Fotogaléria

Súťaž o Model T nového storočia má víťaza

14. októbra 2008 - Storočie po tom, ako Model T „postavil svet na kolesá“, Ford Motor Company oznámil víťazov štvormesačnej súťaže, ktorej sa zúčastnilo päť univerzít z celého sveta. Ich úlohou bolo zhotoviť revolučný koncept vozidla pre 21. storočie. Jediná európska univerzita, ktorá sa do súťaže zapojila, ika (Institute of Automotive Engineering Aachen) z nemeckej univerzity v meste Aachen, vyhrala súťaž a 25 000 USD (18 822 eur) za inovatívny koncept, ktorý stelesňuje dušu Modelu T a vystihuje kritériá súťaže.
 
Tím ika, pozostávajúci z ôsmich študentov a inžinierov, vyvinul koncept, ktorý mal spĺňať požiadavky dané Fordom: vozidlo malo byť jednoduché, ľahké, praktické a trvácne, s dojazdom aspoň 200 km a malo by odviezť aspoň dvoch pasažierov. Možno najťažším kritériom bolo, že základná cena nemala presianuť 7 000 USD (5310 EUR). Výsledkom je koncept vozidla, Model T pre rok 2015, s odhadovanou základnou cenou 6780 USD (5 150 EUR).
 
Základný model má výzor trojmiestneho mini pick-upu, pričom pasažieri sedia vedľa seba. S centrálnym umiestnením volantu nevznikajú žiadne ďalšie náklady súvisiace s umiestnením volantu vpravo či vľavo v závislosti od trhu. Základná hmotnosť vozidla je iba 800 kg (bez pasažierov). Táto hmotnosť môže vzrásť, ak by bol benzínový motor skombinovaný s elektrickým, alebo ak by bolo vozidlo upravené na čisto elektrický pohon.