Fotogaléria

Ford predstavuje v Paríži nové modely

26. septembra 2012 – Spoločnosť Ford Motor Company smeruje k cieľu ponúkať najmodernejší sortiment produktov na európskom trhu vďaka veľkému zrýchleniu produkcie nových osobných a úžitkových automobilov, pričom niekoľko nových modelov, Mondeo, Fiesta, EcoSport a Tourneo Connect uvidíme už na Parížskom autosalóne. Predstavitelia spoločnosti Ford sa vyjadrili, že do roku 2017 omladia svoj európsky sortiment takmer dvojnásobne, čo do objemu, vďaka čomu by mal byť ich sortiment osobných automobilov najmodernejší v Európe. Pokiaľ ide o úžitkové vozidlá, spoločnosť Ford za rovnaké obdobie úplne prepracuje alebo výrazne zmodernizuje 30 percent modelov, čo je opäť podstatne viac, než v prípade ktoréhokoľvek konkurenta.

„Stojíme na začiatku pravdepodobne najagresívnejšej kampane uvádzania nových produktov, akú kedy spoločnosť Ford of Europe zažila,“ povedal Stephen Odell, predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Ford of Europe. „Nové produkty v našich showroomoch a na výstave v Paríži sú skutočným dôkazom nášho odhodlania investovať do vývoja a budúcnosti aj v týchto ťažkých časoch.“

Spoločnosť Ford očakáva, že súhrnný objem predaja osobných a úžitkových automobilov v Európe vrátane Ruska v priebehu piatich rokov stúpne o 20 percent na 23 miliónov vozidiel. „Aj napriek očakávanej hospodárskej situácii v krátkodobom horizonte ponúka Európa významný potenciál na rentabilný rast,“ povedal Stephen Odell. Viac informácií, obrázkov a videí o expozícii značky Ford

 


Štýlový, nový Ford Fiesta

Spoločnosť Ford oznámila, že na parížskom autosalóne je pripravená predstaviť novú štýlovú verziu svojho malého vozidla. Nová Fiesta bude mať najnižšiu spotrebu paliva vo svojej kategórii, vďaka siedmim pohonným jednotkám dostupným v Európe, ktoré budú mať emisie CO2 nižšie ako 100 g/km a spotrebu paliva 4,3 l/100 km* alebo menej. Európski zákazníci novej Fiesty si budú môcť zvoliť aj verziu ECOnetic Technology, ktorá bude mať emisie CO2 na úrovni 87 g/km a spotrebu paliva 3,3 l/100 km. „Nový Ford Fiesta nastavil latku spotreby paliva v kategórii kompaktných vozidiel pomocou pokročilých nových technológií na novú úroveň,“ povedal Glen Goold, hlavný inžinier globálneho programu novej Fiesty v spoločnosti Ford of Europe. „Fiesta pri prvom uvedení v roku 1976 porušila zažité konvencie ako štýlové, praktické, pokrokové, a čo je najdôležitejšie úsporné malé vozidlo. V tom čase stála spotreba paliva na najvyšších priečkach dôležitosti u väčšiny ľudí,“ dodal Goold. „Takýto spôsob myslenia viedol konštruktérov pri tvorbe dnešnej novej Fiesty podobne ako pri pôvodnom vozidle.“

Spoločnosť Ford odvtedy predala na celom svete viac ako 15 miliónov vozidiel Fiesta. Nový štýlový model má výraznejší dizajn a celý rad exkluzívnych technologických prvkov, a navyše širokú škálu pohonných jednotiek. Fiesta sa po prvýkrát bude v Európe dodávať s nasledujúcimi motormi: zážihový 1,0-litrový motor EcoBoost s výkonom 74 kW/100 k a 92 kW/125 k, ktorý získal ocenenie „Medzinárodný motor roka“, zážihový 1,0-litrový motor s výkonom 48 kW/65 k a 59 kW/80 k s priamym vstrekovaním a dvojitým nezávislým variabilným časovaním vačkového hriadeľa a vznetový motor Duratorq TDCi s objemom 1,5 litra a výkonom 55 KW/75 k s optimalizovaným vstrekovaním paliva, povrchovou úpravou piestov s nízkym trením a olejovým čerpadlom s variabilným tlakom. Zákazníci si tiež budú môcť zvoliť niektorý z nasledujúcich motorov: vznetový motor Duratorq TDCi s objemom 1,6 litra, výkonom 70 kW/95 k a krútiacim momentom 200 Nm, zážihový motor Ti-VCT s objemom 1,6 litra a výkonom 77 kW/105 k, zážihový motor Duratec s objemom 1,4 litra a výkonom 71 kW/96 k alebo zážihový motor s objemom 1,25 litra a výkonom 44 kW/60 k alebo 60 kW/82 k.

