Fotogaléria

1,6 litrový motor EcoBoost vyvolal veľký dopyt

29. júna 2011 - Od uvedenia motora EcoBoost s objemom 1,6 l na konci roka 2010 motoráreň spoločnosti Ford v meste Bridgend vo Veľkej Británii pracuje nepretržite, aby uspokojila dopyt zákazníkov. Motor je k dispozícii v novom modeli Focus, Mondeo, C-MAX, Grand C-MAX, S-MAX a Galaxy. Tento všestranný 1,6-litrový motor EcoBoost má obrovský úspech vďaka svojmu impozantnému výkonu, vynikajúcej spotrebe paliva a nízkym emisiám CO2. To sú dôvody, prečo spoločnosť Ford už teraz oslavuje výrobu 50 000 ks motorov v závode v meste Bridgend. „Dopyt po motoroch EcoBoost je na rekordnej úrovni a závod sa plne sústredí na zvýšenie kapacity, aby sme dokázali podporiť stále rastúci dopyt zákazníkov,“ hovorí Kieran Cahill, manažér závodu v Bridgende.

Motor, ktorý vyrobila a vyvinula spoločnosť Ford, môžeme oprávnene nazvať „hrdinským“ motorom pre spoločnosť – zákazníkom ponúka víťaznú kombináciu výkonu a úspornej spotreby, ako aj všestrannosť silných vozidiel, ktoré sú také odlišné, ako modely Focus a Galaxy. Napriek svojmu relatívne malému objemu má 1,6-litrový motor EcoBoost pôsobivý výkon. Focus s ním dokáže zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 7,9 sekundy a dosiahne najvyššiu rýchlosť 222 km/h a pritom má vynikajúcu kombinovanú spotrebu paliva 6 l/100 km – aj vďaka systému Auto-Start-Stop, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy vo všetkých modeloch Focus, C-MAX a Grand C-MAX s 1,6-litrovým motorom EcoBoost.

Dokonca aj vo väčšom Forde Galaxy má motor s výkonom 160 koní kombinovanú spotrebu 7,2 l/100 km a zároveň dosiahne 100 km/h za menej než 10 sekúnd. Kľúčovou vlastnosťou 1,6-litrového motora EcoBoost sú nízke emisie CO2. Dosahuje ich vďaka niektorým bystrým inováciám, ako je napríklad systém Auto-Start-Stop a Active Grille Shutter (aktívne zatváranie mriežky). Dodatočnú pomoc poskytuje jeho najmodernejší systém riadenia motora, ktorý sleduje variabilné časovanie ventilov systému Ti-VCT, prepĺňanie turbodúchadlom, pozíciu elektronickej škrtiacej klapky, časovanie zapaľovania, vstrekovací tlak paliva a časovanie vstrekovania a senzor klepania, ktorý pracuje s úžasnou rýchlosťou miliónkrát za sekundu.

Emisie CO2 sú pri novom Focuse na úrovni 139 g/km a v Mondeu 149 g/km. Motor EcoBoost s objemom 1,6 l dokazuje, že jeho prevádzka je veľmi priaznivá a zároveň prináša skvelú jazdu – v krátkosti, viac výkonu a nižšiu spotrebu paliva. „Motory Ford EcoBoost v skutočnosti prinášajú zákazníkom množstvo výhod, ktoré ponúkajú najnovšie dieselové motory, vrátane pôsobivého krútiaceho momentu pri nízkych otáčkach motora a nižšie emisie CO2,“ hovorí Graham Hoare, výkonný riaditeľ oddelenia vývoja motorov v spoločnosti Ford of Europe. „Tieto motory si zároveň udržiavajú charakter vysokootáčkového motora a cenovú výhodu benzínových motorov. Zákazníkom tak efektívne prinášajú to najlepšie z oboch svetov.“