Fotogaléria

20 rokov výroby modelu Mondeo

24. septembra 2013 – Stalo sa priekopníkom pri zavádzaní airbagov do štandardnej výbavy. Previezol sa v ňom aj James Bond. A vo Veľkej Británii dokonca definovalo celú triedu voličov. Model Ford Mondeo, kľúčové rodinné vozidlo spoločnosti Ford, oslavuje 20. výročie a viac ako 4,5 milióna predaných kusov v Európe. A to je len začiatok. Mondeo má bohatú históriu a čaká ho žiarivá budúcnosť,“ povedala Barb Samardzich, viceprezidentka oddelenia vývoja produktov v spoločnosti Ford of Europe. Počas dvoch desaťročí sa Mondeo stalo synonymom skvelých dynamických jazdných vlastností, obdivuhodných technológií, vynikajúcej úrovne bezpečnosti a mimoriadne nízkej spotreby paliva.
 
Ford dnes pri príležitosti oslavy dvoch desaťročí výroby modelu Mondeo zverejnil na internete nové video s komentárom hollywoodskeho herca Raya Winstona, ktorý účinkoval vo filmoch ako napríklad The Sweeney, Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky a Skrytá identita. Mondeo sa po prvýkrát objavilo v roku 1993 po ukončení päťročného programu vývoja v hodnote 3 miliárd libier (4,6 miliárd dolárov). V roku 1994 získalo titul Automobil roka a počas nasledujúcich desaťročí pokračovalo v trende určovania štandardov vo svojej triede a zároveň získavalo ocenenia z celej Európy.

Vďaka modelu Mondeo môžu európski zákazníci využívať pokročilé a cenovo dostupné funkcie. V prvej generácii sa v štandardnej výbave nachádzal airbag vodiča a súčasťou voliteľnej výbavy bol airbag spolujazdca. V tomto modeli sa taktiež objavili pokročilé nové funkcie ako napríklad systém trakčnej kontroly, adaptívne tlmiče, protiblokovací brzdový systém (ABS) a posilňovač riadenia. V roku 1996 spoločnosť uviedla prepracované Mondeo so zmodernizovaným dizajnom. Súčasťou voliteľnej výbavy boli bočné airbagy, ktoré sa o dva roky neskôr stali súčasťou štandardnej výbavy. Spomedzi ďalších vlastností možno vyzdvihnúť štvorkanálový systém ABS a zníženú hmotnosť.

V roku 2000 spoločnosť Ford uviedla druhú generáciu modelu Mondeo s inteligentným systémom ochrany Ford, ktorý v prípade nehody dokázal pomocou systému senzorov vypočítať najúčinnejší spôsob aktivácie bezpečnostných prvkov. Vďaka modelu Mondeo si vodiči okrem toho mohli po prvýkrát vychutnať vyhrievané zadné sedadlá, automatické svetlomety a stierače s dažďovým senzorom. Bolo také populárne, že vo Veľkej Británii preniklo do slovnej zásoby v podobe frázy Mondeo Man, ktorá sa začala používať začiatkom minulého desaťročia ako označenie novej triedy voličov.

V roku 2007 spoločnosť Ford predstavila elegantné Mondeo tretej generácie potom, ako sa v roku 2006 objavilo na striebornom plátne v úlohe Bondovho auta vo filme Casino Royale. V tomto novom modeli mohli zákazníci značky Ford medzi prvými využívať rôzne technológie vrátane adaptívneho tempomatu, systému interaktívneho riadenia dynamiky vozidla a systému Ford Easy Fuel, ktorý zabraňuje načerpaniu nesprávneho typu paliva.

V roku 2010 sa Mondeo znova dočkalo modernizácie v podobe najnovšej technológie zážihových motorov EcoBoost a ďalších funkcií vrátane systému výstrahy pred vybočením z jazdného pruhu, systému na sledovanie pozornosti vodiča a automatických diaľkových svetiel. Počas 20 rokov Mondeo získalo uznanie a viac ako 20 ocenení v rôznych krajinách vrátane Chorvátska, Českej republiky, Nemecka, Holandska, Nórska, Ruska, Španielska a Veľkej Británie.

Pri riadení modelu Mondeo si vodiči vždy mohli užiť špičkovú jazdnú dynamiku, ktorú stelesňovali minulé výkonné modely poháňané motormi V6, ako napríklad ST24, ST200 a ST220, a vyznačuje sa ňou aj aktuálny model so vznetovým motorom Duratorq s objemom 2,2 litra a výkonom 200 koní a model so zážihovým motorom EcoBoost s objemom 2,0 litra a výkonom 240 koní. Spoločnosť Ford nedávno zmodernizovala Mondeo s cieľom dosiahnuť emisie CO2 na úrovni iba 119 g/km* a spotrebu paliva len 4,6 l/100 km. Tieto parametre dosahuje najpredávanejší vznetový motor Duratorq s objemom 2,0 litra s výkonom až 163 koní. Znamená to, že Mondeo ponúka vyšší výkon ako jeho kľúčoví súperi z emisnej kategórie do 120 g CO2 na kilometer. Mondeo obsahuje taktiež funkciu inteligentného rekuperačného dobíjania ako súčasť technológií Ford ECOnetic, ďalej informačný systém vodiča Ford EcoMode a stalo sa prvým modelom značky Ford s aktívnou maskou chladiča, ktorá znižuje aerodynamický odpor.

Na konci roka 2014 sa do Európy dostane úplne nové globálne Mondeo, v ktorom sa predstavia ďalšie pokročilé technológie vrátane oceneného 1,0-litrového zážihového motora EcoBoost, vďaka ktorému tento model dosiahne špičkovú spotrebu paliva. V ponuke sa objaví aj hybridná zážihovo-elektrická pohonná jednotka, adaptívne svetlomety čisto s technológiou LED (prvé vo svojej triede) a európsky debut budú mať aj nafukovacie zadné bezpečnostné pásy, ktorých účelom je obmedziť riziko zranenia hlavy, krku a hrudníka cestujúcich na zadných sedadlách. Mondeo čaká ružová budúcnosť. V spoločnosti Ford Motor Company sa všetci tešíme, že aj ďalších 20 rokov budeme ponúkať inovácie vodičom z celej Európy,“ dodala Barb Samardzich.

*Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú odmerané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 v platnom znení. Výsledky sa môžu líšiť od hodnôt spotreby paliva dosahovaných v iných častiach sveta kvôli odlišným jazdným cyklom a predpisom platným v konkrétnych krajinách.