Fotogaléria

Limitovaná edícia Focus RS500

31. apríla 2010 - V limitovanej sérii nazvanej RS500 sa predstavuje nový, mimoriadne výkonný model Focus RS. Ide o absolútny vrchol radu športových vozidiel Ford a jeho cieľom je sprostredkovať náročným vyznávačom športových automobilov originálny zážitok z jazdy. Vozidlo bude predstavené svetovej verejnosti už 9. apríla 2010 na autosalóne vo východonemeckom Lipsku. Názov RS500 označuje počet kusov v striktne limitovanej sérii jednotlivo očíslovaných vozidiel. Nový Focus RS500 je poháňaný silným päťvalcovým motorom s objemom 2,5 l s najvyšším výkonom 257 kW – teda o 15 % viac ako štandardný Focus RS.

Sila modelu RS500 sa odráža aj v dramatickom výzore automobilu: špeciálna matná čierna povrchová úprava karosérie a farebne zladené kolesá z ľahkých zliatin dávajú vozidlu z limitovanej série nezameniteľný vzhľad, ktorý sa nepodobá žiadnemu inému sériovému modelu značky Ford. „Boli sme odhodlaní osláviť ukončenie výroby súčasného Focusu RS niečím ešte výnimočnejším“, povedal Joe Bakaj, viceprezident produktového vývoja, Ford Motor Company. „Nepochybujeme, že séria RS500 so svojím fascinujúcim vzhľadom a návykovou dynamikou bude zo strany priaznivcov športových automobilov nadšene prijatá a rýchlo rozchytaná. Toto vozidlo rozširuje dlhý rad kultových modelov Ford RS a je dôstojným nositeľom názvu RS500, ktorý sa stal synonymom pre úspech na ceste i na závodnej dráhe, kde v osemdesiatych rokoch legendárna Sierra RS500 Cosworth dominovala závodom cestných vozidiel“, pripomenul Bakaj.
 
S modelom RS500 sa uzatvára výroba súčasnej generácie Focus RS. Posledné vozidlá vyjdú z montážneho závodu spoločnosti Ford v nemeckom Saarouis behom septembra 2010. Zatiaľ čo celkový počet vyrobených vozidiel Focus RS presiahne vďaka silnému dopytu 11 000 kusov (teda výrazne viac než predpokladaných sedem až osem tisíc), séria vozidiel RS500 určených na predaj je striktne obmedzená na 500 kusov. Jej výroba bude v Saarlouis spustená v máji.
 
Každý Focus RS500 ponesie na stredovej konzole kovovú plaketu s ručne vyrytým poradovým číslom od 001 po 500. Malý počet vozidiel z predsériovej výroby , ktoré sú určené pre interné potreby Fordu, bude mať iné značenie, aby exkluzivita päťstokusovej série pre zákazníkov nebola ničím narušená. Očakáva sa, že dopyt po RS500 významne prevýši ponuku, preto bude limitovaná päťstokusová séria vopred alokovaná medzi 20 európskych trhov na základe predpokladaného záujmu. V krajinách s malým počtom pridelených kusov sa tak Ford RS500 stane veľmi exkluzívnym artiklom.

Výkon zvýšený na 257 kW (350 koní)

„Naliehavejší zvuk motora a masívny príval sily v stredných otáčkach okamžite prezradí vodičovi, že nesedí v štandardnom Focuse RS“, povedal Gunaar Herrmann, riaditeľ radu vozidiel segmentu C vo Forde. „Pätnásťpercentným zvýšením výkonu pri zachovaní energického, športového charakteru sme dali modelu RS500 motor, aký si zaslúži.“ Turbodúchadlom preplňovaný radový päťvalec Ford Duratec RS 2,5 l, ktorý v štandardnom Focuse RS produkuje výkon 224 kW (305 k), bol vyladený tak, aby poskytoval ešte viac sily v stredných a vysokých otáčkach, ale nie na úkor odozvy v nižšom rozsahu otáčok.
 
Najvyšší výkon narástol o 33 kW na 257 kW (350 koní) pri 6000 min-1 , zatiaľ čo krútiaci moment bol zvýšený zo 440 na 460 Nm, dostupných v širokom rozsahu 2500 až 4500 min-1. K dosiahnutiu požadovanej rovnováhy medzi silným ťahom v strednom rozsahu a výkonom pri vysokých otáčkach bol potrebný rad úprav zameraných prevažne na prúdenie plynu motorom a vlastnosti spaľovacieho procesu: výrazne väčší medzichladič stlačeného vzduchu pre chladnejšiu a hustejšiu zmes, rozmernejšia komora vzduchového filtra, väčší priemer výfukového potrubia, zosilnené palivové čerpadlo a nový softvér riadiacej jednotky motora.
 
