Fotogaléria

Mimoriadne úspešné športové vozidlo

21. mája 2013 – Spoločnosť Ford spustila predaj svojho najrýchlejšieho malého vozidla, modelu Ford Fiesta ST. Milovníci malých športových vozidiel si od marca objednali už 3 000 kusov tohto modelu. Zákazníci z Veľkej Británie si do dnešného dňa kúpili viac ako polovicu všetkých doposiaľ predaných modelov. Na druhom mieste sú zákazníci z Nemecka a na treťom mieste je Švajčiarsko. 

Nová Fiesta ST s výkonom 134 kW/182 k zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 220 km/h. Tieto hodnoty dosahuje aj vďaka zdokonalenému podvozku, ktorý vyvinul tím špecialistov Ford Team RS, európska pobočka skupiny Global Performance Vehicle spoločnosti Ford Motor Company. V porovnaní s predchádzajúcou prvou generáciou modelu má vozidlo o 20 percent vyšší výkon a o 20 percent nižšie emisie CO2 na úrovni 138 g/km*. O modeli Fiesta ST sa medzi ľuďmi šíria mimoriadne kladné recenzie. Niet pochýb o tom, že sme na trh priniesli niečo naozaj výnimočné,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident pre marketing, predaj a služby spoločnosti Ford of Europe. „Na náš tím vývoja produktov sme veľmi hrdí. Vytvorili vozidlo, ktoré chvália automobiloví kritici z celej Európy a zároveň je aj cenovo dostupné.

Oddelenie spoločnosti Ford, ktoré sa zaoberá dynamickými vlastnosťami vozidiel a ktoré vyvinulo novú Fiestu ST, získalo minulý mesiac na podujatí Vehicle Dynamics International Awards 2013 ocenenie Team Dynamics of the Year. Špecialista na dynamiku vozidiel David Put zo spoločnosti Ford Team RS získal titul Dynamicist of the Year. Fiesta ST má pod kapotou 1,6-litrový motor EcoBoost. Riadenie, zavesenie kolies, brzdy a systém smerovania krútiaceho momentu Torque Vectoring Control sú naladené na dosiahnutie čo najvyššieho výkonu. Súčasťou výbavy je aj systém Ford MyKey a systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci Emergency Assistance.

V exteriéri modelu Fiesta ST sa nachádzajú dynamické štýlové prvky, ako veľká lichobežníková mriežka chladiča s motívom včelích plástov, výrazný zadný difúzor a kompletná súprava doplnkov karosérie typických pre verziu ST. Najpopulárnejším odtieňom karosérie je nová modrá farba Spirit Blue, ktorú si objednalo 27 percent zákazníkov. Nasleduje biela Frozen White a červená Race Red. Viac ako 60 percent zákazníkov sa rozhodlo pre kožený interiér Smoke Storm Torino vo farbe Charcoal Black. Skvelo ho dopĺňajú detaily z uhlíkových vlákien na palubnej doske, pedále a radiaca páka z ľahkej zliatiny, volant v štýle ST a sedadlá Recaro. Deväťdesiat percent zákazníkov si objednalo 17-palcové zliatinové kolesá Rado Grey s červenými brzdovými strmeňmi, 19 percent si zvolilo rádioprijímač Sony DAB s navigáciou a 5-palcovým farebným displejom.

Predvádzacie vozidlá Fiesta ST sú stredobodom pozornosti. Ľudia si chcú sadnúť dovnútra, vyskúšať si vozidlo na vlastnej koži a dozvedieť sa viac o jeho vlastnostiach a výkone,“ povedal John Leeman, prevádzkový riaditeľ maloobchodného predaja spoločnosti Ford vo Veľkej Británii. „Každý deň registrujeme veľký počet záujemcov. Úspech novej Fiesty ST nadväzuje na úspech modelu Focus ST, ktorý sa do predaja dostal v lete 2012. Focus ST, vybavený 2,0-litrovým motorom EcoBoost s výkonom 184 kW/250 k, sa stal v priebehu prvých troch mesiacov roku 2013 najpredávanejším hot-hatchom v Európe, keď spoločnosť predala 2 100 kusov.

*Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú odmerané v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 v platnom znení. Vzhľadom na rôzne jazdné cykly a predpisy platné v rôznych krajinách sa tieto výsledky môžu líšiť od výsledkov merania spotreby paliva v iných oblastiach sveta.