Fotogaléria

Prvé testy nového Focusu ST

11. mája 2011 - Ak vás na nemeckej alebo americkej diaľnici predbehne nový Ford Focus v atraktívnom farebnom vyhotovení, s nízko položeným podvozkom, veľkými kolesami a pneumatikami a pôsobivým, v strede umiestneným dvojitým výfukom, pravdepodobne pôjde o jeden z vývojových prototypov úplne nového vysokovýkonného modelu Focus ST, ktorý sa dostane na trh budúci rok. V Európe a Severnej Amerike podrobujú konštruktérske tímy Ford Team RS a SVT flotilu približne 60 predsériových prototypov mučivým podmienkam v rámci testovacej a vývojovej fázy zameranej na vyladenie jazdných vlastností a výkonu. Prototypy vychádzajú zo štandardného nového modelu Focus a v niektorých prípadoch z predchádzajúcej generácie modelu Focus ST.

„Nový Focus ST je už na celom svete s napätím očakávaný, čo je na mieste, pretože ide o náš prvý globálny vysokovýkonný model,“ povedal Jost Capito, riaditeľ sekcie globálnych vysokovýkonných vozidiel spoločnosti Ford. „Musí zachovať reputáciu spoločnosti Ford ako výrobcu cenovo dostupných, no pritom vzrušujúcich, športových verzií menších automobilov, ktoré potešia nadšených vodičov, ale zároveň výborne poslúžia pri každodennom cestovaní. Dokončili sme všetky potrebné prípravné konštrukčné práce, a teraz na tých najnáročnejších cestách v Európe a Severnej Amerike testujeme a dolaďujeme výkon a jazdné vlastnosti.“

Nový Focus ST bude poháňať vysokovýkonná verzia nového 2,0-litrového motora Ford EcoBoost, vďaka ktorému dosiahne vzrušujúci výkon 250 metrických konských síl (246 hp), avšak pri výrazne nižšej spotrebe paliva v porovnaní s predchádzajúcou generáciou modelu Focus ST predávanou v Európe. „Stať sa globálnym lídrom v oblasti spotreby paliva je hlavným cieľom spoločnosti Ford Motor Company. Chceme byť v tejto oblasti na špici aj v kategórii vysokovýkonných automobilov, preto sa v prípade nového modelu ST snažíme dosiahnuť najlepšiu možnú kombináciu vysokého výkonu a nízkej spotreby paliva,“ povedal Matthias Tonn, hlavný konštruktér programu globálnych vysokovýkonných vozidiel spoločnosti Ford of Europe.

Vývojový tím nedávno dokončil tvrdé testy v chladnom podnebí severnej Európy, ako aj náročné skúšky zamerané na vyladenie charakteristík riadenia. „Brúsime každý detail – jemne doladíme, potom testujeme a znova jemne doladíme veľa malých, no veľmi dôležitých detailov, aby sme mali istotu, že si vozidlo zaslúži označenie ST,“ povedal Matthias Tonn. „Staviame na vynikajúcich jazdných vlastnostiach, charakteristikách riadenia a ovládateľnosti súčasného európskeho modelu Focus ST a snažíme sa ich ešte vylepšiť.“ V prípade nového modelu Focus ST je hlavným cieľom tímu vývojárov spoločnosti Ford vytvoriť vozidlo, ktoré vodičovi prinesie ešte vzrušujúcejší pocit z jazdy, od vycibreného elektrického posilňovača riadenia až po jedinečný, potrebám vodiča podriadený dizajn sedadiel.

„Sedadlá a poloha vodiča za volantom boli v predchádzajúcej verzii Focus ST výborné, avšak nový model je ešte aerodynamickejší a vodič bude sedieť nižšie. Nové sedadlá poskytnú vodičovi ešte lepšiu oporu,“ povedal Matthias Tonn. Úplne nový Focus ST je prvý globálny vysokovýkonný automobil značky Ford, stvorený v duchu stratégie „One Ford“. Zároveň prvýkrát ponúka výkon typický pre vozidlá s označením ST aj zákazníkom v Severnej Amerike a Ázii.

„Nadšenci zo Severnej Ameriky a Ázie, ktorí sa pýtali, prečo pre nich neboli dostupné naše kompaktné vysokovýkonné modely, sa čoskoro dočkajú,“ povedal Jost Capito. „Nový Focus ST ponúkne navlas rovnako vzrušujúce zážitky z jazdy bez ohľadu na to, kde si ho kúpite. Rovnako ako v prípade jeho predchodcov Focus ST a RS, aj finálne nastavenie nového Focusu ST vzíde z tvrdého testovania a ladenia na tých najnáročnejších cestách, aké možno nájsť, od Kalifornie až po Nürburgring, od vysokorýchlostných nemeckých diaľnic až po typické britské vedľajšie cesty,“ dodal Jost Capito. „Majte oči otvorené a možno uvidíte niektorých z našich testovaných prototypov modelu Focus ST, ktorý prinesie pôžitok z jazdy fanúšikom výkonných automobilov na celom svete.“

Ak vás zaujíma nový Focus ST, aktuálne informácie o vývoji môžete nájsť
na stránke modelu Ford Focus na Facebook.