Fotogaléria

Model T nového storočia

10. júla 2008 - „Model T je skutočne produkt inžinierskeho génia. Hoci jednoduchý a praktický, zmenil spôsob nášho života, práce a zábavy a uspokojil potreby miliónov ľudí“, povedal Paul Mascarenas, Ford’s vice president of Engineering for Global Product Development. V rovnakom duchu Ford naďalej ponúka vysokú kvalitu, prijateľné produkty a technológie pre masy. Prostredníctvom tejto výzvy hľadáme študentov, aby sme posunuli hranice a priniesli alternatívny koncept pre prepravu v budúcnosti.“ Každá univerzita dostane finančný príspevok na pokrytie nákladov súvisiacich s prípravou konceptu.
 
Od tímov sa vyžaduje, aby vytvorili vozidlo, ktoré je jednoduché, trvácne a ľahké. Každé vozidlo musí „poňať“ aspoň dvoch cestujúcich a ponúknuť riešenia, ktoré sú v súlade s aspektmi udržateľnosti, ktoré spoločnosť dodržiava. Naviac, možno najväčšou výzvou bude, vytvoriť vozidlo, ktoré bude mať dojazd najmenej 200 km a bude v cene iba 7000 USD. Študenti majú svoje návrhy predložiť do 1. septembra. Pätica porotcov z Ford Motor Company bude posudzovať každý koncept. Dva koncepty, ktoré najlepšie stelesnia podstatu Modelu T, značku Ford a splnia požadované kritériá, budú ocenené sumou 25 000 $, ktoré venuje Ford Global Technologies ako školné 1. októbra 2008, v deň výročia Modelu T.
 
Ford model T a fakty: V októbri 1908 bol prvý model T vyrobený na predaj, Ford T bol prvý sériovo vyrábaný automobil, zostavený zo štandardizovaných, čiže zameniteľných súčiastok, Ford T bol poháňaný štvorvalcom s výkonom 15 kW/20 k, vážil 544 kg a dosiahol najvyššiu rýchlosť 70 km/h, rok 1913 znamenal zavedenie pohyblivej montážnej linky, čo znamenalo revolúciu vo výrobe automobilov, do mája 1927, kedy bola skončená jeho výroba, opustilo továreň 15 miliónov modelov T, Henry Ford nazval model T lacné a spoľahlivé„univerzálne vozidlo“ s ľahkou údržbou a schopnosťou zdolávať vtedajšie cesty, v roku 1999 bol Ford T zvolený„Vozidlom storočia“. Zhodlo sa na tom 133 motoristických novinárov a odborníkov, ktorý vyberali spomedzi 700 kandidátov.