Systém Auto-Start-Stop od spoločnosti Ford, ktorý automaticky vypne motor, keď beží na voľnobeh, a znova ho spustí, keď sa vodič chce rozbehnúť, bude k dispozícii v modeloch s 1,0-litrovým motorom EcoBoost, 1,0-litrovým zážihovým motorom a 1,6-litrovým vznetovým motorom Duratorq TDCi ECOnetic Technology. Systém Auto-Start-Stop umožňuje dosiahnuť emisie CO2 nižšie než 100 g/km* v prípade štyroch 1,0-litrových motorov EcoBoost a 1,0-litrových zážihových motorov. 1,5-litrový a dva 1,6-litrové vznetové motory Duratorq TDCi taktiež produkujú menej emisií CO2 než 100 g/km. Motory bude po prvýkrát dopĺňať moderná 6-stupňová prevodovka Ford Powershift.

Spoločnosť Ford taktiež predstavila komponenty nového podvozka a zavesenia kolies na zlepšenie kvality jazdy a kultivovanosti chodu novej Fiesty, ako aj precízne vyladený systém elektronického posilňovača riadenia Ford. Riadenie je dynamické a športové ako vždy. Vysokovýkonný model Fiesta ST, ktorý bude poháňaný 1,6-litrovým motorom EcoBoost s výkonom 134 kW/182 k, bude k dispozícii začiatkom roka 2013.

Súčasťou ponuky asistenčných a bezpečnostných prvkov pre vodiča v novej Fieste bude aj systém MyKey. V danej kategórii pôjde o prvú technológiu, ktorá umožní rodičom podporovať bezpečnejší spôsob jazdenia a obmedziť riskantné jazdy tínedžerov. Okrem toho bude disponovať aj komunikačným systémom SYNC. Súčasťou systému SYNC je funkcia núdzovej pomoci Emergency Assistance, ktorá po nehode priamo spojí cestujúcich vo vozidle s operátormi miestnych pohotovostných služieb. Použije pri tom správny miestny jazyk. V novej Fieste sa ako v prvom vozidle danej kategórie objaví tiež systém aktívneho brzdenia Active City Stop, navrhnutý na zabránenie nehodám pri nízkych rýchlostiach. Ďalej bude k dispozícii aj asistent rozjazdu do kopca, zadná parkovacia kamera a zabudovaná satelitná navigácia.

Dynamická nová verzia najpredávanejšieho modelu Fiesta má výraznejší dizajn inšpirovaný najnovším globálnym dizajnovým jazykom a konceptmi automobilky Ford, vrátane projektorových svetlometov s technológiou LED, kapoty s prelismi a po prvýkrát sú v ponuke aj 17-palcové disky kolies z ľahkých zliatin. Odborníci spoločnosti Ford z oddelenia ergonómie a dizajnu interiéru zmenili vnútorné usporiadanie Fiesty a nanovo rozmiestnili ovládacie prvky, použili novú stredovú konzolu s opierkou ruky a tiež nové materiály, rozhrania a displeje.

* Uvedené hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 boli získané v súlade s technickými požiadavkami a ustanoveniami smernice ES č. 715/2007 v znení neskorších predpisov. Výsledné hodnoty sa môžu líšiť od hodnôt spotreby paliva nameraných v iných oblastiach sveta, v dôsledku iných jazdných cyklov a nariadení uplatňovaných na daných trhoch.

