Fotogaléria

Focus je najpredávanejší automobil na svete

5. septembra 2012 – Ford Focus počas prvých siedmich mesiacov tohto roka prekonal z hľadiska predaja všetky ostatné modely vozidiel a stal sa tak celosvetovo najpredávanejším automobilom roku 2012. Od januára do júla sa predalo viac ako 500 000 kusov modelu Focus – z toho 153 400 v Európe. Spoločnosť tak nadviazala na úspech z minulého roka, keď predala bezkonkurenčných 860 000 vozidiel modelového radu Focus. Počas prvých siedmich mesiacov roku 2012 predala spoločnosť Ford 522 821 kusov modelu Focus, vďaka čomu prekonala predaj vozidiel Toyota Corolla a Volkswagen Golf za rovnaké obdobie. Focus okrem toho zohráva rozhodujúcu úlohu pri dosiahnutí významného aktuálneho medzníka spoločnosti Ford, keďže tento model vyrobený v thajskom meste Rayong sa stáva 350-milióntym vozidlom, ktoré spoločnosť počas svojej histórie vyrobila.

„Len si skúste v krátkosti predstaviť, aké enormné množstvo predstavuje 350 miliónov vozidiel,“ uviedol John Fleming, výkonný viceprezident pre globálnu výrobu spoločnosti Ford. „Zodpovedá to vyrobeniu jedného vozidla každých 10 sekúnd počas 109 rokov; a ak by sme ich postavili do radu za sebou, dosiahli by až na mesiac a späť – a to dokonca dvakrát.“

Model Ford Focus sa v Európe prvýkrát objavil v roku 1998 a v roku 1999 získal ocenenie „Auto roka“. Súčasná tretia generácia tohto automobilu strednej veľkosti – uvedená minulý rok – bola vyvinutá na neobvykle globálnej platforme, vďaka čomu bolo viac technológií a prvkov výbavy ekonomicky únosnejších než kedykoľvek predtým u vozidiel tejto triedy.

Medzi kľúčové inovácie v novom modeli Focus patrí systém prevencie nárazu pri nízkej rýchlosti (Active City Stop), aktívny parkovací asistent (Active Park Assist), systém varovania pred vybočením z jazdného pruhu (Lane Departure Warning), asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu (Lane Keeping Aid), systém rozpoznávania dopravných značiek (Traffic Sign Recognition), automatické diaľkové svetlá, systém na sledovanie pozornosti vodiča (Driver Alert) a adaptívny tempomat.

V Európe je nový Focus dostupný v 5-dverovej a 4-dverovej verzii, ako aj vo verzii kombi. V tomto roku uviedla spoločnosť Ford na trh model Focus ST s výkonom 184 kW/250 k, prvé globálne športové vozidlo značky Ford, a v Európe sa do ponuky dostal Focus s novým 1,0-litrovým zážihovým motorom EcoBoost, ktorý v júni získal titul „Medzinárodný motor roka 2012“. V roku 2013 bude okrem toho k dispozícii model Focus Electric s nulovými emisiami, historicky prvý čisto elektrický Ford.