Fotogaléria

Transit XXL je najdlhší Transit na svete

4. januára 2007 - Oddelenie vývoja úžitkových vozidiel Ford of Europe so sídlom v britskom Duntone, oslávilo titul „Medzinárodná dodávka roka 2007“ vytvorením prototypu Transit XXL. Jedinečné vozidlo vzniklo predĺžením modelu Tourneo a s veľkou pravdepodobnosťou ide o najdlhší Transit na svete.

Vyvoláva úžas všade, kde sa objaví

Transit XXL je jedinečný projekt, široko však využíva komponenty sériového Transitu. Je skonštruovaný na základe dvoch vozidiel Transit Tourneo, čím vznikla mimoriadna limuzína, schopná s maximálnom pohodlí prepraviť až osem cestujúcich. Na každého z nich čaká kožené čalúnenie, v siedmych smeroch nastaviteľné sedadlo s vyhrievaním, bedrová opierka a lakťové opierky. Miesta pre nohy a ramená je nadbytok. Dĺžka vozidla je 7,4 metra, rázvor má 5,9 metra. Pre porovnanie: štandardný Transit Tourneo je dlhý 4,9 metra, resp. 2,9m. Transit XXL má štvoro posuvných dverí. Cestujúcich chránia pred slnkom a zrakom zvedavcov tmavé sklá na všetkých oknách. Za posledným radom sedadiel je priečka oddeľujúca priestor pre cestujúcich od batožinového priestoru, do ktorého sa pristupuje vyklápacími zadnými dverami. Samozrejmosťou je klimatizácia s oddelenými zónami vpredu a vzadu. Tím z Duntonu plánuje  vybaviť vozidlo multimediálnym systémom obsahujúcim DVD prehrávač, hracie konzoly a samostatné obrazovky pre jednotlivé sedadlá.

Vnútri je to stále Transit

Transit XXL je poháňaný štandardným turbodieslom Duratorq TDCi 2,2l s výkonom 97 kW (130k), päťstupňová prevodovka však bola upravená s ohľadom na čo najlepší ťah v stredných otáčkach. Vylepšený bol tiež brzdový systém s kotúčovými brzdami na všetkých kolesách. V záujme čo najvyššej torznej tuhosti bola karoséria dôkladne vystužená tak pod podlahou, ako aj v oblasti strechy. Pohotovostná hmotnosť automobilu je 2500kg. Vďaka zosilneniu podvozku dosiahli konštruktéri celkovú hmotnosť 3500kg, takže Transit XXL bez problémov odvezie tak všetkých osem ľudí, ako aj ich batožinu. Vozidlo disponuje radom prvkov z výbavy bežného Transitu. Zahŕňa satelitnú navigáciu, rozhranie Bluetooth, špičkový audio systém a pri jeho dĺžke snáď to najdôležitejšie, parkovacie senzory.

Povedali o ňom

„Náš tím venoval stavbe Transitu XXL veľké množstvo svojho voľného času a výsledok nám robí skutočne radosť“, neskrýva nadšenie šéfkonštruktér úžitkových vozidiel Barry Gale. „Ford má tradíciu vo výrobe nezvyklých prototypov, z ktorých sa mnohé stali legendami – Transit Supervan, World Rally Transit a naposledy Transit Connect X-Press s technikou Forda Focus RS“, vysvetľuje. „Tentokrát sme sa vydali iným smerom. Chceli sme ukázať, že vďaka svojej kultivovanosti môže byť Transit aj limuzínou. Jedna vec je istá: vyvoláva úžas všade, kde sa objaví!“