Úplne nové, flexibilné a praktické SUV

Spoločnosť Ford of Europe predstaví na parížskom autosalóne úplne nový model kategórie SUV s názvom EcoSport, ktorý v sebe spája agilitu, dostupnosť a nízku spotrebu paliva na úrovni malých vozidiel s flexibilitou a priestrannosťou vozidiel kategórie SUV. Úplne nový EcoSport je postavený na globálnej platforme Ford kategórie B a do predaja sa k európskym zákazníkom dostane v priebehu 18 mesiacov. Vo výbave bude mať ocenený 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost a zaradí sa k úplne novej Kuge a neskôr k modelu Ford Edge, väčšiemu a luxusnejšiemu modelu, ktorý je už populárny v Severnej Amerike. „Ford EcoSport kombinuje hodnotu, kvalitu a nízku spotrebu paliva modelu Fiesta so vzrušujúcim výzorom a štýlom moderného SUV,“ povedal Nick Collins, riaditeľ pre globálne malé automobily Ford. „So svojím štýlovým dizajnom by sa pre európskych zákazníkov mal stať lákavým doplnením ponuky vozidiel značky Ford v rámci kategórie B, do ktorej už patrí inovatívny B-MAX ako kompaktné vozidlo na rôzne aktivity a tiež nová Fiesta.“

Úplne nový EcoSport je prvým globálnym modelom Ford, ktorý bol úplne vyvinutý v Južnej Amerike a tento mesiac bol uvedený na trh v Brazílii. Tento priekopnícky prvý model, predstavený v roku 2003, zaviedol nový segment v tomto regióne a dosiahol predaj viac ako 700 000 kusov. Po uvedení v Indii a Číne v roku 2013 sa od nového modelu očakáva, že spoločnosti Ford pomôže podporiť ďalší rast na týchto kľúčových trhoch. V Európe dostane úplne nový EcoSport 1,0-litrový zážihový motor Ford EcoBoost, ktorý sa môže pochváliť titulom „Medzinárodný motor roka 2012“. Tento motor spája nečakaný výkon s mimoriadne nízkou spotrebou paliva. Zážihový motor EcoBoost s objemom 1,0 litra sa tento rok najprv dostal do predaja v modeli Focus. Následne bol predstavený v úplne novom B-MAXe, ďalej v modeloch C-MAX a Grand C-MAX. Tento inovatívny 3-valcový motor dostane aj úplne nové Mondeo. Zákazníci európskej verzie EcoSportu si taktiež budú môcť zvoliť vznetový motor, ktorý patrí medzi najlepšie v kategórii.

Charakteristický a aerodynamický Ford EcoSport dostane veľkú prednú mriežku, úzke, prepracované svetlomety a obloženie bočných prahov a nárazníkov. Vo výbave sa bude nachádzať komunikačný systém Ford SYNC, ktorý využíva technológiu hlasovej aktivácie, vďaka ktorej môžu majitelia prijímať telefonické hovory a voliť hudbu zo zariadení pripojených cez rozhranie Bluetooth alebo USB. Súčasťou systému Ford SYNC je taktiež funkcia núdzovej pomoci Emergency Assistance, ktorá po nehode priamo spojí cestujúcich vo vozidle s operátormi miestnych pohotovostných služieb. Použije pri tom správny miestny jazyk. EcoSport ponúkne komplexný balík asistenčných technológií pre vodiča vrátane protiblokovacieho brzdového systému, elektronického stabilizačného programu a asistenta rozjazdu do kopca.

