Fotogaléria

Fiesta oslavuje svoje 35 výročie a 15 miliónov vyrobených modelov

5. októbra 2011 - Doba a technika sa menia, avšak kým bude Fiesta ponúkať dizajn, hospodárnosť a výkon ako v čase svojho príchodu na svet, bude mať zaručený úspech. Ford Fiesta v lete 2011 oslavuje dva významné medzníky: 35 rokov od vyrobenia prvého vozidla s týmto označením a celkovo 15 miliónov vyrobených kusov na celom svete. No ani po 35 rokoch Fiesta nejaví žiadne príznaky krízy stredného veku. Naopak, vďaka omladzujúcemu faceliftingu pôsobí v interiéri aj zvonka sviežejšie než kedykoľvek predtým. Ford Fiesta dosiahol tento mesiac 15 miliónov vyrobených vozidiel, k čomu významne prispel aj model najnovšej generácie. Od uvedenia pred 28 mesiacmi továrne Ford stihli vyrobiť milión kusov aktuálneho modelu. Ako najpredávanejší malý automobil v Európe v rokoch 2009 a 2010 – a horúci kandidát na rovnaký titul aj v roku 2011 – je Fiesta jedným z najúspešnejších vozidiel značky Ford. Jej vzhľad, praktickosť, hospodárnosť a jazdné vlastnosti priťahujú už niekoľko generácií vodičov.

„Fiesta je výnimočný automobil, ktorý si vydobyl zvláštne miesto v srdciach európskych zákazníkov a automobilových nadšencov na celom svete,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident pre marketing, predaj a služby spoločnosti Ford of Europe. „To, že Fiesta stále patrí medzi najpopulárnejšie automobily, je zásluha pôvodného modelu Fiesta z roku 1976 a konštruktérov, ktorí ho vyvíjali a zdokonaľovali viac ako tri desaťročia. Aby Fiesta aj naďalej priťahovala zákazníkov svojím dynamickým vzhľadom, návrhári spoločnosti Ford aplikovali niekoľko exteriérových a interiérových dizajnových zmien. Do ponuky teraz pribudli dve nové farby karosérie, Mars Red a Fashion.

Už od verzie Fiesta Trend majú vozidlá kobercový poťah na operadlách zadných sedadiel a vrecko na zadnej strane sedadla vodiča. Vzhľad verzie Fiesta Trend vylepšujú hmlové svetlá s chrómovým lemovaním a jedinečné ozdobné kryty diskov kolies. Vnútri sa vynímajú nové svetlostrieborné ozdoby na vetracích otvoroch a kľučkách dverí, kontrastujúce s novým tmavosivým vyhotovením interiéru. Navyše tu ďalej nájdeme volant celý potiahnutý jemnou kožou, palubný počítač a atraktívne nové poťahy sedadiel. Výbava najvyššej verzie Fiesta Titanium okrem toho obsahuje nový chrómový pruh na hornej maske chladiča, nové, atraktívne 15-palcové zliatinové disky kolies a tkaný poťah stropu kabíny. Na želanie sú tiež k dispozícii nové čiastočne kožené sedadlá.

„Tieto vylepšenia sú zárukou, že Fiesta bude aj naďalej na vrchole, pokiaľ ide o dizajn, výbavu a komfort, rovnako ako v priebehu celej svojej 35-ročnej histórie,“ povedal Roelant de Waard. „15 miliónov vozidiel predaných na celom svete je dostatočným dôkazom výnimočnej popularity medzi zákazníkmi, pričom dúfame, že aktuálna Fiesta bude vďaka starostlivo zvoleným vylepšeniam ešte atraktívnejšia pre fanúšikov malých automobilov všade na svete.“ Vôbec prvá Fiesta bola vyrobená v roku 1976 v továrni Ford v španielskej Valencii ako praktické a úsporné vozidlo reagujúce na ropnú krízu, ovládajúcu svet, a okamžite si získala významný podiel dopytu po malých automobiloch v Európe aj na celom svete.

Vo Valencii sa vyrába aj aktuálny model Fiesta, avšak väčšina nových Fiest sa dnes vyrába v továrni Ford v Kolíne nad Rýnom v Nemecku. Fiesta sa tiež vyrába v továrňach Nanjing (Čína), Rayong (Thajsko) a Cuautitlŕn (Mexiko). Po tridsiatich piatich rokoch a 15 miliónoch vyrobených vozidiel Fiesta šiestej generácie aj dnes ponúka praktickosť, eleganciu a hospodárnosť, atraktívnu pre vodičov každého veku. Aj po 35 rokoch histórie, 15 miliónoch vyrobených vozidiel a šiestich generáciách zostáva Fiesta rovnako populárna a svieža.