Fotogaléria

V Ženeve predstavia koncept Tourneo Custom

22. februára 2012 – Koncept Ford Tourneo Custom absolvuje svetovú premiéru na Ženevskom autosalóne, kde predvedie svoj dramatický nový dizajn a bude reprezentovať očakávanú, úplne novú rodinu jednotonových mikrobusov a úžitkových vozidiel z radu Ford Transit pre Európu a Áziu. Dynamický a moderný koncept Tourneo Custom využíva rovnaký „kinetický“ dizajnový jazyk ako ostatné najnovšie osobné vozidlá Ford, pričom ponúka výnimočnú kombináciu priestrannosti, elegancie a funkčnosti, a mal by pritiahnuť novú generáciu záujemcov o model Tourneo.

Dynamický koncept Ford Tourneo Custom na Ženevskom autosalóne 2012

V marci absolvuje svoju svetovú premiéru na Ženevskom autosalóne 2012 nové, dynamické koncepčné vozidlo Ford Tourneo Custom, ktoré vnesie novú energiu a štýl do európskeho segmentu úžitkových vozidiel na osobné použitie. Koncept Tourneo Custom je reprezentantom úplne nového radu mikrobusov, ku ktorým sa neskôr pridajú aj úžitkové vozidlá, s novým, dramatickým vzhľadom, ktorý zaujme zákazníkov hľadajúcich výnimočný štýl, funkčnosť a priestrannosť. Koncept Tourneo Custom predvedie množstvo nových, vzrušujúcich prvkov, ktoré vozidlu dodávajú atraktivitu osobného automobilu. Ide napríklad o úplne nový dizajn interiéru s vysoko ergonomickým pracoviskom vodiča a luxusným, kompletne obloženým priestorom pre cestujúcich, ktorý atmosférou a vysokokvalitnými materiálmi pripomína modernú viacmiestnu limuzínu. Koncept predvádza aj niekoľko inteligentných inovácií vrátane viacsmerovo polohovateľných a vyberateľných zadných sedadiel, moderného, hlasom aktivovaného komunikačného systému SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance a najnovších technológií Ford ECOnetic, zameraných na znižovanie emisií CO2.

Nový, dramatický dizajnový jazyk

Koncept Tourneo Custom svojím zjavom dáva jasne najavo, akým smerom sa bude uberať dizajn nového radu úžitkových vozidiel Ford, ktorý bude verejnosti predstavený v priebehu roku 2012. Moderný, aerodynamický vzhľad tohto koncepčného vozidla vyžaruje rovnako dynamický charakter ako osobné automobily Ford využívajúce kinetický dizajn – pôsobí silným dojmom pohybu, aj keď vozidlo stojí.

Luxusný interiér pripomínajúci osobný automobil

Koncept Tourneo Custom s úplne novým dizajnom interiéru vnesie do segmentu úžitkových vozidiel na osobné použitie nebývalú eleganciu a kultivovanosť, akú poznáme skôr z osobných automobilov. Elegantná, esteticky tvarovaná prístrojová doska, ktorá akoby obklopovala vodiča, obsahuje technológie veľmi podobné tým, ktorými sa pýšia osobné automobily Ford. Rovnako ako na zovňajšku vozidla, aj v interiéri sa dôsledne využívajú prvky kinetického dizajnu, známeho z najnovších osobných automobilov, ako napríklad napnutý, krídlo pripomínajúci tvar hornej časti prístrojovej dosky. Cestujúci na zadných sedadlách si môžu vychutnať dostatok priestoru a luxus v kompletne obloženej kabíne s výraznými detailmi v duchu kinetického dizajnu na bočných paneloch, ktoré korešpondujú s grafickými motívmi v prednej časti. Zadné sedadlá majú úplne novú konštrukciu, ktorá umožňuje pohodlné sklápanie, vytváranie rôznych konfigurácií alebo ich úplné vybratie z vozidla. Interiér tak možno ľahko prispôsobiť špecifickým potrebám pri pracovných alebo voľnočasových aktivitách.

