Fotogaléria

6 špičkových ocenení Euro NCAP Advanced

28. novembra 2012 – Spoločnosť Ford sa stala prvým výrobcom automobilov, ktorý získal šesť rôznych ocenení Euro NCAP Advanced za vynikajúce technologické inovácie. Stalo sa tak po získaní ocenení za systém MyKey v novej Fieste a technológiu núdzovej pomoci Emergency Assistance systému SYNC v úplne novom B-MAXe, novej Fieste, C-MAXe, Focuse a úplne novej Kuge. Po ukončení posledného kola nárazových testov v nezávislej organizácii hodnotiacej bezpečnosť vozidiel spoločnosť Ford taktiež získala maximálne päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti pre novú Kugu a novú Fiestu.

„Systémy MyKey a SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance nie sú len novými technológiami určenými pre spoločnosť Ford v Európe – sú to technológie predtým nevídané v malých autách,“ povedal Andrew Johnson, inšpektor oddelenia bezpečnosti automobilov v spoločnosti Ford of Europe. „Sme radi, že organizácia Euro NCAP ocenila náš záväzok priniesť takéto technológie väčšej skupine zákazníkov.“

Technológia MyKey v novej Fieste umožňuje rodičom nastaviť obmedzenia pre mladých vodičov a podporiť tým ich bezpečnejšiu jazdu. Pomocou technológie Ford MyKey môže byť obmedzená maximálna rýchlosť či maximálna hlasitosť reprodukovanej hudby. Systém taktiež skôr upozorní na znižujúcu sa zásobu paliva, zabráni vypnutiu asistenčných prvkov ako Electronic Stability Control a Active City Stop a stlmí hlasitosť audiosystému v prípade, ak sa vodič a spolujazdec nepripútajú.

V prípade nehody systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance pomôže cestujúcim v úplne novom B-MAXe zavolať operátorovi miestnej záchrannej služby v niektorom z 26 jazykov, ktorými sa hovorí v 40 európskych regiónoch. Systém využíva informácie z palubnej jednotky GPS vo vozidle. Pomocou mapy a mobilnej siete dokáže určiť miesto nehody a prostredníctvom telefónu cestujúceho pripojeného cez Bluetooth zavolá operátorovi záchrannej služby. Táto technológia je taktiež k dispozícii v novej Fieste, C-MAXe, Focuse a novej Kuge. Ford už predtým získal ocenenie Euro NCAP Advanced za systém Active City Stop, ide o bezpečnostný systém, ktorý pomáha predchádzaniu nárazom pri nízkych rýchlostiach. Systém je súčasťou výbavy úplne nového B-MAXu a Focusu. Ford Focus takisto získal ocenenie Advanced za systém Driver Alert, Forward Alert a Lane Keeping Aid.

„Ocenenie Euro NCAP Advanced je odmenou za bezpečnostné inovácie najvyššej úrovne,“ povedal Michiel van Ratingen, generálny tajomník organizácie Euro NCAP. „Spoločnosť Ford ukázala, že stojí za svojim záväzkom prinášať pokročilé bezpečnostné technológie do celého radu vozidiel a všetky ocenenia si právom zaslúži.“

Nová Kuga získala päťhviezdičkové hodnotenie Euro NCAP, keď dosiahla 88-percentné hodnotenie v kategórii celkovej ochrany – historicky najvyššie hodnotenie pre stredne veľké SUV – plus 94 percent v kategórii ochrany dospelých a 86 percent v kategórii ochrany detí. Nová Kuga ponúka rovnako aj systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance, systém Active City Stop a systém BLIS, t.j. systém monitorovania mŕtveho uhla Blind Spot Information System. Ten pomocou výstražnej kontrolky vo vonkajšom spätnom zrkadle upozorňuje vodiča na možné nebezpečenstvo vo vodičovom mŕtvom uhle.

Nová Fiesta získala 83 percent v kategórii celkovej ochrany, 91 percent v kategórii ochrany dospelých a 86 percent v kategórii ochrany detí. Taktiež získala ocenenie piatich hviezdičiek v hodnotení Euro NCAP. Okrem toho, že sa vo Fieste prvýkrát predstaví systém MyKey,  Fiesta je zároveň prvé vozidlo vo svojej kategórii, ktoré ponúka systém predchádzania nárazom pri nízkych rýchlostiach Active City Stop, systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance a karosériu, ktorej viac ako 50 percent tvorí oceľ s vysokou a ultravysokou pevnosťou pre ešte vyššiu ochranu pri nehode.

„Bezpečnosť je ústredným prvkom celej našej práce. Tieto päťhviezdičkové ocenenia pre novú Kugu a novú Fiestu sú ukážkou vynikajúcich vlastností v oblasti bezpečnosti našich vozidiel,“ povedal Stuart Southgate, riaditeľ oddelenia bezpečnosti automobilov v spoločnosti Ford of Europe. „Konštruktéri spoločnosti Ford pracujú veľmi usilovne, aby našim zákazníkom a ich rodinám a priateľom, ktorí cestujú v našich vozidlách, zabezpečili pokojnú jazdu.“ Van Ratingen dodal: „Na dosiahnutie piatich hviezdičiek musia vozidlá zabezpečiť vynikajúcu mieru celkovej ochrany. Fiesta aj Kuga spĺňajú prísne požiadavky organizácie Euro NCAP. Najvyššie skóre v kategórii SUV pre Kugu je ukážkou toho, čo je možné dosiahnuť vďaka inovatívnemu dizajnu a inteligentným technológiám.“