Fotogaléria

Tourneo Custom v Európe už tento rok

19. marca 2012 – Spoločnosť Ford dnes oznámila, že predaj nového dynamického modelu Tourneo Custom sa v Európe aj ďalších krajinách začne tento rok. Štýlový mikrobus, ktorý si získal obdivovateľov už ako koncept na ženevskom autosalóne, predstavuje prvý krok záväzku spoločnosti Ford zmodernizovať do roku 2014 celý rad úžitkových vozidiel. Sériová verzia modelu Tourneo Custom sa v apríli predstaví na autosalóne úžitkových vozidiel v Birminghame. „Nové odvážne Tourneo Custom predznamenáva začiatok revolúcie radu úžitkových vozidiel Ford,“ hovorí Stephen Odell, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Ford of Europe. „Ide o mikrobus s nádherným dizajnom zvnútra aj zvonku, ktorý je výnimočne praktický na každodenné používanie, a zároveň sa skvelo riadi.“

Nová úroveň štýlu a funkčnosti

Vďaka dramatickému novému vzhľadu a interiéru, ktorý svojím dizajnom pripomína osobné automobily, ako aj jazdnej dynamike, inteligentným technológiám a vynikajúcej spotrebe paliva prináša Ford Tourneo Custom do kategórie mikrobusov novú úroveň štýlu a funkčnosti. Tourneo Custom má pokročilý a aerodynamický profil založený na rovnakom dizajnovom „kinetickom“ prístupe, ktorým sa vyznačujú osobné vozidlá značky Ford. Súčasťou dizajnu je aj športovejší výzor, výrazná stúpajúca bočná línia, okná zarovnané s karosériou, charakteristická lichobežníková mriežka chladiča a vystupujúce blatníky kolies. Model Tourneo Custom bude k dispozícii ako osem- alebo deväťmiestne vozidlo a zákazníkom ponúkne na výber verziu s krátkym (4,97 m) alebo dlhým rázvorom (5,34 m), pričom obe poskytnú veľkorysý priestor pre ľudí aj batožinu. Dodatočná dĺžka verzie s dlhým rázvorom sa premietla do veľkorysého dodatočného priestoru na batožinu za tretím radom sedadiel. Vďaka výške necelých dvoch metrov Tourneo Custom taktiež pohodlne spĺňa výškové obmedzenia, ktoré platia vo väčšine parkovacích domov a garáží.

Univerzálny interiér v štýle osobných vozidiel

Vďaka úplne novému interiéru vyrobenému z vysoko kvalitných materiálov prináša Tourneo Custom do kategórie mikrobusov štýl a dômyselnosť, ktoré sú vlastné osobným vozidlám. Štýlová a vytvarovaná prístrojová doska zameraná na vodiča obsahuje technológie, ktoré sú úzko spojené s technológiami používanými v osobných vozidlách značky Ford. Kvality priestoru pre vodiča ďalej rozširuje veľkoryso nastaviteľné sedadlo a výškovo aj pozdĺžne nastaviteľný stĺpik riadenia. Zadné sedadlá majú úplne novú konštrukciu, vďaka čomu sa dajú ľahko sklopiť do niekoľkých konfigurácií a vybrať po častiach alebo úplne. Cestujúci na zadných sedadlách sa posadia do priestranného a komfortného interiéru s kompletným obložením.

Inteligentné technológie

Tourneo Custom prináša vyspelé technológie, medzi ktoré patria nasledovné systémy: Technológia ECOnetic - pokročilé systémy Ford ECOnetic s nízkymi emisiami CO2, vrátane systémov Auto-Start-Stop a inteligentného rekuperačného dobíjania, budú súčasťou štandardnej výbavy všetkých vozidiel spĺňajúcich emisnú normu Euro 5, Hlasom aktivovaný komunikačný systém SYNC – umožňuje pripojenie mobilných telefónov a hudobných prehrávačov k systému vozidla a ich ovládanie hlasovými povelmi, Funkcia núdzovej pomoci Emergency Assistance – táto nová ocenená funkcia je súčasťou systému Sync a umožňuje cestujúcim v prípade nehody zavolať na linku tiesňového volania a tiež poskytuje informácie o polohe vozidla, Pokročilý záchytný systém – jeho súčasťou sú predné airbagy pre vodiča a spolujazdca, ako aj bočné a hlavové airbagy, Kamera na cúvanie – integrovaná do vnútorného spätného zrkadla, Systém udržania v jazdnom pruhu (Lane Keeping Alert) a systém na sledovanie bdelosti vodiča (Driver Alert) – najnovšie asistenčné funkcie upozornia vodiča, ak systém zistí, že vozidlo neúmyselne prechádza mimo jazdného pruhu, alebo ak vodiča za volantom premáha únava.

Výnimočne nízka spotreba paliva

Pohonná jednotka je vylepšenou verziou vznetového motora Ford Duratorq 2,2 l TDCi s tromi výkonovými variantmi: 100 koní, 125 koní a 155 koní. Tourneo Custom má vo výbave šesťstupňovú manuálnu prevodovku a ako štandard systém Auto-Start-Stop. Kombinovaná spotreba paliva je na úrovni 6,9 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 182 g/km. Tourneo Custom je postavené na novej globálnej platforme Ford, ktorá umožňuje agilné a pohotové ovládanie vozidla podobne ako v osobných vozidlách, prináša lepší jazdný komfort a zníženú hladinu hluku. Ďalej prináša vynikajúcu funkčnosť, životnosť a nízke náklady na vlastníctvo, vrátane úsporného servisného intervalu s dĺžkou dva roky/50 000 km. „Spojili sme komfort a vlastnosti interiéru osobných vozidiel s vylepšenou praktickosťou a zníženými prevádzkovými nákladmi,“ povedal Barry Gale, hlavný konštruktér spoločnosti Ford of Europe. „Toto štýlové vozidlo s originálnymi schopnosťami vylepší povesť spoločnosti Ford vďaka dlhodobej trvácnosti a hodnote.“