Fotogaléria

Nový všestranný modelový rad C-MAX

15. septembra 2009 - Záujemcovia o vozidlá MAV značky Ford si budú môcť prvýkrát vybrať buď 5-miestny model C-MAX alebo nový, 7-miestny model Grand C-MAX, ponúkajúci výnimočný vnútorný priestor a flexibilitu vďaka dvojitým posuvným dverám a revolučnej konštrukcii sedadiel. Úplne nový modelový rad Ford C-MAX zavádza do triedy kompaktných MAV množstvo nových, moderných technológií, zameraných na zvýšenie pohodlia, bezpečnosti a ekologickosti, napríklad v podobe nových, výkonných a súčasne veľmi hospodárnych zážihových motorov Ford EcoBoost s nízkou hladinou emisií CO2.
 
Nové modely C-MAX budú tiež prvými vozidlami značky Ford z novej globálnej platformy pre segment C. V Európe sa začnú predávať koncom roku 2010 a vo Frankfurte sú vystavované v predprodukčnej podobe. Spoločnosť Ford tiež potvrdila, že model Grand C-MAX bude koncom roku 2011 uvedený do predaja aj v Severnej Amerike, kde sa pridá k novej Fieste, úžitkovému vanu Transit Connect a Fordu Focus novej generácie ako jeden zo šiestich modelov s európskym dizajnom, ktoré spoločnosť plánuje predstaviť v rámci stratégie „One Ford“ (jeden Ford).

Dva odlišné charaktery

Modely C-MAX a Grand C-MAX boli úmyselne vytvorené tak, aby mali odlišné charaktery, odrážajúce rôzne priority typického majiteľa každého z oboch modelov. 5-miestny C-MAX so svojím športovejším vzhľadom elegantného osobného automobilu vybočuje z obvyklých štandardov vozidiel MAV. Má splývavú strešnú líniu pripomínajúcu vozidlá typu kupé, ktorá smerom dozadu klesá, no súčasne si zachováva tradičnú priestrannosť a praktickosť, charakteristickú pre rad C-MAX.
 
Svojím charakterom rovnako dynamický 7-miestny Grand C-MAX má skôr funkčnosť prezentujúci vzhľad, ktorý vyzdvihuje väčšiu priestrannosť a všestrannosť tohto vozidla. Tento 7-miestny model má väčší rázvor kolies, vyššiu strechu a tenšie stĺpiky, ktoré zdôrazňujú veľkorysý vnútorný priestor a výhľad z interiéru vozidla. Dokonale integrované dvojité posuvné dvere dokonale splývajú s karosériou majú koľajničky dômyselne zakryté vrezanou líniou na bokoch karosérie.

Vkusný a moderný interiér

Hlavné dizajnové motívy vychádzajú z dizajnu vyvinutého pre najnovšiu Fiestu a vyznačujú sa „svalnatými“, expresívnymi tvarmi a výraznými grafickými prvkami, inšpirovanými šokujúcimi formami koncepčného vozidla iosis MAX. Na pracovisku vodiča s vysoko umiestnenou rýchlostnou pákou a stredovou konzolou (pracovisko vodiča je rovnaké v oboch modeloch C-MAX) má vodič zvýšenú pozíciu umocňujúcu pocit kontroly pri vedení vozidla.
 
Centrálna oblasť ovládacích prvkov stavia na osvedčenom usporiadaní v novej Fieste. Vozidlá v nižších verziách majú rovnaký ergonomický dizajn ovládacích prvkov, kým vyššie verzie sú vybavené hlavnou jednotkou Sony novej generácie s lesklým čiernym povrchom. Po celom interiéri sú rozmiestnené dômyselne skonštruované úložné priestory vrátane priestranných dverových priečinkov, veľkej skrinky pred spolujazdcom a ďalších priečinkov a držiakov na nápoje v stredovej konzole.

Dômyselné 7-miestne usporiadanie

Nový 7-miestny Grand C-MAX poskytuje dostatok priestoru až pre siedmich pasažierov aj napriek kompaktným vonkajším rozmerom. Pohodlie ďalej zvyšujú posuvné zadné dvere na oboch stranách vozidla, ktoré sú neoceniteľné napríklad pri usádzaní detí do detských autosedačiek alebo pri nastupovaní na tesných parkoviskách. V záujme maximálnej všestrannosti 7-miestneho usporiadania vyvinuli konštruktéri spoločnosti Ford nový, dômyselný mechanizmus sklápania troch sedadiel v druhom rade. Vďaka tomuto mechanizmu sa dá stredné sedadlo rýchlo a jednoducho sklopiť a zasunúť pod jedno z krajných sedadiel, čím medzi nimi vznikne ulička.
 
Cestujúci tak majú prístup do tretieho radu sedadiel bez toho, aby museli manipulovať s krajnými sedadlami, čo je obzvlášť výhodné vtedy, keď sú na nich napríklad detské autosedačky. Vozidlo teda ponúka možnosť využívať pohodlné usporiadanie sedadiel 2+2+2 a v prípade potreby použiť kompletné sedemmiestne usporiadanie. 5-miestny C-MAX si zachoval obľúbené usporiadanie sedadiel zo súčasného modelu s tromi samostatnými sedadlami sklápateľnými v pomere 40/20/40. Ďalej ponúka možnosť voľby systému Comfort, ktorý umožňuje posunúť krajné sedadlá uhlopriečne smerom dozadu a do stredu vozidla, čím vznikne luxusné usporiadanie 2+2.

Spojenie ekologickosti a výkonu

Modelový rad C-MAX zavádza do triedy kompaktných MAV množstvo nových moderných technológií v oblasti pohonu a výbavy, zvyšujúcich pohodlie, bezpečnosť a ekologickosť. Okrem zdokonalených verzií vysoko hodnotených vznetových motorov Ford TDCi sa do nového modelového radu C-MAX bude montovať aj niekoľko typov zážihových motorov vrátane prvýkrát nasadeného, úplne nového 1,6-litrového štvorvalcového motora Ford EcoBoost. Motory EcoBoost využívajú kombináciu turbokompresora a technológie priameho vstrekovania paliva, vďaka čomu majú oproti konvenčným motorom rovnakého výkonu s väčším zdvihovým objemom až o 20 percent nižšiu spotrebu paliva a hladinu emisií CO2.

Kombinácia priameho vstrekovania paliva, moderného systému preplňovania turbodúchadlom a variabilného časovania ventilov výrazne zvyšuje účinnosť spaľovania. Vďaka tomu sa motory s technológiou Ford EcoBoost vyznačujú vysokým krútiacim momentom už od nízkych otáčok a ochotou reagovať – čo je typické skôr pre väčšie motory – pri veľkosti, hmotnosti a spotrebe paliva oveľa menšieho motora. Nový C-MAX bude k dispozícii aj s najnovšou, vysoko účinnou šesťstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou Ford PowerShift, ktorá je v prípade súčasného modelu čoraz obľúbenejšia.
 

Technológie v modelovom rade C-MAX

Medzi novými technológiami, ktoré spoločnosť Ford of Europe zavádza v modelovom rade C-MAX, je mnoho prvkov, ktoré zvyšujú praktickosť a bezpečnosť, čo ocenia najmä používatelia s rodinami. Medzi tieto novinky patrí systém umožňujúci poloautomatické paralelné parkovanie, systém detekcie objektov v mŕtvom uhle, kontrolky upozorňujúce na nezapnuté bezpečnostné pásy na zadných sedadlách, elektricky aktivované detské poistky a elektrické ovládanie dverí batožinového priestoru.