Fotogaléria

Tipy na dovolenkové cestovanie

27. júna 2011 - Kričiace deti, dopravné zápchy, práca na ceste, spaľujúce počasie – aj keď si všetci chceme cez leto urobiť prázdniny, tieto problémy môžu vytvoriť stresujúce chvíle ľuďom pri jazde do ďalekého cieľa. Spoločnosť Ford chce pomôcť a prináša zopár tipov pre bezpečnosť cestujúcich, ktorí vyrazili na cesty počas prázdnin. Výlet si tak zapamätáte zo správnych dôvodov. Aj keď sa deti od prvej minúty po odchode budú neustále pýtať: „Kedy tam už budeme?“

Desať tipov od spoločnosti Ford

Vždy sa pripútajte správnym spôsobom. Bezpečnostné pásy sú stále najdôležitejším prvkom bezpečnostnej výbavy. Skontrolujte, či tesne priliehajú k bokom, nie k pásu. Ramennú časť pásu nikdy nenechávajte upevnenú za chrbtom alebo pod ramenom.

Deti, ktoré musia podľa zákona sedieť v detskej sedačke alebo na podsedáku riadne pripútajte. Detská sedačka musí byť bezpečne pripevnená na zadnom sedadle. Najnovšie vozidlá značky Ford sú vybavené úchytmi ISOFIX, ktoré poskytujú pevné a robustné spojenie medzi vozidlom a sedačkou.

Skontrolujte, či je správne nastavený sklon a výška všetkých hlavových opierok.

Na kryty airbagov neumiestňujte žiadne predmety. Detská sedačka, ktorá je otočená proti smeru jazdy, nesmie byť nikdy umiestnená na prednom sedadle, ak ste predtým nedeaktivovali airbag spolujazdca (podrobnosti nájdete v príručke majiteľa).

Splňte si povinnosti. Oboznámte sa so stavom vozidla a jeho bezpečnostnými funkciami. Predtým, ako sa vydáte na cestu, skontrolujte základné veci v aute, ako je napr. hĺbka dezénu pneumatík, tlak v pneumatikách a skontrolujte, či je v poriadku hladina oleja a ostatných kvapalín.

Ak cestujete do zahraničia, buďte zodpovedný a oboznámte sa s konkrétnymi dopravnými predpismi každej krajiny. Napríklad mnohé krajiny v Európe vyžadujú, aby sa vo vozidle nachádzala reflexná vesta a výstražný trojuholník. Zistite si rýchlostné obmedzenia a dopravné predpisy tých krajín, ktorými budete prechádzať. Vždy pri sebe majte svoj vodičský preukaz.

Na cestu si vyhraďte dostatok času a na trase naplánujte zastávky. Jazdite takou rýchlosťou, ktorá je primeraná stavu vozovky a od vozidiel okolo vás udržujte dostatočný odstup.

Keď jazdíte, nepite. Uvedomte si, že vo väčšine krajín sa líši povolené množstvo alkoholu v krvi.

Ak chcete počas jazdy používať mobilný telefón, pred jazdou si nechajte namontovať systém telefonovania bez použitia rúk (handsfree).

Ak ste unavený, nejazdite. Na dlhej ceste vám odporúčame robiť pravidelné prestávky.

Technológia, ktorá dokáže pomôcť

Spoločnosť Ford ponúka vo vozidlách širokú škálu technológií, ktoré pomáhajú vodičovi na dlhých cestách – a dúfame, že vďaka nim bude cesta pre vás príjemnejšia a menej stresujúca:

Active City Stop (aktívne zabrzdenie v meste)
Tento systém je navrhnutý tak, aby znížil množstvo kolízií do zadnej časti iného vozidla pri nízkej rýchlosti. Systém funguje pri rýchlostiach do 30 km/h. Keď senzory zistia, že zrážka je pravdepodobná, vozidlo začne brzdiť. Tento systém je navrhnutý tak, aby pomohol vodičovi znížiť poškodenie pri náraze alebo dokonca úplne sa vyhnúť zrážke.

Active Park Assist (aktívny parkovací asistent)
Pokročilý nový systém, ktorý dokáže samostatne zaparkovať vozidlo do pozdĺžnych parkovacích miest. Systém využíva dva ultrazvukové senzory, ktorými vyhľadáva medzery medzi zaparkovanými vozidlami. Po nájdení vhodného miesta, ktoré môže mať veľkosť len 1,2-násobku dĺžky vozidla, na displeji v stredovej konzole informuje vodiča a zobrazí jasné pokyny. Vodič ovláda plynový a brzdový pedál a radenie rýchlostí dopredu alebo dozadu. Vozidlo samostatne ovláda volant.

