Fotogaléria

EcoSport na kongrese mobilných technológií

25. februára 2013 – Spoločnosť Ford dnes na Svetovom kongrese mobilných technológií v Barcelone, najvýznamnejšom kongrese vo svete technológií, odhalila európsku sériovú verziu úplne nového SUV s označením EcoSport. Model EcoSport bude vybavený hlasom aktivovaným komunikačným systémom pre vozidlá Ford SYNC, ako aj funkciou pomoci v núdzi (SYNC Emergency Assistance). Kompaktné SUV bude navyše jedným z prvých vozidiel značky Ford v Európe, ktoré zákazníkom ponúknu funkciu SYNC AppLink umožňujúcu hlasom ovládať aplikácie inteligentných telefónov zo sedadla vodiča.

„Začína sa éra komunikačne zdatných áut a práve predstavenie modelu EcoSport na Svetovom kongrese mobilných technológií dokazuje, aký význam má pokročilá technológia vo vozidlách pre zákazníkov aj pre spoločnosť Ford,“ povedal technický riaditeľ a viceprezident spoločnosti Ford z oddelenia výskumu a inovácií Paul Mascarenas. Keď sa model EcoSport začne neskôr v tomto roku predávať, bude po nedávno predstavenom modeli Ford Kuga druhým vozidlom typu SUV, ktoré spoločnosť Ford uvedie na trh v rámci rozširujúceho sa európskeho sortimentu vozidiel. Ford navyše plánuje priniesť do Európy ďalšiu generáciu modelu Ford Edge, väčšieho a luxusnejšieho úžitkového vozidla, ktoré je populárne v USA a ďalších krajinách. Kompaktný model EcoSport stavia na globálnej platforme Ford pre segment B, vďaka čomu ponúka agilnosť malého rodinného auta spoločne s flexibilnosťou, priestrannosťou, vyvýšenou polohou za volantom a čarom SUV.

„Úloha automobilu sa vyvíja,“ povedal Mascarenas. „Zákazníci si chcú v aute bezpečne vychutnávať rovnakú úroveň prepojiteľnosti ako doma, a práve to im funkcia SYNC AppLink umožňuje. Využitím potenciálu aplikácií na maximum môže spoločnosť Ford zákazníkom ponúknuť počas jazdy celú škálu prvotriednych funkcií aplikácií pre inteligentné telefóny.“ Systém Ford SYNC s funkciou pomoci v núdzi (Emergency Assistance) po nehode priamo spojí cestujúcich vo vozidle s miestnymi prevádzkovateľmi záchranných služieb, a to v správnom jazyku regiónu určenom pomocou údajov z jednotky GPS vo vozidle, a tiež s mobilnou sieťou na určenie miesta nehody.

Úplne nový EcoSport bude v ponuke s inovačným 1,0-litrovým motorom Ford EcoBoost s výkonom 125 k, „medzinárodným motorom roka“, ako aj s 1,5-litrovým zážihovým motorom s výkonom 110 k a 1,5-litrovým vznetovým motorom s výkonom 90 k, od ktorých sa očakáva najnižšia spotreba paliva v príslušnej triede. Originálna maska chladiča, krátka kapota motora a výrazne dozadu odklonené predné stĺpiky dodávajú vozidlu športový a moderný vzhľad, ktorý ešte umocňujú adaptívne predné svetlomety. V ponuke bude aj komplexný balík asistenčných technológií pre vodiča, vrátane elektronického stabilizačného systému a asistenta rozjazdu do kopca.