Fotogaléria

Milión modelov Fiesta za 33 mesiacov

6. mája 2011 - Odkedy Ford spustil výrobu modelu Fiesta, bolo týchto vozidiel vyrobených už viac ako šesť miliónov. Dnes sa Fiesty vyrábané v Kolíne nad Rýnom exportujú do 71 krajín. Najvýznamnejšie trhy sú Veľká Británia, Francúzsko, Turecko a Rusko, no Fiesty sa predávajú aj na vzdialenejších trhoch, ako Mozambik, Maroko, Brunej či dokonca Tahiti. Súčasná Fiesta sa v Kolíne nad Rýnom vyrába od roku 2008 a od roku 2009 aj v montážnom závode v španielskej Valencii. Ford vyrába Fiestu aj v Číne (Nanjing), Thajsku (Rayong) a Mexiku (Cuautitlán), odkiaľ tieto vozidlá idú k zákazníkom v USA a Kanade.
 
Od spustenia predaja aktuálneho modelu Ford Fiesta v októbri 2008 sa na celom svete predalo už vyše 1 350 000 týchto vozidiel. Podľa záznamov organizácie JATO sa v Európe za prvý štvrťrok 2011 predalo 102 859 vozidiel Ford Fiesta, čo znamená, že ide o najpredávanejší malý automobil a celkovo druhý najpredávanejší automobil za marec a prvý štvrťrok 2011 v Európe.
 
„Trvalá úspešnosť modelu Fiesta nás veľmi teší, a nielen preto, že je to náš najpredávanejší model v Európe, ale aj kvôli tomu, že sa dnes vyrába a predáva s veľmi kladným ohlasom na celom svete,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident pre marketing, predaj a služby spoločnosti Ford of Europe.

Vďaka svojej vynikajúcej efektivite sa továreň v Kolíne nad Rýnom, kde sa Fiesta vyrába, dostala na vrchol rebríčka 52 hodnotených európskych tovární. V roku 2006 získala táto továreň vysoko cenené medzinárodné ocenenie za efektívnu automobilovú výrobu „Automotive Lean Production Award 2006”. Továreň taktiež získala vyznamenanie za svoju vedúcu úlohu v automobilovom priemysle od organizácie „Agamus Consult“ pod vedením Otta Wolffa von Amerongen, bývalého čestného prezidenta Nemeckej obchodnej komory (DIHK), na základe porovnania progresívnych výrobných procesov v Kolíne nad Rýnom s ostatnými automobilovými továrňami v Európe.

Z továrne Ford v Kolíne nad Rýnom, kde sa vyrábajú modely Ford Fiesta a Ford Fusion, vychádza v priemere 1 770 vozidiel denne. Ročná kapacita kolínskej továrne je 400 000 vozidiel, na výrobe ktorých sa podieľa 17 300 zamestnancov z viac ako 50 krajín, pričom v každej z troch pracovných zmien pracuje 4 200 zamestnancov. Výrobný čas modelu Ford Fiesta v súčasnosti činí len trinásť hodín, o päť hodín menej ako pred desaťročím, vďaka neustálemu zdokonaľovaniu technológií a investovaniu do továrne. Len za rok 2010 dosiahli investície do kolínskej továrne celkovú výšku 100 miliónov eur.
 
Montážna továreň v Kolíne nad Rýnom a Ford Fiesta, niekoľko faktov: haly s výrobnými linkami zaberajú celkovú plochu 14 000 m2, v roku 2010 bolo vyrobených 391 439 vozidiel, 16 percent vozidiel vyrobených v Kolíne nad Rýnom opúšťa továreň po železnici, 41 percent na kamiónoch a 43 percent lodnou dopravou, celková rozloha kolínskej továrne zodpovedá ploche 40 futbalových ihrísk, celková dĺžka permanentne nainštalovaných závesných dráh je 11 km.