Nový Ford Mondeo prináša viacero noviniek

Spoločnosť Ford Motor Company oznámila, že úplne nové Mondeo sa v Európe predstaví s množstvom inovatívnych technológií, vrátane systému pokročilého aktívneho parkovacieho asistenta, prvého systému spoločnosti Ford podporujúceho kolmé parkovanie, pred jeho globálnym verejným predstavením na parížskom autosalóne 2012. Spoločnosť Ford of Europe taktiež prezradila, že úplne nové Mondeo ako prvé vo svojej kategórii ponúkne elektricky nastaviteľný stĺpik riadenia s pamäťovou funkciou, sedadlá s výrazným bočným vedením s masážnou funkciou a elektricky ovládané dvere batožinového priestoru, ktoré sa v modeli Mondeo predstavia vôbec po prvýkrát. Bude to zároveň prvý európsky model spoločnosti Ford, ktorý ponúkne konfiguráciu zavesenia zadných kolies s integrovaným ramenami, vďaka ktorej získa úplne nové Mondeo lepšiu kultivovanosť chodu a mimoriadne jazdné vlastnosti. Tento model bude prvým vozidlom Ford postaveným na novej globálnej platforme kategórie CD.

„Tieto funkcie zdôrazňujú vysokú kvalitu, technológie a zážitok z jazdy, ktoré ponúkne úplne nové Mondeo,“ povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka oddelenia vývoja produktov. „Mondeo bolo vždy na čele ponuky európskych osobných vozidiel značky Ford, ale úplne nový model predstavuje zlomový okamih pre zákazníkov kategórie CD a stane sa novým štandardom z hľadiska dostupnosti funkcií v tomto konkurenčnom odvetví.“

Spoločnosť Ford po prvýkrát predstavila úplne nové Mondeo na podujatí „Go Further“, ktoré sa na začiatku tohto mesiaca uskutočnilo v Amsterdame. Spoločnosť Ford dnes uvoľnila ďalšie informácie o svojej vlajkovej lodi, vrátane informácií o systéme pokročilého aktívneho parkovacieho asistenta. Systém pokročilého aktívneho parkovacieho asistenta umožní jednoduchšie parkovanie v širokej škále situácií. Tento systém je prvým automatizovaným parkovacím systémom, ktorý podporuje pozdĺžne aj kolmé parkovanie.

Podvozok úplne nového Mondea bude obsahovať najmodernejšie usporiadanie prvkov zavesenia, ako aj elektrický posilňovač riadenia pre optimalizovanú ovládateľnosť a jazdné vlastnosti vozidla. Podvozok obsahuje novú konfiguráciu zavesenia kolies s integrovaným ramenami, ktorá zlepšuje jazdný komfort a prispieva k zníženiu hluku, najmä pre cestujúcich na zadných sedadlách. Mondeo ako prvé vo svojej kategórii ponúkne elektricky nastaviteľný stĺpik riadenia s pamäťovou funkciou, vďaka ktorému si vodiči budú môcť jednoducho nastaviť ideálnu polohu za volantom – sedadlá sú nastaviteľné v 10 smeroch, majú výrazné bočné vedenie a masážnu funkciu. Kožený volant má odteraz vyhrievaný veniec.

Úplne nové Mondeo bude k dispozícii v päťdverovej verzii a kombi verzii – vyvinutej špeciálne pre Európu –, ako aj vo štvordverovej verzii. Táto verzia bude v ponuke ako elektrický hybrid so zážihovým motorom, ktorý kombinuje špeciálne vyvinutý 2,0-litrový zážihový motor s 35 kW lítium-iónovým akumulátorom. Tento model bude mať nižšiu spotrebu paliva a nízke emisie CO2. V Európe bude Mondeo prvým vozidlom vo svojej kategórii, ktoré pod kapotu dostane 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost, ktorý sa môže pochváliť titulom „Medzinárodný motor roka 2012“. Model s označením ECOnetic Technology bude dostupný s 1,6-litrovým vznetovým motorom. Očakáva sa, že obe verzie budú dosahovať najnižšiu spotrebu paliva vo svojej kategórii.