Lane Departure Warning (systém varovania pred opustením jazdného pruhu)
Tento systém využíva dopredu nasmerovanú digitálnu kameru. Je navrhnutý tak, aby vibráciami volantu upozornil vodiča v prípade, ak sa kolesá vozidla približujú k čiaram na vozovke. Kamerový systém nepretržite sleduje polohu vozidla vzhľadom na dopravné značenie a ak systém nezistí zjavný zámer vodiča zmeniť jazdný pruh ani použitie smerových svetiel, začne vibrovať volantom.

Lane Keeping Aid (udržanie v jazdnom pruhu)
Táto funkcia dopĺňa systém Lane Departure Warning. Ak systém zistí, že kolesá vozidla sa približujú k čiaram oddeľujúcim jazdné pruhy, začne na volant pôsobiť určitým krútiacim momentom, ktorý pomôže vodičovi uvedomiť si, že na udržanie vozidla v rámci aktuálneho jazdného pruhu musí vykonať určitú činnosť.

Traffic Sign Recognition (rozpoznávanie dopravných značiek)
Na rozpoznávanie dopravných značiek pri ceste systém využíva dopredu nasmerovanú kameru. Značky zobrazuje na informačnom displeji. Taktiež dokáže vodiča upozorniť na prekročenie rýchlostného obmedzenia. Táto funkcia je užitočná na frekventovaných cestách.

Auto High Beam (funkcia automatických diaľkových svetiel)
Táto funkcia deteguje zdroje svetla pred vozidlom a automaticky prepína medzi diaľkovými a stretávacími svetlami, čím zabraňuje oslneniu a pomáhať maximalizovať viditeľnosť pri nočnej jazde.

Driver Alert (systém na sledovanie bdelosti vodiča)
Tento systém monitoruje polohu vozidla vzhľadom na dopravné značenie a vybočovanie vozidla. Následne vypočítava a zobrazuje úroveň bdelosti vodiča. Ak bdelosť vodiča klesne pod určitú úroveň, systém vydá varovanie.

Adaptive Cruise Control (adaptívny tempomat)
Tempomatový systém založený na radare, ktorý pomáha udržiavať nastavenú cestovnú rýchlosť a rovnako aj nastavenú vzdialenosť od vozidla vpredu. Ak systém zistí, že vozidlo vpredu spomaľuje, alebo je príliš blízko, automaticky začne spomaľovať. Len čo sa cesta uvoľní, opäť zrýchli na zvolenú cestovnú rýchlosť.
 

A ešte pár užitočných tipov

Obťažuje vás hmyz? Chystáte sa na dlhú cestu a nechcete, aby boli pri príchode čelné sklo alebo nárazník plné mŕtveho hmyzu? Ak čelné sklo utriete antistatickou utierkou, hmyz sa nebude lepiť na sklo tak ľahko.
 
Posteľné plachty: Ak batožinový priestor pri odchode na dovolenku vyzerá ako bielizník, potom ste pripravení. Pribaľte si plachty – môžete ich prehodiť cez sedadlá, ktoré sa na slnku neúmerne zohriali.
 
Chce si niekto zahrať tenis? Rozkrojte tenisovú loptičku a použite ju ako ochranu ťažného zariadenia v čase, keď ho nepoužívate. Ochráni ho pred poškriabaním a vlhkosťou.
 
Poučte sa od profesionálov: Idete na ďalšie turistické miesto a trápi vás oslňovanie? Vezmite si príklad od športovcov, ktorí si pod oči nanášajú čiernu vrstvu. Na prsty si kvapnite trochu detského oleja, vložte ich do (vychladnutého) drevného popola a rozotrite si ho pod očami. Pomôže znížiť oslňovanie.
 
Nezoškrabujte to, namažte to: Nemôžete z okna odlepiť nálepku zo zábavného parku alebo parkoviska na pláži? Skôr, než ju začnete drhnúť, nechajte ju nasiaknuť kuchynským olejom.

Systémy Active City Stop a Lane Keeping Aid získali v máji 2011 ocenenie Euro NCAP Advanced. Spoločnosť Ford je tak prvým výrobcom automobilov, ktoré nepatria do luxusného segmentu, ktorý získal dve ocenenia.