Fotogaléria

Focus ST boduje na trati aj v showroomoch

28. februára 2007 - Ford Focus ST podporil svoje výnimočné predajné výsledky vytvorením traťového rekordu na najslávnejšom závodnom okruhu v Nemecku. Focus ST, vytvorený oddelením Ford TeamRS, uzavrel minulý rok s 15 500 predanými kusmi. Tým vysoko prekonal očakávania Fordu. Športové vozidlo s preplňovaným motorom s výkonom 225k si získalo obľubu zákazníkov najmä na kľúčových európskych trhoch. Vo Veľkej Británii Ford predal 6800 kusov a v Nemecku 2500. V Švajčiarsku si Focus ST kúpilo 1100 zákazníkov, čo predstavuje skoro tretinu všetkých Focusov predaných na tomto trhu!

„Focus ST vyvinuli nadšenci pre nadšencov“, hovorí riaditeľ oddelenia Ford TeamRS Jost Capito. „Jeho popularita vysoko prekročila naše odhady, čo dokazuje, ako veľmi si priaznivci športových vozidiel cenia kombináciu silného motoru a výnimočnej ovládateľnosti pre každodennú jazdu.“

Rekord na Nürburgringu

V nadväznosti na vynikajúce predaje a zisk pohára konštruktérov v rallyových majstrovstvách sveta zavítal Focus ST v decembri 2006 na Nordschleife v Nürburgringu. Ford TeamRS bol presvedčený, že Focus ST dokáže stanoviť nový traťový rekord pre svoj trhový segment. Skúsený nemecký jazdec Patrick Berhnard sa pokúsil o rekord s úplne novým Focusom ST, aký dostanete u každého dealera Ford. Napriek obtiažnym zimným podmienkam zajazdil legendárny okruh s dĺžkou 20,8 km v čase 8 minút 35 sekúnd – a pasoval tak Focus ST do pozície držiteľa rekordu vo svojej kategórii. Berhnard, známy svojou angažovanosťou vo formule 3 a v nemeckých majstrovstvách cestovných vozidiel, dosiahol na trati, kde bolo 73 zákrut priemernú rýchlosť 145,5 km/h. Rekordné kolo označil za „výsledok tímovej práce“ celého oddelenia TeamRS, ktoré Focus ST vytvorilo. „Je úžasné, že sme dokázali niečo také so serióznym vozidlom, ktoré si môže kúpiť hocikto“, dodal Berhnard.

Rastúca popularita modelu Focus ST

Predaje Forda Focus ST boli v roku 2006 o 50% vyššie ako naznačovali prognózy Fordu. Toto športové vozidlo si však obľúbili zákazníci aj mimo Európy. Focus ST sa výborne predáva aj na takých trhoch ako je Juhoafrická Republika, Austrália, Japonsko, Taiwan či Mexiko. Montážna továreň v Saarlouis, kde Focus ST vzniká spoločne s ostatnými modelmi Focus, si na nedostatok práce sťažovať nemôže.