Fotogaléria

Spustila sa výroba nového Ka

25. septembra 2008 - Dnes, dvanásť rokov po tom, ako bol uvedený prvý Ford Ka, vyšiel z výrobnej linky v poľskom meste Tychy prvý sériový model nového Forda Ka. Nový Ford Ka bude verejnosti odhalený budúci týždeň na autosalóne v Paríži, v Európe sa začne predávať začiatkom roka 2009. Ročná produkcia modelov Ka bude 120 000 ks. Nový Ford Ka je výsledkom spoločného vývoja a výroby medzi značkami Ford a Fiat.

Hoci nový Ford Ka zdieľa niektoré komponenty s modelmi Fiat 500, ktoré sa tiež vyrábajú v Tychy, vozidlá vyzerajú úplne odlišne a reflektujú individuálnu identitu značky. Nové Ka je bezpochyby Ford. Stelesňuje rovnako mladého a drzého ducha modelu, ktorý nahrádza a ponecháva si všetky kvality, ktoré spravili Ka tak populárne – jeho kompaktnú veľkosť, nádherný výzor, živú dynamiku a zábavnú osobnosť – ale prezentuje ich v novom balení. Dizajnéri Ford dali novému Fordu Ka moderný zovňajšok vychádzajúci z ´kinetického dizajnu´ spoločnosti. Mnohé viditeľné stopy prezentujú spojenie s pôvodným Ka, ale so zreteľnou tvárou a robustnými proporciami, má nové Ka svoj vlastný charakter.
 
„Pred tromi rokmi sme sa dohodli s Fiatom na výrobe nového Ka, tu v Tychy“, povedal Ian Slater, viceprezident pre komunikáciu, Ford of Europe. „Základom tejto kooperácie bolo, že obe strany chceli vyrábať vozidlá, ktoré by boli veľmi odlišné vo výzore aj charaktere. Som spokojný, že takouto spoluprácou sme dospeli k príležitosti výhodnej pre obe spoločnosti.“ Príchodom Fordu Ka do Tychy sa v továrni vytvorilo 1000 pracovných príležitostí a mnoho ďalších pre lokálnych dodávateľov.
 
Počas svojho dvanásťročného života bol Ford Ka veľmi populárny medzi zákazníkmi malých vozidiel. Celkovo produkcia modelov Ka prekročila 1,4 milióna kusov. S predstavením nového Forda Ka, Ford of Europe zmení celú škálu osobných vozidiel v rekordnom čase. Iba v roku 2008 spoločnosť priniesla na trh viac ako 20 nových či vylepšených modelov. Nový Ford Ka bude tiež účinkovať v novom dobrodružnom filme s Jamesom Bondom, Quantum of Solace.