Fotogaléria

Mondeo prešlo 2161 km na jednu nádrž

17. septembra 2011 - Dvaja Nóri dokázali prejsť s vozidlom Ford Mondeo ECOnetic kombi vzdialenosť 2161 kilometrov na jedinú nádrž paliva t.j. 70 litrov nafty. Vyrazili z ruského Murmanska a cez nórske Oslo prišli až ku švédskemu Göteborgu. Ford Mondeo ECOnetic, poháňaný vznetovým motorom s výkonom 85 kW, dosiahol na ceste priemernú spotrebu 3,2 l/100 km.

Nóri vyrazili z ruského Murmanska a palivo im došlo až v mestečku Uddevalla, ležiacom severne od švédskeho Göteborgu. Dvojčlenná posádka absolvovala cestu so sériovým modelom Mondeo ECOnetic. Dosiahnutá priemerná spotreba 3,2 l/100 km bola o 1,1 resp.  25 % nižšia ako oficiálne uvádzaná hodnota kombinovanej spotreby, ktorá je 4,3 l/100 km. „Vzhľadom k tomu, že v ruskej časti našej trasy striedalo jedno prudké stúpanie druhé a cesty boli posiate veľkými kameňmi a hlbokými výmoľmi, po čom nasledovalo tisíc kilometrov na mokrých cestách za silného protivetra vo Fínsku a Švédsku, je výsledná spotreba ešte pôsobivejšia“, povedal Henrik.
 
Ford Mondeo ECOnetic disponuje najmodernejšími úspornými technológiami hnacích jednotiek, aerodynamiky a informovania vodiča, medzi ktoré patria: systém stop-štart, inteligentné dobíjanie, aktívna maska chladiča, ukazovateľ Ford ECO Mode a dlhší stály prevod. Používa tiež motorový a prevodový olej s nižšou viskozitou, pneumatiky s nízkym valivým odporom a podvozok so zníženou svetlou výškou. Tieto dômyselné riešenia napomáhajú Mondeu ECOnetic nielen k nízkej spotrebe paliva. Jeho emisie CO2 sú len 114 g/100 km, čo tento model v mnohých európskych krajinách radí do výhodnejších daňových pásiem.
 
Poznámka: Oficiálne hodnoty spotreby paliva vychádzajú z metodiky stanovenej európskou smernicou EU 80/1268/EEC.