Okrem toho si zákazníci budú môcť vybrať spomedzi úsporných a zároveň výkonných preplňovaných zážihových motorov EcoBoost s objemom 1,5 litra a 2,0 litra a vznetového 2,0-litrového motora TDCi. V modeli Mondeo bude po prvýkrát v ponuke vznetová verzia s pohonom všetkých kolies, ktorá poskytne vynikajúcu trakciu, výkon a ovládateľnosť. Sofistikovaný, elegantný, športový a esteticky pôsobivý exteriér úplne nového Mondea sa inšpiroval novým globálnym dizajnovým jazykom Ford. Nízka línia strechy zvýrazňuje profil športového kupé pri súčasnom zachovaní priestranného a praktického interiéru. Vo verzii kombi obsahuje zaťahovacie panoramatické strešné okno. Štíhly bočný profil je vytvarovaný tak, aby sprostredkovával „vizuálnu ľahkosť“, zatiaľ čo dizajn dômyselnej a technickej prednej časti obsahuje novú, nápadnejšiu lichobežníkovú mriežku chladiča, kapotou s prelismi a ako prvé vozidlo v kategórii aj adaptívne svetlomety postavené výhradne na LED technológii.

Interiér sa môže pochváliť nebývalou úrovňou ergonómie a komfortu s vynikajúcim remeselným spracovaním celého kokpitu zameraného na vodiča. Mäkké materiály príjemné na dotyk, špičková povrchová úprava a vybavenie prispievajú k doteraz najlepšiemu zážitku pri riadení Mondea. Mondeo ako prvé vo svojej kategórii ponúkne systém SYNC s technológiou MyFord Touch, komunikačný systém s osempalcovým farebným dotykovým displejom a funkciou Wi-Fi hotspotu pre až päť zariadení. Systém SYNC s technológiou MyFord Touch umožňuje vodičovi ponechať ruky na volante a očami sledovať cestu a súčasne pomocou hlasových príkazov ovládať funkcie telefónu a prehrávača médií z pripojených zariadení, ovládať klimatizáciu vozidla, funkcie rádioprijímača, CD prehrávača a navigačného systému.

V úplne novom modeli Mondeo budú mať európsku premiéru aj nafukovacie bezpečnostné pásy od spoločnosti Ford. Sú navrhnuté tak, aby v prípade nárazu obmedzili riziko zranenia hlavy, krku a hrudníka cestujúcich na zadných sedadlách. V prípade nehody sa bezpečnostný pás rýchlo nafúkne, čím sa sily nárazu rozložia na päťkrát väčšiu oblasť tela, než je možné dosiahnuť pomocou klasických bezpečnostných pásov.

Štýlové a priestranné nové Tourneo Connect

Štýlové a praktické rodinné vozidlo, úplne nové Tourneo Connect, absolvuje na parížskom autosalóne celosvetovú premiéru. Toto úplne nové vozidlo sa v Európe začlení do novej generácie modelov Ford Tourneo určených na prevoz ľudí. Aktívne rodiny budú mať možnosť získať atraktívne a dostupné nové vozidlo s dynamickým vzhľadom, výnimočným priestorom a všestrannosťou plus najnovšie technológie známe z osobných vozidiel značky Ford, vrátane oceneného 1,0-litrového motora EcoBoost, systému Active City Stop a Ford SYNC. „Nové Tourneo Connect je štýlové, priestranné a pohodlné vozidlo, ktoré sa skvele hodí k dnešnému uponáhľanému životnému štýlu. Je pripravené odviezť deti do školy alebo odviezť rodinu na víkend spojený s jazdením na horských bicykloch,“ povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka oddelenia vývoja produktov v spoločnosti Ford of Europe. „Zákazníci sa môžu tešiť na univerzálne a skvele vybavené vozidlo, ktoré je praktické a má nízku spotrebu paliva. Zároveň prináša rovnakú úroveň kvality, kultivovanosti a inteligentných funkcií, ktoré zákazníci očakávajú od ostatných modelov v našom portfóliu osobných vozidiel.“

