Fotogaléria

Vývoj systémov proti vianočným zlodejom

8. decembra 2011 - Oddelenie zabezpečenia vozidiel spoločnosti Ford vyvíja bezpečnostné systémy, ktoré pomáhajú prekaziť plány moderným autičkárom a zlodejom rozbíjajúcim okná, ktorí považujú Vianoce za obdobie krádeží. Spoločnosť Ford spolupracuje s orgánmi polície, sleduje vyvíjajúce sa taktiky používané zlodejmi áut a tieto informácie využíva pri vývoji bezpečnostných systémov. Medzi nástroje spoločnosti Ford, ktorými sa snaží obmedziť krádeže áut, sú uzamykacie systémy a poplašné systémy s detekciou hlasitosti. Vozidlá Ford, ktoré sú vybavené centrálnym zamykaním bez použitia kľúča dokážu zistiť, či príkaz na zamknutie bol úspešný, a ak nie, príkaz odošlú na inej frekvencii. Ford Motor Company, ktorá úzko spolupracuje s policajnými orgánmi, vyvinula technológie, ktoré pomáhajú bojovať proti autičkárom usilujúcim sa zarobiť peniaze v období Vianoc.

V spoločnosti Ford si uvedomujú, že zákazníci nakupujúci vianočné darčeky sa často vracajú do svojich vozidiel odložiť tovar v polovici nákupu. Zločinci niekedy používajú rušičku signálu – často takú jednoduchú, ako diaľkový ovládač zvončeka pri dverách, ktorá pracuje na rovnakej frekvencii ako systémy zamykania vozidla a zabránia úspešnému zamknutiu vozidla. Zločinci potom dokážu bez prekážok ulúpiť korisť z vozidla. Oddelenie zabezpečenia vozidiel spoločnosti Ford v Duntone v Anglicku vyvinulo technológiu, ktorá umožňuje zostať o krok vpredu pred zločincami. Napríklad vozidlá Ford, ktoré sú vybavené centrálnym zamykaním bez použitia kľúča, Fiesta, Focus, C-MAX, S-MAX, Mondeo a Galaxy – dokážu zistiť, či príkaz na zamknutie bol úspešný, a ak nie, príkaz odošlú na inej frekvencii.
 
„Zima a najmä sviatočné obdobie je lukratívnym obdobím pre organizovaných autičkárskych zločincov a prospechárskych zlodejov,“ povedal Simon Hurry, špecialista oddelenia bezpečnostných aplikácií vozidiel v spoločnosti Ford of Europe. „Ako bývalý špeciálny policajný dôstojník som na vlastné oči videl, akí dokážu byť autičkári šikovní a akú bolesť dokáže ich činnosť priniesť obetiam.“ „Spolupráca s políciou pri analýze trendov pri automobilovej trestnej činnosti a metódy používané zločincami nám umožňujú vyvíjať spôsoby, ako zlodejom zabrániť zničiť to, čo by malo byť pre vlastníkov vozidiel Ford najkrajším obdobím roka.“
 
Tmavé vianočné noci predstavujú ideálnu príležitosť na inú činnosť, ktorou si kriminálnici zaslúžia miesto na darebáckom zozname Santu – „Rozbi a ukradni“. Kriminálna technika stará ako automobilové zločiny samé, ktorá ale nevykazuje žiadne známky poklesu. Poplašný systém Thatcham kategórie 1 s detekciou hlasitosti, ktorý je dostupný pre Focus, C-MAX, S-MAX, Kugu, Mondeo a Galaxy, dokáže detegovať zlodeja, ktorý vchádza cez okno a spustí poplach s vysokou hlasitosťou, aby odradilo votrelca a pritiahol pozornosť k miestu trestného činu. Podľa prieskumu kriminality v Británii 2010/11 sa v minulom roku stalo obeťami autičkárov 1 189 000 britských majiteľov vozidiel. 70 percent sa stalo obeťami krádeže tovaru z vozidla s priemernou hodnotou 202 libier.
 
„Mohutné bezpečnostné systémy sú neodmysliteľnou súčasťou boja proti autičkárom, takže sme radi, že sa oddelenie zabezpečenia vozidiel spoločnosti Ford rozhodlo spolupracovať s policajnými expertmi na automobilové zločiny, aby zistili najnovšie kriminálne postupy a trendy autičkárov,“ povedal hlavný inšpektor Mark Hooper, vedúci oddelenia Asociácie vedúcich policajných dôstojníkov spravodajských služieb venujúcich sa automobilovej trestnej činnosti. „Tento vzťah pomáha expertom spoločnosti Ford vyvinúť účinnejšie systémy zabezpečenia vozidiel, ktoré využijú majitelia vozidiel a pomôžu policajným zložkám tým, že obmedzia množstvo príležitostí pre autičkárov.“
 
Automobilová kriminalita nie je problém týkajúci sa len sviatočného obdobia, ale tmavé noci v kombinácii s rušnými mestami a nákupnými centrami plnými rozjarených vlastníkov vozidiel s dlhým nákupným zoznamom sú prvkami, ktoré hrajú do karát stále prešibanejším kriminálnikom, ktorým chýba pochopenie pre ducha Vianoc. „V roku 2011 sa zločincom podarilo zostať o krok vpredu pred svojimi obeťami. Vďaka spolupráci so svojimi zákazníkmi spoločnosť Ford významne prispieva k bezpečnosti vozidiel zákazníkov,“ povedal Mike Briggs, manažér oddelenia zabezpečenia vozidiel v spoločnosti Thatcham, automobilovom výskumnom centre financovanom poisťovňami vo Veľkej Británii. „Majitelia majú povinnosť zabezpečiť ochranu svojich vozidiel, najmä uschovať kľúče od vozidla po celý čas pod dohľadom. Vianoce sú aj tak finančne náročným obdobím roka – spoločným úsilím sa môže spoločnosť Ford a jej zákazníci vyhnúť ďalšiemu stresu a zabrániť trestnej činnosti v priebehu sviatočného obdobia“.