Fotogaléria

Premiéra nového modelu C-MAX odštartuje nástup novej generácie globálneho radu C

15. septembra 2009 – Spoločnosť Ford Motor Company v týchto dňoch na Frankfurtskom autosalóne predstavuje úplne nový modelový rad Ford C-MAX, ktorý predznamenáva príchod novej generácie globálneho radu C, zahŕňajúceho aj ďalšiu generáciu modelu Ford Focus s premiérou na Severo-americkom medzinárodnom autosalóne NAIAS v januári 2010. Nová rodina vozidiel radu C je výsledkom nebývalého globálneho vývojového programu, ktorý spotrebiteľom prinesie celú škálu moderných technológií zameraných na zvýšenie praktickosti, pohodlia, bezpečnosti a celkového dojmu z jazdy.

„V duchu filozofie „ONE Ford“ (jeden Ford) sme využili schopnosti nášho globálneho tímu na vývoj produktov pri návrhu a vývoji vozidiel vhodných pre všetky trhy,“ povedal Derrick Kuzak, viceprezident pre vývoj globálnych produktov Ford. „Vďaka efektivite a rýchlosti nášho Systému globálneho vývoja produktov sa globálnemu vývojovému tímu spoločnosti Ford podarilo vytvoriť rodinu vozidiel určených pre celý svet, ktoré majú skutočne strhujúci dizajn a sú nabité funkciami a technológiami nečakane vysokej úrovne,“ dodal Derrick Kuzak.

V súčasnosti spoločnosť Ford Motor Company používa vo svojich vozidlách z globálneho radu C tri rôzne platformy. V roku 2008 dosiahol súhrnný objem predaja vozidiel na týchto troch platformách v ázijsko-pacifickom regióne, Európe a Severnej Amerike približne jeden milión kusov. V budúcnosti sa vo všetkých častiach sveta budú predávať modely Ford postavené na novej platforme globálneho radu C s rôznymi typmi karosérie spĺňajúcimi požiadavky záujemcov o vozidlá zo segmentu C na celom svete. Do roku 2012 by celkový objem ich predaja mal dosahovať dva milióny kusov ročne. Nová platforma by sa mala postupne stať základom až desiatich jedinečných modelov. „Nová rodina vozidiel Ford zo segmentu C bude doteraz najpôsobivejšou ukážkou toho, ako dokážeme prostredníctvom našich globálnych zdrojov prinášať zákazníkom skutočné výhody,“ povedal Derrick Kuzak.

Prvý prichádza nový C-MAX

Prvými odhalenými členmi tejto rodiny sú päťmiestna a sedemmiestna verzia nového modelu C-MAX. So svojím výrazným a dynamickým vzhľadom v súlade s vysoko hodnoteným „kinetickým dizajnom“ značky Ford vnesie C-MAX do segmentu kompaktných viacúčelových vozidiel (MAV) novú úroveň elegancie a atraktivity. Obe verzie modelu C-MAX. ktoré sa pre Európu budú vyrábať v továrni Ford v španielskej Valencii, budú na hlavných európskych trhoch k dispozícii koncom roku 2010. Sedemmiestny model sa v Severnej Amerike začne predávať koncom roku 2011, pričom má vyplniť medzeru na tomto trhu.

Päťmiestny C-MAX so svojím športovejším vzhľadom elegantného osobného automobilu vybočuje z obvyklých európskych štandardov vozidiel MAV, kým väčší, sedemmiestny C-MAX s dvojitými posuvnými dverami a revolučnou konštrukciou sedadiel ponúka výnimočný vnútorný priestor a flexibilitu. Väčšina nových technológií a prvkov použitých v modeli C-MAX sa spolu s ďalšími novinkami objaví aj v budúcich členoch tejto novej rodiny vozidiel zo segmentu C vrátane nového Fordu Focus, ktorý bude koncom roku 2010 predstavený v Európe a Severnej Amerike a krátko potom aj v ázijsko-pacifickom regióne (do predaja sa dostane v roku 2011).

„Model Focus je pre značku Ford výnimočný. Pri svojom príchode v roku 1998 pre nás predstavoval obrovský skok vpred oproti svojmu predchodcovi, pokiaľ ide o dizajn a atraktivitu,“ povedal Derrick Kuzak. „U mnohých ľudí skutočne zmenil vnímanie značky Ford a my dúfame, že nový Focus, ktorý predstavíme budúci rok, nám prinesie ďalších nových zákazníkov.“

Moderné motory Ford EcoBoost

V mnohých krajinách budú modely z nového radu C k dispozícii s rôznymi verziami nových motorov Ford EcoBoost. Motory EcoBoost využívajú kvôli čo najvyššej účinnosti spaľovania priame vstrekovanie paliva, prepĺňanie turbokompresorom a dvojité variabilné časovanie ventilov, vďaka čomu majú v porovnaní s konvenčnými zážihovými motormi s rovnakým výkonom až o 20 percent nižšiu spotrebu paliva a úroveň emisií. Úvodná ponuka štvorvalcov EcoBoost bude zahŕňať 1,6- a 2,0-litrové motory. Tieto motory budú k dispozícii na celom svete, pričom v Európe a Severnej Amerike sa v rôznych verziách objavia v roku 2010 a v Austrálii budú prvýkrát k dispozícii vo vozidle s pohonom zadných kolies Ford Falcon v roku 2011.

„Zásadný posun v našej stratégii už v súčasnosti dokazuje globálny dosah modelov Ford Fiesta a Transit Connect. Ďalším svedectvom o našom odhodlaní premeniť filozofiu „One Ford“ na realitu bude nová generácia vozidiel zo segmentu C a rodina motorov EcoBoost,“ povedal Derrick Kuzak. „Uvedomujeme si, že to, na čom najviac záleží, je kvalita, pokrokovosť a atraktivita našich produktov, a naším úmyslom je prostredníctvom našich globálnych zdrojov prinášať skutočné výhody pre zákazníkov.“