má zásluhu systém inteligentného rekuperačného dobíjania, systém automatického vypínania a štartovania motora a systém aktívneho zatvárania mriežky chladiča.

Jazda v prvej triede
Nové Galaxy sa vyznačuje najnovším dizajnovým jazykom spoločnosti so sofistikovanou mriežkou chladiča a úzkymi svetlometmi. Ponúka sedem plnohodnotných sedadiel,  ako aj množstvo praktických inovácií, prvotriednu úroveň kultivovanosti a pokročilé technológie na podporu vodiča.

Rodiny sa môžu ľahko rozhodnúť medzi väčším počtom sedadiel alebo väčším batožinovým priestorom, vďaka funkcii, ktorá slúži na vyklopenie tretieho radu sedadiel jednoduchým stlačením tlačidla (novinka v segmente). Väčšie pohodlie pre cestujúcich vpredu zabezpečujú špeciálne tvarované sedadlá s masážnou funkciou Ford Multi-Contour. Cestujúci na zadných sedadlách ocenia zavesenie zadných kolies s integrovaným ramenami, ktoré sa podieľa na hladšej a tichšej jazde a väčšom priestore. Cestujúci v druhom a treťom rade majú v porovnaní s predchádzajúcou generáciou modelu Galaxy o 10 mm väčší priestor v oblasti hlavy. Tretí rad sedadiel ponúka až o 40 mm viac priestoru v oblasti hlavy než vozidlá hlavných konkurentov.

Úplne nový model Galaxy taktiež podporuje vodiča pri jazde v meste a na diaľnici
vďaka pokročilým technológiám, medzi ktoré patrí:

•    inteligentný obmedzovač rýchlosti, ktorý po aktivácii začne sledovať dopravné značky a regulovať polohu škrtiacej klapky, aby vodič jazdil v rámci obmedzenia rýchlosti a vyhol sa plateniu pokút,
•    protikolízny asistent s funkciou rozpoznávania chodcov, ktorý zníži závažnosť niektorých čelných kolízií s vozidlami a chodcami, prípadne dokáže úplne zabrániť niektorým typom nehôd,
•    technológia na zabránenie oslnenia dostupná pre adaptívne LED svetlomety, ktorá zaznamenáva vozidlá vpredu a stlmí svetlo, ktoré by mohlo oslniť protiidúcich vodičov, súčasne však stále maximálne osvetľuje ostatné oblasti,
•    predná kamera s rozdeleným zorným poľom, ktorá rozširuje zorné pole vodiča pri cúvaní z parkovacieho miesta alebo na križovatke. Používa kamerový systém so 180-stupňovým zorným poľom, ktorý je umiestnený v prednej časti modelu Galaxy. Obraz sa zobrazuje na 8-palcovom dotykovom displeji s vysokým rozlíšením na stredovej konzole.

Model Galaxy pozdvihol charakteristické vlastnosti jazdnej dynamiky osobného vozidla na novú úroveň, vďaka technológii adaptívneho riadenia Ford, ktorá upravuje pomer riadenia v závislosti od rýchlosti s cieľom optimalizovať ovládateľnosť a presnosť riadenia.

*Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú odmerané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 a nariadenia Komisie (ES) č. 692/2008  v platnom znení. Uvedená spotreba paliva a emisie CO2 platia pre variant vozidla, nie pre konkrétne vozidlo. Používaný štandardný skúšobný postup umožňuje vzájomné porovnanie rôznych typov vozidiel od rôznych výrobcov. Pri určovaní spotreby paliva a emisií CO2 vozidla zohrávajú úlohu okrem spotreby paliva samotného vozidla aj iné netechnické faktory, ako je napríklad spôsob jazdy. CO2 je hlavný plyn vyvolávajúci skleníkový efekt a spôsobujúci globálne otepľovanie. Vzhľadom na rôzne jazdné cykly a predpisy platné v rôznych krajinách sa tieto výsledky môžu líšiť od výsledkov merania spotreby paliva v iných oblastiach sveta.