Fotogaléria

Global Mobile Award za technológie pre B-MAX

28. februára 2012 – Nová technológia od spoločnosti Ford, ktorá v prípade havárie pomôže cestujúcim zavolať priamo na núdzové číslo 112, získala prestížne ocenenie po svojom uvedení v úplne novom modeli B-MAX. Funkcia núdzovej pomoci Ford Emergency Assistance upozorní po nehode operátorov miestnych pohotovostných služieb. Použije pri tom správny lokálny jazyk, ktorý zistí na základe GPS súradníc vozidla. Ide o najmodernejší systém svojho druhu a tvorí kľúčovú súčasť hlasom aktivovaného komunikačného systému SYNC, ktorý má v úplne novom B-MAXe svoju európsku premiéru.

Technológia zachraňujúca životy

Funkcia núdzovej pomoci Emergency Assistance získala ocenenie v kategórii „Best Mobile Innovation for Automotive, Transport or Utilities“ na podujatí Global Mobile Awards 2012 v Barcelone. Tento úspech bol pre spoločnosť Ford vyvrcholením niekoľkých historických dní na podujatí Mobile World Congress. Model B-MAX sa stal vôbec prvým vozidlom, ktoré debutovalo na podujatí, a Bill Ford, predseda predstavenstva spoločnosti Ford Motor Company, sa stal prvou vedúcou osobnosťou automobilového priemyslu, ktorá mala na podujatí kľúčový prejav.
 
„Spoločnosť Ford teší, že odborníci na medzinárodné komunikačné technológie ocenili výhody technológie núdzovej pomoci Emergency Assistance systému SYNC, ktorá má potenciál zachraňovať životy,“ povedal Stephen Odell, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Ford of Europe. „Funkcia núdzovej pomoci Emergency Assistance naplno využíva mobilné komunikačné technológie, aby zákazníkom spoločnosti Ford poskytla mimoriadne cenné služby, a to zadarmo po celú dobu životnosti vozidla.“
 
Po aktivácii airbagu alebo núdzovom vypnutí palivového čerpadla vozidlo iniciuje tiesňové volanie. Prostredníctvom mobilného telefónu cestujúceho pripojeného cez Bluetooth pri tom využije vopred nahratú správu. Pomocou GPS zariadenia v palubnej jednotke, mapy a informácií z mobilnej siete systém taktiež identifikuje súradnice miesta nehody. Hovor prepojí priamo na operátora záchrannej služby namiesto toho, aby ho najprv presmeroval cez telefonické centrum tretej strany. Ušetrí tak cenné sekundy. Pri vývoji funkcie núdzovej pomoci Emergency Assistance spoločnosť Ford spolupracovala s Európskou asociáciou tiesňových liniek (EENA), od ktorej počas návrhu systému získala cenné informácie. Cieľom organizácie EENA je zabezpečiť trvalo vysokú úroveň odozvy na volania na číslo tiesňovej linky 112 v celej Európe.
 
„Sme radi, že spoločnosť Ford sa počas vývoja funkcie núdzovej pomoci Emergency Assistance obrátila s prosbami o pomoc na organizáciu EENA a európske strediská tiesňového volania,“ povedal Gary Machado, výkonný riaditeľ organizácie EENA. „Sme presvedčení o tom, že riešenia, ktoré umožňujú vozidlám spojenie so strediskami tiesňového volania, prispejú k záchrane ľudských životov v Európe.“ Zákazníci budú mať možnosť používať funkciu núdzovej pomoci Emergency Assistance bezplatne ako súčasť rozšíriteľnej platformy SYNC, ak bude k dispozícii v danom vozidle.
 
Funkcia núdzovej pomoci Emergency Assistance je len jednou súčasťou systému SYNC. Tento systém je už súčasťou výbavy vo viac ako 4 miliónoch vozidiel v USA a v Európe má svoju premiéru v B-MAXe. Systém SYNC dokáže nahlas prečítať prichádzajúce textové SMS správy z kompatibilných mobilných telefónov. Tak isto sa dá použiť s množstvom digitálnych hudobných prehrávačov vrátane zariadenia iPod a pamäťových zariadení USB. Systém automaticky aktualizuje záznamy v telefónnom zozname, zatiaľ čo pomocou jednoduchých hlasových príkazov je možné prechádzať zvukové súbory podľa žánru, interpreta, albumu, skladby a zoznamu na prehrávanie. USB port umožňuje vykonávať aktualizácie softvéru v prípade budúcich vylepšení a funkcií.
 
Úplne nový Ford B-MAX je pripravený do výroby a v marci 2012 sa predstaví na autosalóne v Ženeve. Do predaja sa v Európe dostane neskôr v priebehu roka.