Tourneo Connect vyčnieva z radu vďaka svojmu dynamickému a modernému vzhľadu. Do kategórie osobných transportérov prináša odvážny nový vzhľad. Vozidlo je stelesnením najnovšieho dizajnového jazyka Ford, od lichobežníkovej mriežky chladiča, úzkych, technických svetlometov v prednej časti, cez mohutnú stúpajúcu líniu bokov až po charakteristické vertikálne koncové svetlá v zadnej časti. V priestrannom interiéri sa nachádza štýlový kokpit, ktorý sa vyznačuje úzkostlivou pozornosťou k dizajnovým prvkom a remeselnému spracovaniu, čo sa prejavilo na atraktívnom a pohodlnom prostredí pri jazde. Voliteľná celosklenená panoramatická strecha zvýrazňuje pocit priestrannosti a svetla v kabíne. Vodič môže využívať najnovšie funkcie asistenčných technológií Ford. Tourneo Connect je prvým vozidlom vo svojej kategórii, ktoré ponúka systém Active City Stop a hlasom aktivovaný komunikačný systém Ford SYNC s funkciou Emergency Assistance. Medzi ďalšie pokročilé funkcie patria adaptívne hmlové svetlomety na osvetľovanie zákrut a zadný kamerový systém.

Model bude k dispozícii v dvoch výkonných a univerzálnych verziách, ako päťmiestne Tourneo Connect a sedemmiestne Grand Tourneo Connect. Nové vozidlo ponúkne aktívnym rodinám mimoriadnu úroveň praktickosti vďaka posuvným zadným dverám, flexibilnému usporiadaniu sedadiel a veľkému množstvu šikovných odkladacích priestorov vrátane skriniek nad zadnými sedadlami, ktoré sú známe z lietadiel. Sedemmiestny model ponúka vo svojej kategórii jedinečné sedadlá sklápateľné do roviny. Zákazníci tak budú môcť zložiť druhý aj tretí rad sedadiel a vytvoriť obrovský batožinový priestor s rovnou podlahou. Predné sedadlo spolujazdca sa dá taktiež sklopiť, aby bolo možné jednoducho previezť aj veľmi dlhé predmety.

Tourneo Connect ponúka na výber úsporné vznetové a zážihové motory a prvky Ford ECOnetic Technology, čím útočí na najnižšiu spotrebu paliva vo svojej kategórii. Do radu pohonných jednotiek ponúkaných v Európe patrí mimoriadne úsporný 1,6-litrový vznetový motor Duratorq TDCi s výkonom 75, 95 a 115 koní (55, 70 a 85 kW) a pozoruhodný nový 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost s výkonom 74 kW/100 k, „Medzinárodný motor roka 2012“ plus verzia uznávaného 1,6-litrového motora EcoBoost so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

Medzi najnovšie technológie s označením Ford ECOnetic Technology, pomáhajúce znižovať emisie CO2 a minimalizovať spotrebu paliva, patrí systém Auto-Start-Stop, dostupný pre vznetové aj zážihové modely, ako aj aktívna maska chladiča, ktorá minimalizuje aerodynamický odpor tým, že obmedzí alebo zastaví prúdenie vzduchu do chladiaceho systému v dobe, keď nie je potrebné.

Úplne nové Tourneo Connect je postavené na globálnej platforme Ford kategórie C, ktorú zdieľajú modely ako Focus a úplne nová Kuga/Escape. Nové vozidlo teraz disponuje jedinečným systémom zadného zavesenia kolies s torznou tyčou pre mimoriadny komfort a jazdnú dynamiku. Tento systém nahradí listové pružiny použité na predchádzajúcom modeli. Podvozok je vybavený najnovšou technológiou s elektrickým posilňovačom riadenia (EPAS), ktorá prináša agilné, citlivé riadenie. Zároveň v porovnaní s hydraulickým systémom znižuje spotrebu paliva a emisie CO2.

Vozidlo bolo vyvinuté a vyrobené v produktových vývojových centrách Ford v Európe, s plnou podporou globálnych vývojových zdrojov spoločnosti. Počas celého vývoja bolo vozidlo starostlivo vyvíjané tak, aby spĺňalo rôznorodé potreby zákazníkov po celom svete, vrátane jedinečných prvkov a pohonných jednotiek, ktoré musia spĺňať lokálne podmienky daných krajín. Úplne nové Tourneo Connect sa do predaja v Európe a v Severnej Amerike, kde sa bude predávať pod názvom Transit Connect Wagon, dostane v druhej polovici roka 2013.

