Fotogaléria

Mustang oslavuje 50 rokov

14. apríla 2014 – Dňa 16. a 17. apríla sa pozornosť obráti na dve najznámejšie svetové ikony. Na vyhliadkovej plošine Empire State Building v New Yorku bude vystavený úplne nový Ford Mustang. Táto výstava je opakovaním rovnakej udalosti spred takmer 50 rokov a udeje sa súčasne s globálnymi oslavami 50. výročia uvedenia Mustangu v roku 1964 na Svetovej výstave v New Yorku. New York je jedným z najväčších miest na svete, a práve tu sa pred 50 rokmi začal písať príbeh Fordu Mustang,“ povedal Mark Fields, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Ford. „Sme nadšení, že spolu s najnovšou generáciou vozidla, ktoré tvorí dušu spoločnosti Ford Motor Company, navštívime architektonickú pamätihodnosť, ktorá je už 83 rokom srdcom panorámy Manhattanu.

Doprava vozidla na 86. poschodie nad husto obývanými ulicami centra Manhattanu nie je jednoduchá úloha. Žiadny pohyblivý žeriav nedosiahne na vyhliadkovú plošinu na 86. poschodí a kvôli veži, ktorá sa týči nad relatívne úzkou plošinou, nie je možné využiť ani vrtuľník. Jediným schodným riešením je použitie výťahov. Keď v roku 1931 otvorili Empire State Building, v tom čase najvyššiu budovu na svete (tento titul si ponechala takmer 40 rokov), nikomu nenapadlo, že v pôvodných výťahoch bude niekto prepravovať nahor vozidlo. Ale v roku 1965 bol prototyp kabrioletu Mustang rozdelený na tri hlavné časti a čelné sklo, aby sa zmestili do týchto výťahov.

Rovnako ako všetci dobrí majstri, aj náš tím dvakrát meria a raz reže, aby s istotou dokázal previezť Mustang nahor výťahmi,“ povedal Dave Pericak, hlavný konštruktér programu Mustang. „Podobne ako tím, ktorý sa na túto akciu podujal v roku 1965, aj súčasný tím pred rozobratím vozidla navštívil Empire State Building a starostlivo odmeral rozmery nových výťahov a dverí. Nový Mustang je takmer o 18 centimetrov dlhší a o 10 cm širší ako jeho predchodca, takže preprava nahor bude ešte náročnejšia. Členovia tímu, ktorých úlohou bolo pripraviť vozidlo na vyhliadku, svoju prácu začali na počítačoch skúmaním technických údajov. Našli správne miesta na rozobratie vozidla, aby bolo možné všetky časti naložiť na zákazkové stojany, ktoré sa zmestia do výťahov. Po dopravení všetkých dielov na 86. poschodie budú mať technici menej ako šesť hodín na opätovné zloženie jednotlivých častí do podoby kompletného vozidla, ktoré bude vystavené nad Manhattanom. Návštevníci vyhliadkovej plošiny na Empire State Building si budú môcť obzrieť nový kabriolet Mustang 16. a 17. apríla od 8.00 do 14.00.

Druhá akcia sa začína taktiež 16. Apríla, nadšenci zo 16 krajín sa zídu v Spojených štátoch, aby oslávili 50 rokov Fordu Mustang. Oficiálna medzinárodná oslava bude taká veľká, že spoločnosť Ford Motor Company a organizácia Mustang Club of America (MCA) ju v dňoch 16. až 20. apríla usporiadajú súčasne na dvoch miestach. Zúčastniť sa môže ktokoľvek, nielen majitelia Mustangov a členovia MCA. Organizácia MCA taktiež organizuje jazdy „Pony Drive“, takže majitelia Mustangov môžu na miesto cestovať v skupinách. Pricestujú fanúšikovia z Belgicka, Dánska, Francúzska, Nemecka, Holandska, Talianska, Nórska, Švédska, Švajčiarska a Veľkej Británie a vytvoria sa reprezentácie Severnej Ameriky, Južnej Ameriky, Európy, Austrálie a Nového Zélandu.

Aj napriek tomu, že Ford Mustang sa nepredával na celom svete, vášeň pre prvý Pony car je skutočne medzinárodná,“ povedal Ronald D. Bramlett, výkonný riaditeľ osláv 50. výročia Mustangu v organizácii Mustang Club of America. „Na podujatí sa plánujú zúčastniť nadšenci z celého sveta a podeliť sa o svoje osobné príbehy s Mustangom. Niektorí z nich nechajú dokonca loďou prepraviť svoj Mustang do Spojených štátov, aby mohli riadiť svoje vozidlo na tejto slávnostnej udalosti.

Nový Mustang je doteraz najpokročilejšou verziou kultového vozidla a v Európe sa začne predávať v roku 2015. Nový Mustang s elegantným dizajnom vo verzii so splývavou strechou a kabriolet prichádza s prvotriednym výkonom rady dostupných motorov, vrátane úplne nového preplňovaného motora EcoBoost s objemom 2,3 litra a motora V8 s objemom 5,0 litra s výkonom viac než 426 koní. Ford Mustang sa verejnosti predstavil v televíznej reklamnej kampani, ktorá odštartovala večer 16. apríla 1964, deň predtým, než 17. apríla absolvoval verejnú premiéru na Svetovej výstave v New Yorku. Vozidlo sa oficiálne začalo predávať v ten deň a predajcovia Ford v prvý deň prijali rekordných 22 000 objednávok. V prvom roku sa predalo viac než 418 000 kusov tohto vozidla. Hranica jedného milióna vozidiel bola pokorená za menej než dva roky. Za posledných päťdesiat rokov spoločnosť predala viac než 9 miliónov Mustangov.