Fotogaléria

Focus ECOnetic na Frankfurtskom autosalóne

24. augusta 2007 – Ford of Europe bude ponúkať svojim  zákazníkom vybrané typy vozidiel s veľmi nízkymi emisiami CO2 predstavením  novej ponuky modelov Ford ECOnetic na 2007 Frankfurt Motor Show. Tieto vozidlá budú používať kombináciu najnovšej generácie dieselového motora common-rail a ostatných starostlivo vybraných atribútov konštruovaných na zníženie emisií CO2 na minimum. Ako prvý bude koncom roka 2007 uvedený Ford Focus ECOnetic, ktorý sľubuje najnižšie emisie CO2 vo svojom segmente pre konvenčnú technológiu pohonu, iba 115g/km.

„Hoci sú už všetky súčasné európske modely veľmi konkurenčné pokiaľ ide o emisie CO2, vieme, že stále viac zákazníkov hľadá najnižšie možné emisie a že majú stále väčší výber takýchto vozidiel na trhu“, povedal John Fleming, Ford of Europe President a CEO. „Uvedením špecifických modelov s veľmi nízkymi emisiami CO2 s označením Ford ECOnetic dajú jasnú alternatívu tým zákazníkom, ktorí preferujú nízke emisie vo svojom nákupnom rozhodovaní.

Vybrali sme označenie Ford ECOnetic, pretože to viaže ekologickú technológiou s našou filozofiou kinetického dizajnu ´energie v pohybe´ tak pre jazdné vlastnosti, ako aj pre emocionálne vnímanie“, dodal Fleming. „Predovšetkým to ubezpečuje našich zákazníkov, že aj keď sa pri týchto modeloch kladie dôraz na nízke emisie, nie je to na úkor ich dynamických vlastností, ktoré od vozidiel Ford očakávajú.“

Ford Focus ECOnetic má najnižšie emisie v triede

Ďalšie detaily Fordu ECOnetic budú zverejnené v septembri na 2007 Frankfurt Motor Show, ale prvé vozidlo s takýmto modelom bude najobľúbenejší typ, Ford Focus. Ford Focus ECOnetic príde na trh začiatkom budúceho roka a ukáže, že veľmi priaznivú spotrebu a značné zníženie emisií CO2 je možné dosiahnuť aj použitím tradičných technológií. Nový Ford Focus ECOnetic poháňaný veľmi účinným 109 koňovým, 1.6-litrovým Duratorq TDCi motorom so štandardným filtrom pevných častíc, prináša priemernú spotrebu iba 4,3 l/100 km, ktorá odpovedá priemerným emisiám CO2 na úrovni iba 115 g/km.

„Výzvou pre tím odborníkov bolo priniesť maximálne zníženie emisií CO2 použitím dostupných a prijateľných technológií“, povedal Gunnar Herrmann, riaditeľ pre vozidlá strednej triedy spoločnosti Ford. „Výsledkom tejto detailnej práce je jednak líderstvo v triede vozidiel s najmodernejšou technológiou konvenčného pohonu a užitočné poznatky, že to môžeme časom aplikovať na všetky dieselové modely Focus.“ Východiskom pre získanie týchto výsledkov bolo zníženie odporu pri jazde a zlepšenie aerodynamiky. Znížením vozidla, pridaním aerodynamického kitu a použitím pneumatík s rozmerom 195/65R15 bol dosiahnutý veľmi dobrý koeficient odporu vzduchu 0,31. Ďalšie opatrenie na zníženie jazdného odporu tiež použité po prvý krát v modeli Ford Focus ECOnetic je predstavenie nového oleja s nízkou viskozitou vyvinutého partnerom Forda, spoločnosťou BP. Pri testoch sa zistili tak významné benefity, že nový olej spoločnosti BP bude predstavený aj v ďalších produktoch Ford v segmente C a CD.

Výber zákazníka

Pridaním nových dieselových modelov Ford ECOnetic do produktovej ponuky, bude spoločnosť ponúkať zákazníkom jasné a prijateľné voľby pre ekologické vozidlá. Ford of Europe je lídrom v technológii Flexifuel, ktorá používa energiu produkovanú obnoviteľnou biomasou. Ford Focus a Ford C-MAX sú už dostupné ako modely Flexifuel, ktoré môžu byť tankované bioetanolom E85 (zmes 85 % bioetanolu a 15 % benzínu) alebo benzínom alebo akejkoľvek ich zmesi.

Použitím paliva bioetanol a technológiou Ford Flexifuel možno znížiť emisie CO2 o 30 až 80 % bez straty výkonu a jazdných vlastností. Začiatkom roka 2008 sa začnú predávať modely Flexifuel aj u typov Ford Mondeo, Ford Galaxy a Ford S-MAX, čím sa Ford zaradí medzi spoločnosti s najširšou ponukou vozidiel Flexifuel v Európe. V niektorých európskych krajinách Ford ponúka vybrané modely fungujúce na LPG (skvapalnená zmes propánu, butánu a ďalších prímesí) a CNG (stlačený zemný plyn). Tieto modely sú dostupné v Nemecku a Rakúsku, kde infraštruktúra podporuje spotrebiteľov s takýmto výberom.

„Ktorýkoľvek model si náš zákazník vyberie – Ford ECOnetic, Flexifuel, LPG či CNG – môže si byť istý priaznivými a praktickými technológiami znižujúcimi emisie CO2, ktoré ponechávajú našej značke vynikajúcu jazdnú dynamiku a spoľahlivosť počas životnosti vozidla“, povedal Fleming.