Fotogaléria

1.619 km na jednu nádrž paliva

23. septembra 2013 – Ford Focus poháňaný oceneným 1,0-litrovým motorom EcoBoost prešiel viac ako 1 600 km na jedinú nádrž paliva. Tento úspech dosiahli Knut Wilthil a Henrik Borchgrevink, vodiči venujúci sa úspornej jazde, a vytvorili tak nový rekord. Dvojica prešla štandardným Focusom s 1,0-litrovým motorom EcoBoost a výkonom 125 koní trasu s dĺžkou 1 619 km cez Nórsko, Fínsko a Švédsko. Vďaka priemernej spotrebe paliva na úrovni 3,3 l/100 km taktiež stanovili nový rekord. Wilthil a Borchgrevink tvrdia, že nie je žiadny oficiálny záznam, ale sú presvedčení, že dosiahli nový rekord.

Títo dvaja muži naozaj posunuli hranice a ukázali nám, čoho je tento malý 1,0-litrový motor EcoBoost schopný, pričom vytvorili neuveriteľný nový rekord,“ povedala Barb Samardzich, viceprezidentka oddelenia vývoja produktov v spoločnosti Ford of Europe. „Dosiahnutie tohto rekordu ukazuje, aký vplyv môže mať technológia Ford EcoBoost na každodenný život našich zákazníkov.

Wilthil a Borchgrevink začali svoju cestu 400 km severne od polárneho kruhu v meste Kautokeino. Počas dvoch dní jazdili 28 hodín a napokon sa im palivo minulo v nórskom Osle. Vodiči kvôli minimálnej spotrebe paliva jazdili rýchlosťou okolo 60 km/h a ak to bolo možné, vyhýbali sa brzdeniu a používaniu klimatizácie, aj keď sa teploty pohybovali v rozmedzí od 22 °C až tesne po bod mrazu.
 
Brzdiť sme museli v momente, keď sa na ceste objavili soby, ale väčšinu trasy sme prešli čo najúspornejšie,“ povedal Wilthil. „Hlavným dôvodom, prečo sme si zvolili Focus, bol tento fantastický 1,0-litrový motor EcoBoost. A potvrdilo sa, že je najlepší na svete.

Motor Ford EcoBoost s objemom 1,0 litra je taký malý, že by sa zmestil do stropnej skrinky na batožinu v lietadle. Tento medzinárodný motor roka 2012 a 2013 využíva priame vstrekovanie paliva, preplňovanie turbodúchadlom a premenlivé časovanie ventilov na zníženie spotreby paliva bez zníženia výkonu. Focus s 1,0-litrovým motorom EcoBoost má nominálnu spotrebu paliva na úrovni 5,0 l/100 km a v ponuke je aj verzia s výkonom 100 koní so spotrebou 4,7 l/100 km a emisiami na úrovni 109 g/km. Spoločnosť Ford na budúci rok uvedie novú verziu modelu Focus s 1,0-litrovým motorom EcoBoost, ktorý sa stane prvým nehybridným rodinným vozidlom so zážihovým motorom v Európe s emisiami CO2 na úrovni 99 g/km*.

*Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú odmerané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 v platnom znení. Výsledky sa môžu líšiť od hodnôt spotreby paliva dosahovaných v iných častiach sveta kvôli odlišným jazdným cyklom a predpisom platným v konkrétnych krajinách.