Fotogaléria

Predĺženie účasti vo WRC

15. decembra 2011 – Spoločnosť Ford of Europe dnes oznámila, že predlžuje svoju účasť na podujatiach World Rally Championship aj v roku 2012 a 2013. Dlhodobý partner spoločnosť M-Sport, britská prípravná firma, ktorá od roku 1997 úspešne vykonáva činnosti pre značku Ford vo WRC, bude aj naďalej prevádzkovať program v modernom zariadení v Dovenby Hall v severozápadnom Anglicku.
 
Vozidlo Fiesta RS World Rally Car bude aj naďalej vlajkovou loďou značky Ford vo WRC v roku 2012 a 2013. Vozidlo, založené na úspešnej cestnej Fieste, získalo jasné víťazstvo a pódiové umiestnenie v prvom a poslednom kole v premiérovej sezóne v tomto roku. Ako team lídri sú potvrdení Fíni Jari-Matti Latvala a spolujazdec Miikka Anttila, ktorí triumfovali v svetovom rebríčku víťazstvami v rýchlostných skúškach v roku 2011 a minulý mesiac vyhrali posledné kolo šampionátu v Británii. Pripojí sa k nim bývalý majster sveta Petter Solberg a Chris Patterson, ktorí podpísali jednoročnú dohodu. Vo všetkých 13 kolách budú riadiť druhú Fiestu RS WRC. Skúsený Solberg získal svetový titul v roku 2003 a 37-ročný Nór získal 13 svetových víťazstiev v rely. Bude to jeho druhé obdobie so značkou Ford. S tímom Ford začal svoju kariéru rely v roku 1999. Tím bude mať názov Ford World Rally Team a bude mať podporu od dlhodobého partnera Castrol aj v roku 2012 a 2013.
 
Spoločnosť Ford má v súťažiach rely dlhú a úspešnú históriu. Na zozname víťazstiev sa nachádza na druhom mieste so 79 víťazstvami na podujatiach World Rally. Séria 145 po sebe idúcich umiestnení na bodovaných miestach, ktorá sa datuje až do úvodného kola šampionátu v roku 2002, je najdlhšou v histórii tohto športu. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Ford of Europe Stephen Odell zdôraznil silnú vôľu všetkých strán pokračovať vo WRC.
 
„Značka Ford má bohatú históriu vo svete rely a sme radi, že aj naďalej budeme bojovať o tituly na svetovej scéne s našimi skvelým partnermi zo spoločnosti M-Sport,“ povedal Odell. „WRC sa skvele hodí k DNA značky Ford – k vozidlám s presným ovládaním, s ktorými je radosť jazdiť a ktoré obsahujú najmodernejšie technológie. Aj naďalej budeme rely využívať na získanie inšpirujúcich inovácií pre budúce vozidlá a ako spôsob oslovenia nového publika.“ Gerard Quinn, senior manažér oddelenia motoršportu spoločnosti Ford of Europe zdôraznil, čo znamená súťaž WRC pre značku Ford. „WRC je najťažšia súťaž motoršportu pre vozidlá založené na sériovej produkcii,“ povedal. Vďaka WRC môžeme vyjadriť vlastnosti našich cestných vozidiel a našim zákazníkom a fanúšikom vyslať jasný signál o vášni a schopnostiach značky Ford. „Domnievame sa, že načasovanie nášho oznámenia je správne. Museli sme mať istotu o stabilite šampionátu a uistiť sa, že aj naďalej bude zárukou skvelej hodnoty a zvýšenej publicity po celom svete. Rozprávali sme sa s našimi akcionármi a po získaní ubezpečení sa znova tešíme na súťaž,“ povedal Quinn. „So spoločnosťou M-Sport a jeho lídrom Malcolmom Wilsonom tvoríme skvelý tím. Jari-Matti Latvala je jednou z vychádzajúcich hviezd motoršportu. Mnohí ho už teraz pokladajú za najrýchlejšieho pilota WRC. Tento rok ukázal rovnomerné výsledky a kvalifikáciu na všetkých druhoch povrchov. Veríme, že vo svojej novej úlohe vodcu tímu Ford sa mu bude dariť a tešíme sa, že na rýchlostných skúškach po celom svete uvidíme jeho tempo.“ „Príchod Pettera Solberga do tímu znamená návrat jedného z najskúsenejších a najnápadnejších vodičov motoristického športu späť do tímu, v ktorom začal svoju vrcholovú kariéru. Titul majstra sveta a 13 víťazstiev v súťažiach WRC sú dôkazom jeho schopností a jeho bohaté skúsenosti budú veľkým prínosom pre náš tím,“ dodal Quinn.
 
Wilson, generálny riaditeľ a riaditeľ tímu spoločnosti M-Sport povedal, že nová dohoda bola hlasovaním o dôvere v spoločnosti. „Výkony Fiesty RS WRC v roku 2011 boli solídne na všetkých povrchoch a som naozaj nadšený z toho, čo môžeme dosiahnuť v budúcnosti,“ povedal. „Chceme bojovať o svetové tituly a vôbec nepochybujem o tom, že naša kombinácia vozidla a vodiča, spolu s infraštruktúrou a schopnosťami našich pracovníkov v Dovenby Hall, nám to umožní.“
 
Spoločnosť M-Sport nedávno dokončila rebríček príležitostí, doplnila prvú priečku a dokončila tak štruktúrovanú cestu, po ktorej sa môžu mladí a talentovaní vodiči rely dostať zo základnej na najvyššiu úroveň vo Forde Fiesta. Zo základnej úrovne vozidiel MS1 môžu vodiči postúpiť cez silnejšie modely vozidiel R2, S2000 a Regional Rally Car do najvyššej úrovne vozidiel pre World Rally. „Spoločnosť Ford má päť rôznych modelov Fiesta, s ktorými môžu vodiči s potenciálom postúpiť zo základnej úrovne do WRC. Tento rebríček prestavuje príležitosť pre budúce hviezdy značky Ford a v nasledujúcich sezónach sa dočkáme vodičov schopných po ňom postupovať a dostať sa na vrchol,“ dodal.