Fotogaléria

Chránič dverí zabráni škrabancom a preliačinám na okolostojacich vozidlách

23. septembra 2011 - Spoločnosť Ford predstavuje nový prvok na predchádzanie vzniku preliačin a škrabancov, ktoré sa stali nákladnou súčasťou života v Európe – domova asi najužších ulíc a najužších parkovacích miest na celom svete. Prvok nazvaný chránič hrán dverí bude mať premiéru v januári 2012 vo Forde Focus. Systém, ktorý navrhli inžinieri spoločnosti Ford v Kolíne nad Rýnom v Nemecku, funguje automaticky po otvorení dverí. Ochranný kryt ukrytý vo dverách sa v zlomku sekundy po otvorení dverí presunie na miesto, čím vytvorí štít, ktorý zabráni poškodeniu laku a karosérie.
 
„Chránič hrán dverí bude jedným z tých prvkov, o ktorých si myslíme, že si pri nich zákazníci povedia: „Prečo už to niekto nevymyslel skôr?“, hovorí Matthias Tensing, systémový inžinier vývoja produktov. „Bude predstavovať úľavu pre rodičov s deťmi na zadných sedadlách a vlastne každého, kto potrebuje zaparkovať na úzke miesto.“ Výskum spoločnosti Ford ukázal, že sedemdesiat dva percent rodín s autami vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Veľkej Británii má preliačiny na karosérii alebo poškriabané dvere na aute. Náklady na opravu preliačených dverí môžu ľahko dosiahnuť 300 €. Výskum spoločnosti Ford ukázal, že majitelia áut v Španielsku sú tými, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou utrpia škodu na dverách svojho vozidla. 83 percent z nich priznalo, že majú na aute odreniny. A aj keď rodiny s autom vo Veľkej Británii sú štatisticky najopatrnejšie, 53 percent z nich priznalo, že majú poškriabané alebo preliačené dvere na aute. Chránič hrán dverí od spoločnosti Ford poskytuje pre týchto majiteľov áut ochranu proti poškodeniu. Po otvorení dverí, kým je medzera menšia ako 150 mm, sa úplne rozvinie do ochrannej pozície. Tento prvok poskytuje ochranu pred viac ako 90 percentami rôzne umiestnených prekážok pre predné dvere a 85 percentami pre zadné dvere.

Ponúka maximálnu ochranu s minimálnym dopadom na hmotnosť a neovplyvňuje existujúce mechanizmy alebo ochranné prvky chrániace pri bočnom náraze. Chránič hrán dverí sa zasunie len za 60 milisekúnd, aby bolo možné dvere zatvoriť aj zabuchnutím a obsahuje spojkový mechanizmus, ktorý zabraňuje poškodeniu ak klapka bude zablokovaná. Prvok využíva špeciálnu gumovú zmes, ktorá vydrží tisícky cyklov použitia a pri zasúvaní na miesto vytvára minimum hluku. Ochranný kryt môžu nároční používatelia ľahko a rýchlo odstrániť a náhradný diel jednoducho zacvaknúť na miesto.
 
„Malé odreniny a škrabance, ktoré vzniknú ako dôsledok otvorenia dverí do prekážky, alebo po náraze otvorených dverí iného auta, môžu byť pre majiteľov vozidiel frustrujúce, často sú príliš malé, aby sa na ne vzťahovalo poistenie, ale zároveň sú drahé na zaplatenie opravy z vlastného vrecka majiteľa vozidla,“ hovorí Matthew Avery, vedúci výskumu havárií a bezpečnosti v spoločnosti Thatcham, výskumnom centre poistenia a opráv motorových vozidiel vo Veľkej Británii. „Nový chránič hrán dverí od spoločnosti Ford je vynikajúcou novinkou na prevenciu týchto nepríjemných preliačin a škrabancov. Akýkoľvek systém, ktorý dokáže znížiť riziko poškodenia vlastného alebo cudzieho vozidla, je hodný uznania, ale ten, ktorý funguje tak účinne a bez vplyvu na vzhľad alebo výkon, je zvlášť pozoruhodný.“