Nové inteligentné prvky

Koncept Tourneo Custom je jasným signálom, že zákazníci v segmente úžitkových vozidiel na osobné použitie môžu očakávať technológie na rovnako vysokej úrovni, z akej sa tešia vodiči osobných automobilov Ford. Z inovatívnych inteligentných prvkov použitých v koncepčnom vozidle možno uviesť: technológie ECOnetic, moderné prvky z dielne Ford zamerané na znižovanie emisií CO2 vrátane systému Auto-Start-Stop a rekuperačného dobíjania Smart Regenerative Charging, hlasom aktivovaný komunikačný systém SYNC – umožňuje pripájať mobilné telefóny a hudobné prehrávače k vozidlu a ovládať ich hlasom, núdzová pomoc Emergency Assistance – táto nová funkcia, ktorá je súčasťou systému SYNC, v prípade nehody pomôže cestujúcim privolať pomoc záchrannej služby, ktorej poskytne informáciu o polohe vozidla, moderný zadržiavací systém, airbagy pre vodiča a spolujazdca, bočné a hlavové airbagy, spätná kamera integrovaná do spätného zrkadla, systém varovania pred opustením jazdného pruhu (Lane Departure Warning) a systém sledovania pozornosti vodiča (Driver Alert) – tieto najnovšie funkcie, pomáhajúce pri vedení vozidla, upozornia vodiča, keď systém zistí, že vozidlo neúmyselne opúšťa jazdný pruh, alebo vodič začína prejavovať známky únavy. Aby takto skvelo vybavené vozidlo nezaostávalo ani jazdnými vlastnosťami a spotrebou paliva, poháňa ho vylepšená verzia 2,2-litrového vznetového motora Ford Duratorq TDCi s výkonom 155 k. Koncept Tourneo Custom je postavený na novej globálnej platforme Ford, ktorá zaisťuje dynamické jazdné vlastnosti pripomínajúce osobný automobil – živosť a citlivosť riadenia, vyšší jazdný komfort a menšia hlučnosť. „Zákazníci v segmente úžitkových vozidiel na osobné použitie požadujú technológie, výkon a ovládateľnosť na oveľa vyššej úrovni,“ hovorí Barry Gale, hlavný konštruktér spoločnosti Ford of Europe. „Tento koncept je dôkazom, že tieto požiadavky berieme naozaj vážne, a že vodiči sa môžu tešiť na uspokojujúce zážitky ako pri šoférovaní osobného  automobilu.

Nová generácia úžitkových vozidiel Ford

Premiéra konceptu Tourneo Custom má ešte ďalší význam ako predzvesť príchodu úplne novej generácie úžitkových vozidiel Ford. Kompletná škála modelov bude verejnosti predstavená v priebehu roku 2012. Vozidlá z tohto nového radu budú poháňané vylepšenými verziami nového 2,2-litrového vznetového motora Duratorq TDCi, ktorý sa prvýkrát objavil v roku 2011. S technológiou Auto-Stop-Start v štandardnej výbave mieri Ford na špicu v danej triede, pokiaľ ide o spotrebu paliva. K dispozícii budú tri výkonové varianty: 100 k, 125 k a 155 k. Všetky verzie budú vybavené šesťstupňovou manuálnou prevodovkou v kombinácii s predným náhonom. Modelový rad bude zahŕňať širokú ponuku druhov karosérií s dvomi rôznymi rázvormi kolies (verzia SWB alebo LWB), čo uspokojí aj zákazníkov, ktorí potrebujú väčšiu kapacitu na prepravu batožiny alebo tovaru. Spoločnosť Ford predstaví väčšie modely Transit s vyššou užitočnou hmotnosťou neskôr v priebehu roku 2012. Tieto modely budú k dispozícii na celom svete vrátane Severnej Ameriky a budú vybavené aj pohonom zadných kolies.