Fotogaléria

Focus Electric má nulovú spotrebu paliva aj nulové emisie CO2

7. januára 2011 - Spoločnosť Ford Motor Company dnes odhalila svoj úplne nový model Focus Electric, vôbec prvé, plne elektrické osobné auto tejto značky. Bezpalivová verzia populárneho malého vozidla s nulovými emisiami CO2 spoločnosti Ford je vlajkovou loďou rozrastajúceho sa radu hybridných vozidiel, plne elektrických vozidiel a hybridných vozidiel typu plug-in, ktoré sa do roku 2013 dostanú na trhy do Severnej Ameriky a Európy.
 
„Focus Electric je vlajkovou loďou našej novej rodiny elektrifikovaných vozidiel a predstavuje naše odhodlanie ponúknuť zákazníkom možnosť voľby medzi vozidlom s nízkou spotrebou alebo bezpalivovým vozidlom,“ povedal Derrick Kuzak, viceprezident skupiny Ford, sekcia Global Product Development. „Jeho pokročilý pohonný systém prinesie výrazné energetické výhody a nulové emisie CO2 bez kompromisov v oblasti pôžitku z jazdy. Jeho rad inteligentných informačných technológií pre vodiča zmení spôsob rozmýšľania zákazníkov nad spotrebou energie a svojimi dopravnými potrebami.“

Model Focus Electric príde na trh koncom roku 2011 a je navrhnutý tak, aby vyhovoval všetkým najdôležitejším denným dopravným potrebám Američanov. Ponúkne lepší pomer spotreby než Chevrolet Volt a porovnateľný s ostatnými vozidlami na akumulátor. Plné nabitie akumulátora v domácich podmienkach by malo trvať od troch do štyroch hodín za pomoci 240-voltovej nabíjacej stanice, čo je polovičný čas nabíjania modelu Nissan Leaf.

Model Focus Electric prináša nové funkcie a technológie – vrátane unikátnej verzie inteligentného systému pre vodiča MyFord Touch, určeného špeciálne pre elektrické vozidlá, novú funkciu pre zvýhodnené dobíjanie s podporou spoločnosti Microsoft a aplikáciu MyFord Mobile pre inteligentné telefóny, ktorá pomáha majiteľom kontrolovať svoje vozidlá na diaľku. Moderný a štýlový 5-dverový hatchback je postavený na rovnakej globálnej platforme spoločnosti Ford pre vozidlá segmentu C ako aj vznetová a zážihová verzia modelu Focus, ktorý debutoval na medzinárodnom severoamerickom autosalóne 2010 a na trh bol uvedený na septembrovom parížskom autosalóne.

Benzínový a elektrický variant modelu Focus pre severoamerický trh sa bude vyrábať v michiganskej továrni spoločnosti Ford v meste Wayne, pričom výrobu bude poháňať jeden z najväčších solárnych generátorov v štáte. Kde sa bude vyrábať Focus Electric pre európsky trh ešte nie je rozhodnuté. Focus Electric je jedným z piatich nových elektrifikovaných vozidiel, ktoré spadajú do elektrifikačnej stratégie spoločnosti Ford. Na konci minulého roku sa uskutočnili prvé dodávky modelu Transit Connect Electric v Severnej Amerike a do Európy sa dostane v priebehu roku 2011.

Viac informácií nájdete na stránkach venovaných modelu Focus Electric.