„Zlepšené ´dýchanie´ motora nám dovolilo zvýšiť výkon bez výraznejšieho nárastu plniaceho tlaku turbodúchadla“, vysvetlil Herrmann. „Vďaka tomu zostala zachovaná excelentná ovládateľnosť, spotreba paliva a emisie štandardného Focusu RS.“ Predbežné merania jazdných výkonov naznačujú, že Focus RS500 zvládne akceleráciu 0-100 km/h za 5,6 s a dosiahne najvyššiu rýchlosť 265 km/h.
 

Skonštruovaný nadšencami pre nadšencov

Motor pre Focus RS500 vyvíjal tím nadšených konštruktérov z oddelenia Ford Team RS v spolupráci s inžienierskou kanceláriou Revolve Technologies, ktorá pod značkou Mountune ponúka Fordom schválené sady pre zvýšenie výkonu. Spoločný program vývoja a testovania predstavuje záruku, že nový motor Duratec RS dosahuje cieľových hodnôt výkonu a krútiaceho momentu pri zachovaní takých štandardov spoľahlivosti a trvanlivosti, aké sú zákazníci vozidiel Ford RS zvyknutí očakávať. Vďaka rozsiahlym technickým zmenám vyvinutým a pripraveným už pre agregát štandardného Focusu RS (prepracované tesnenie hlavy valcov, mimoriadne odolný kovový nástrek na vnútorných stenách valcov, nové piesty a ojnice), neboli teraz potrebné žiadne mechanické zmeny, aby motor verzie RS500 vydržal zvýšenie výkonu na 257 kW.
 

Vyspelé riešenie pohonu predných kolies

Aktuálny Focus RS vďačí za svoj úspech do značnej miery svojej schopnosti efektívne preniesť krútiaci moment motora na asfalt prostredníctvom predných kolies. Jeho vyspelý podvozok sa spája so širokým rozchodom kolies so špeciálnym predným zavesením „RevoKnuckle“ a samosvorným diferenciálom Quaife. Výsledkom je pohotová odozva na točenie volantom, výnimočne silná trakcia a zanedbateľný prenos krútiaceho momentu do riadenia. Tento podvozok sa ukázal rovnako efektívny aj v spojení so silnejšou pohonnou jednotkou Focus RS500, preto bol prevzatý bezo zmien. To isté platí pre športovú brzdovú sústavu a devätnásť palcové kolesá s pneumatikami 235/35 R19, ale na RS500 sú brzdové strmene červené a kolesá z ľahkých zliatin získali dramatickú čiernu farbu.

Testovaný na hranici svojich možností

Vzhľadom ku svojmu extrémne dynamickému potenciálu bol Focus RS500 podrobený sérii náročných testov životnosti a odolnosti s dôrazom na prevádzku na uzavretých tratiach. Súčasťou vývojového programu bol aj špeciálny vytrvalostný test na okruhu Nürburgring v západnom Nemecku. K technikom z oddelenia Ford Team RS sa tu pripojili traja profesionálni závodní jazdci a celý tím potom na zmeny odjazdnil vzdialensoť 10 000 km non-stop, čo zodpovedá desiatim “dvadsaťštyrihodinovkám” na Nürburgringu za sebou.
 
“Chceli sme si byť istí, že nároční športoví jazdci budú môcť používať Focus RS500 na závodnej dráhe bez akýchkoľvek obáv o ich výdrž,” povedal Matthias Tonn, šéfkonštruktér programu Focus RS500. “To pre nás znamenalo ísť nad rámec obvyklých testovacích procedúr a dotlačiť vozidlo na hranicu jeho schopností. Po päťsto non-stop kolách na Nürburgringu máme veľkú dôveru v odolnosť vozidla a radosť z jeho výkonu – čas osem minút na jedno kolo nie je nereálny.”

Špeciálna matná čierna fólia pre maximálny dojem

Už štandardný Focus RS so svojím funkčným a výrazným dizajnom zanechá nezabudnuteľný dojem, ale špeciálna povrchová úprava karosérie v matnom čiernom odtieni robí limitovanú edíciu RS500 ešte neprehliadnutejšou. S matnou čiernou karosériou dokonale ladí čierny metalický lak na kolesách z ľahkých zliatin a opäť čierny lak – avšak tento krát s hlbokým leskom - na prednej maske chladiča, dvojitom zadnom spojleri a zadnom difúzore, ktorý usmerňuje prúdenie vzduchu pod automobilom.
 
