Fotogaléria

Päťmiliónty motor EcoBoost

26. marca 2015 - Spoločnosť Ford Motor Company oslavuje významný okamih v doterajšej histórii výroby úsporných zážihových motorov EcoBoost: od spustenia výroby v roku 2009 bolo na celom svete vyrobených už päť miliónov motorov s týmto označením. Vozidlá s motormi EcoBoost, na európsky trh prvýkrát uvedené v roku 2010, tvorili v minulom roku štvrtinu všetkých nových vozidiel Ford predaných v tejto časti sveta. Najväčšej obľube sa tešil 1,0-litrový motor EcoBoost. Ten sa zároveň v roku 2014 stal prvým motorom v histórii, ktorému sa tri roky po sebe podarilo získať titul Medzinárodný motor roka.

V Európe sa už predalo vyše 230 000 vozidiel s týmto 1,0-litrovým motorom, ktorý je teraz k dispozícii pre 10 rôznych modelov, od Fiesty až po úplne nové Mondeo, a pre tento región sa vyrába v nemeckom Kolíne nad Rýnom a rumunskom meste Craiova. Ford EcoBoost ponúka skvelý výkon pri nižšej spotrebe paliva, čo je kombinácia, ktorá sa teší neuveriteľnej popularite u zákazníkov v Európe aj v iných častiach sveta,“ povedal Joe Bakaj, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre vývoj produktov. „Motory EcoBoost sa osvedčili ako revolučná technológia, ktorá každý deň pritiahne nových zákazníkov.

Zoštíhlené motory EcoBoost ponúkajú spojenie prekvapivého výkonu s vynikajúcou spotrebou paliva vďaka priamemu vstrekovaniu paliva, preplňovaniu turbodúchadlom a variabilnému časovaniu ventilov. 1,0-litrový motor Ford EcoBoost s výkonom 140 koní, ktorý je v Európe od minulého roka v ponuke pre modely Fiesta Red Edition a Fiesta Black Edition, je doteraz najvýkonnejší 1,0-litrový motor používaný v sériovo vyrábanom automobile. Technológia EcoBoost je k dispozícii aj pre úplne nový Ford Mustang, nový 2,3-litrový motor EcoBoost s výkonom 314 koní tvoril pohonnú jednotku vo viac než polovici vozidiel nakonfigurovaných európskymi zákazníkmi on line za prvý mesiac od sprístupnenia objednávok.

Päťmilióntym vozidlom s 1,0-litrovým motorom bol Ford Focus, ktorý zišiel z montážnej linky továrne v americkom štáte Michigan. Na celom svete sa každý mesiac vyrobí vyše 200 000 motorov EcoBoost, vrátane štvorvalcov s objemom 1,5 l, 1,6 l, 2,0 l a 2,3 l a vidlicových šesťvalcov s objemom 2,7 l a 3,5 l. Tento medzník výroby predstavuje ďalší krok na ceste k cieľu stratégie One Ford, ktorej podstatou je stimulácia zavádzania inovácií naprieč celým globálnym produktovým portfóliom spoločnosti Ford, a je ďalším úspechom pri plnení „Plánu pre udržateľnosť“ spoločnosti Ford.