Fotogaléria

Najpredávanejšia aj v prvom štvrťroku 2013

14. mája 2013 – Podľa najnovších údajov najväčšieho poskytovateľa údajov z automobilového priemyslu, organizácie JATO Dynamics* sa model Ford Fiesta stal v marci a v prvom štvrťroku 2013 najpredávanejším malým vozidlom v Európe. Podľa organizácie JATO si európski zákazníci počas prvého štvrťroka 2013 kúpili jednu Fiestu každých 100 sekúnd. V marci spoločnosť predala 41 600 kusov modelu Fiesta a počas prvých troch mesiacov roka 2013 celkovo 77 800 kusov. Konkurenčného modelu, ktorý sa umiestnil na druhom mieste, sa predalo o 14 000 kusov menej. Ak by sme vozidlá Fiesta, ktoré si zákazníci kúpili v priebehu prvého štvrťroka, zaparkovali jedno za druhým, potrebovali by sme 770 olympijských bežeckých dráh s dĺžkou 400 metrov.

„Podľa počtu predaných vozidiel Fiesta je jasné, že tento model si získal srdcia európskych zákazníkov kategórie malých vozidiel,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre marketing, predaj a služby. „Zdá sa, že v kategórii malých vozidiel vládne väčšia konkurencia než kedykoľvek predtým. Nová Fiesta si získava podiel na maloobchodnom trhu a nových zákazníkov vďaka svojmu dizajnu, použitým technológiám a dynamike jazdy.“ Podiel modelu Fiesta na maloobchodnom trhu, predaj súkromným zákazníkom, v danej kategórii vzrástol v marci** o 1,2 percentuálneho bodu. Prijaté objednávky sa v prvom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšili o 8%.

Do novej Fiesty si zákazníci môžu vybrať sedem motorov, ktoré produkujú emisie CO2 nižšie ako 100 g/km***, vrátane 1,0-litrového motora EcoBoost, ktorý v roku 2012 získal ocenenie „Medzinárodný motor roka“. Jedna štvrtina z celkového počtu vozidiel Fiesta, ktoré spoločnosť tento rok predala v Európe, bola vybavená 1,0-litrovým motorom EcoBoost. Nová Fiesta taktiež prichádza s novým dynamickým dizajnom exteriéru aj interiéru, lepším spracovaním aj ergonómiou. Okrem toho ponúka systém Ford MyKey, ktorý umožňuje rodičom nastaviť obmedzenia pre mladých vodičov a podporiť tým ich bezpečnosť.

Nový prvkom výbavy modelu Fiesta je taktiež hlasom aktivovaný komunikačný systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance. Operátorom miestnych záchranných služieb dokáže ohlásiť informácie o nehode v 26 jazykoch, ktorými sa hovorí v 40 európskych regiónoch. Tento systém získal ocenenie Euro NCAP Advanced. Nachádza sa vo výbave šesťdesiatich percent vozidiel Fiesta, ktoré si zákazníci objednali počas prvých štyroch mesiacov tohto roka. Najobľúbenejšou farbou karosérie je k dnešnému dňu biela Frozen White, ktorú si zvolilo 23 percent zákazníkov. V Grécku tento údaj dosiahol hodnotu 40 percent. Po nej nasleduje čierna Panther Black a strieborná Moondust Silver. Päťdesiatpäť percent zákazníkov sa rozhodlo pre čierny interiér Charcoal Black.

Podľa údajov spoločnosti Polk, lídra v oblasti poskytovania údajov z automobilového priemyslu a predpovedania trendov, bola Fiesta tento rok vyhlásená za celosvetovo najpredávanejšie malé vozidlo roku 2012. Na celom svete sa predalo 723 130 kusov tohto modelu. Podľa údajov, ktoré zverejnila organizácia JATO Dynamics, sa Fiesta stala aj najpredávanejším malým vozidlom v Európe, kde si zákazníci kúpili celkovo 306 405 kusov.

* Výsledky, ktoré zverejnila organizácia JATO Dynamics, sú založené na informáciách od JATO Consult, vlastnej poradenskej služby spoločnosti. Údaje pochádzajú z 30 európskych krajín. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke www.jato.com.
** Týka sa 19 európskych krajín sledovaných spoločnosťou Ford. Údaj o náraste je očistený.
*** Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú odmerané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 v platnom znení. Vzhľadom na rôzne jazdné cykly a predpisy platné v rôznych krajinách sa tieto výsledky môžu líšiť od výsledkov merania spotreby paliva v iných oblastiach sveta.