Fotogaléria

Ford spúšťa výrobu novej Kugy

3. decembra 2012 – Spoločnosť Ford dnes spustila sériovú výrobu kompletne vynoveného SUV Ford Kuga vo svojej španielskej továrni vo Valencii, z ktorej sa bude čoskoro distribuovať do predajní v celej Európe. Nová Kuga ako prvá v tomto segmente ponúka technológie ako automatické otváranie dverí batožinového priestoru, najlepšiu ovládateľnosť vďaka novému, globálnemu inteligentnému pohonu všetkých kolies, vyvinutému spoločnosťou Ford, a vylepšenému systému smerovania krútiaceho momentu Torque Vectoring Control, a do európskeho segmentu SUV zavádza technológie zážihových motorov Ford EcoBoost.

Od predstavenia prvej generácie modelu Kuga v Európe v roku 2008 už spoločnosť Ford predala vyše 300 000 týchto vozidiel. Nová Kuga je poslom blížiaceho sa príchodu komplexného európskeho radu vozidiel SUV značky Ford. Nasledovať ju totiž bude moderný, inovatívny model EcoSport, ktorým chce spoločnosť Ford zamiešať karty v segmente malých SUV, a model Edge – väčší, luxusnejší crossover, žnúci úspech v Severnej Amerike a na iných trhoch.

„Kuga prvej generácie bola úspešné vozidlo, ktoré si zákazníci naozaj obľúbili. Kompletne prepracovaná Kuga druhej generácie je inteligentnejšia, hospodárnejšia a vodičom prinesie ešte viac zábavy za volantom,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre marketing, predaj a služby. „Spoločnosť Ford má dlhú históriu a veľké skúsenosti s vozidlami typu SUV, čo sme sa rozhodli naplno využiť aj v Európe, počínajúc novou generáciou modelu Kuga.“

Spoločnosť Ford má v pláne využiť svoje historické postavenie lídra v segmente SUV v Severnej Amerike a ďalších častiach sveta na rýchle rozšírenie svojho portfólia pre Európu; v priebehu nasledujúcich šiestich rokov by spoločnosť chcela v Európe predať viac ako jeden milión vozidiel SUV, pričom do roku 2016 by mali vozidlá typu SUV tvoriť 10 percent všetkých predaných vozidiel značky Ford v tomto regióne. Nová Kuga ponúka na výber 150- alebo 180-koňovú verziu (110 resp. 132 kW) 1,6-litrového zážihového motora EcoBoost a 140- alebo 163-koňovú verziu (103 resp. 120 kW) 2,0-litrového vznetového motora TDCi Duratorq. Vozidlá s pohonom všetkých kolies (AWD) sú k dispozícii s prevodovkou Ford PowerShift, pričom všetky varianty motorov dosahujú emisie CO2 menej ako 180 g/km*.

K dispozícii bude aj celý rad technológií pomáhajúcich vodičovi, ako napríklad aktívny parkovací asistent, pomáhajúci pri parkovaní do radu stojacich vozidiel, a senzorový systém na detekciu objektov v mŕtvom uhle (BLIS), ktorý pomocou výstražnej kontrolky vo vonkajšom spätnom zrkadle upozorňuje vodiča na možné nebezpečenstvo v mŕtvom uhle. Kompletne vynovený Ford Kuga má o 82 litrov väčší batožinový priestor než súčasný model, pričom po sklopení zadných sedadiel jediným tlačidlom vznikne priestor so súvislým rovným dnom. Inteligentný systém pohonu všetkých kolies v modeli Kuga preventívne hodnotí aktuálne podmienky 20-krát rýchlejšie, než trvá žmurknutie oka, na základe čoho upravuje rozdelenie hnacej sily medzi jednotlivé kolesá v záujme optimálnej ovládateľnosti a trakcie. Dynamiku vozidla a jeho vlastnosti pri prejazde zákrut vylepšuje systém smerovania krútiaceho momentu Torque Vectoring Control, ktorý sa prvýkrát objavil v novom Focuse.

Hneď od uvedenia vozidla na trh bude k dispozícii aj moderné rozhranie Ford SYNC, umožňujúce hlasové ovládanie, integrovanie a pripájanie rôznych zariadení. Jeho súčasťou bude funkcia núdzovej pomoci Emergency Assistance, ktorá po zistení, že došlo k aktivovaniu airbagov alebo núdzovému uzavretiu prívodu paliva, pomocou palubného lokalizačného modulu GPS a komunikačného zariadenia spárovaného cez rozhranie Bluetooth zatelefonuje na číslo záchrannej služby, v miestnom jazyku poskytne súradnice GPS a privolá pomoc. Nová generácia modelu Ford Kuga bude na Slovensku dostupná v prvom štvrťroku 2013.