Drobné farebné detaily ako červené brzdové strmene, modré logá RS alebo špeciálne označenie RS500 na dverách batožinového priestoru iba zdôrazňujú jedinečný výzor vozidla. „Zámerne sme sa postarali o to, aby Focus RS500 nevyzeral ako žiadny iný sériový automobil,“ dodáva Tonn. „Vďaka dramatickému farebnému prevedeniu a impozantnému postoju pôsobí hrozivo a veľkolepo!“ Matná čierna povrchová úprava pre RS500 bola vyvinutá v spolupráci s partnerskou spoločnosťou 3M, ktorá sa špecializuje na pokročilé aplikácie fólií v automobilovom priemysle.
 
Všetky vozidlá Focus RS500 budú nalakované bežným odtieňom „čierna Panther“ a potom odoslané do závodu spoločnosti 3M v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, kde bude na karosériu aplikovaná špeciálna fólia s matnou čiernou povrchovou úpravou. Táto fólia je mimoriadne trvanlivá a veľmi dobre odoláva typickým poškodeniam laku karosérie osobných automobilov ako sú povrchové ryhy a škrabance. V prípade poškodenia dielu karosérie pri dopravnej nehode sa autorizované servisy Ford obrátia na celoeurópsku sieť zástupcov 3M, ktorí zaistia výmenu fólie na poškodených paneloch.

Jedinečné prevedenie interiéru Focus RS

Špeciálna úprava exteriéru sa odráža tiež vo vnútri vozidla, ktorého interiér oživuje rad exkluzívnych detailov v štýle RS500. Na stredovom paneli s povrchovou úpravou pripomínajúcou uhlíkové vlákna sa objavuje štítok s poradovým číslom vozidla v rámci limitovanej série. Oproti štandardnému Focusu RS a jeho modrými detailmi v interiéri sú dekoračné prvky v interiéri RS500 ladené do červenej farby. Platí to tak o prešití na koženom volante, manžete radiacej páky a dverových výplniach, ako o ozdobných lemoch vkladaných kobercov. Zákazníci si naviac môžu objednať pre predné anatomické športové sedadlá Recaro celokožené čalúnenie červenou kožou a ešte viac tak podporiť strhujúcu atmosféru v interiéri

Prémiové vybavenie je samozrejmosťou

Všetky vyrobené vozidlá Focus RS500 sa budú môcť pýšiť rozsiahlym zoznamom sériovo dodávaného vybavenia. Iba dve položky budú ponúkané ako výbava na prianie. K bohatej sériovej výbave štandardného modelu Focus RS pridáva RS500 naviac nasledujúce prvky: Dvojzónová automatická klimatizácia, Vyhrievané predné okno, Zadné parkovacie senzory, Systém detekcie poklesu tlaku v pneumatikách, Dažďový a svetelný senzor, Spätné zrkadlo s automatickou clonou proti oslneniu, Bezkľúčové štartovanie, Rozšírená konektivita s Bluetooth®, hlasovým ovládaním a USB portom, Audio systém Sony 6-CD, Predné športové sedadlá, Recaro s čiastočne koženým čalúnením
 
Ako výbava na prianie bude dodávaná DVD satelitná navigácia s dotykovým displejom a celokožené červené čalúnenie predných sedadiel Recaro. „Veríme, že zákazníci, ktorým sa pošťastí zaistiť si vozidlo z limitovanej série Focus RS500, získajú skutočný zberateľský kus“, povedal Joe Bakaj. „So svojím ohromujúcim vzhľadom, nesmiernou príťažlivosťou a bohatou výbavou je Focus RS500 vrcholným predstaviteľom športových modelov značky Ford.“

Ford Focus RS500 a jeho technické údaje

Zrýchlenie 0-100 km/h: 5,6 s
Maximálna rýchlosť: 265 km/h
Výkon: 257 kW (350k) pri 6000 min-1
Maximálny krútiaci moment: 460 Nm pri 2500 až 4500 min-1
Všetky ostatné údaje sú zhodné s údajmi štandardného modelu Ford Focus RS.

Ďaľšie informácie nájdete aj na špeciálnej stránke venovanej edícií Focus RS500