Formula Ford s 1-litrrovým motorom EcoBoost

Spoločnosť Ford predstavuje unikátne pretekárske vozidlo Formula Ford, poháňané 1,0-litrovým zážihovým motorom Ford EcoBoost. Tento prototyp, vybavený tak, aby mohol jazdiť aj na verejných cestách, dosahuje neoficiálnu maximálnu rýchlosť 255,5 km/h a dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako štyri sekundy. Nedávno sa mu na slávnej severnej slučke okruhu Nürburgring podarilo dosiahnuť 11. najrýchlejší čas na jedno kolo 7 minút a 22 sekúnd, čím prekonalo aj vyše 600-koňové superautomobily ako Lamborghini Aventador, Ferrari Enzo alebo Pagani Zonda. Rovnako ohromujúca je však aj jeho spotreba paliva: neoficiálne 2,4 l/100 km pri 56 km/h a 5 l/100 km pri 120 km/h.

Spolupráca spoločností Ford a Schneider Electric

Spoločnosti Ford Motor Company a Schneider Electric sa spojili pri vytváraní riešenia nabíjania elektrických vozidiel pre domácnosti a podniky v celej Európe. Partnerstvo spoločnosti Ford so spoločnosťou Schneider Electric, globálnym špecialistom v oblasti energetického manažmentu, umožní zákazníkom akumulátorových elektromobilov (BEV) a plug-in hybridných elektrických vozidiel (PHEV) – vrátane majiteľov prichádzajúceho Focusu Electric – využívať rýchle, spoľahlivé, bezpečné a pohodlné riešenie nabíjania. „Z partnerstva so spoločnosťou Schneider Electric máme veľkú radosť,“ povedal Andreas Ostendorf, viceprezident pre udržateľnosť, životné prostredie a bezpečnosť v spoločnosti Ford of Europe. „Vodičom a prevádzkovateľom vozového parku spoločne poskytneme flexibilné a efektívne riešenie nabíjania vozidiel a prinesieme bezproblémové a plne optimalizované riešenie s nulovými emisiami.“

Nabíjacia stanica Schneider Electric EVLINK pre elektrické vozidlá bude vhodným riešením pre zákazníkov vo všetkých európskych krajinách, v ktorých sa budú predávať vozidlá Ford kategórie BEV a PHEV. Bola starostlivo otestovaná a spĺňa európske bezpečnostné normy aj normy spoločnosti Ford. V ponuke bude s voliteľnou štandardnou montážou, špičkovou päťročnou zárukou a s komplexnou, regionálne prispôsobenou technickou podporou v miestnom jazyku. Spoločnosti Ford a Schneider Electric spoločne pracovali na optimalizácii stanice pre elektrické vozidlá Ford. Majitelia vozidiel Focus Electric, ktorí sa nachádzajú v oblastiach s elektrickou sieťou kompatibilnou s technickými špecifikáciami, budú môcť plne nabiť akumulátory svojho vozidla približne za tri hodiny. Podľa nových potvrdených údajov zo spoločnosti Ford bude mať Focus Electric s plne nabitými akumulátormi dojazd 162 km s energetickou účinnosťou 15,9 kWh/100 km*. „Prostredníctvom tohto partnerstva ponúkneme jednoduché, efektívne a udržateľné riešenie nabíjania elektrických vozidiel pre každého zákazníka značky Ford,“ povedal Julio Rodriguez, výkonný viceprezident pre globálne operácie v spoločnosti Schneider Electric. „Táto spolupráca prispeje k rozvoju trhu s elektromobilmi v Európe.“

Okrem toho spoločnosti Ford a Schneider Electric ponúknu zákazníkom modelu Focus Electric možnosť nakupovať elektrinu od ekologicky uvedomelých energetických partnerov, poskytujúcich certifikovanú obnoviteľnú energiu z nových zariadení. Zákazníci tak budú mať možnosť jazdiť na vozidle značky Ford s neutrálnym vplyvom emisií CO2 na životné prostredie a maximalizovať tak svoj príspevok pre životné prostredie pri čisto elektrickom jazdení. Napríklad v Nemecku bude energiu z obnoviteľných zdrojov dodávať spoločnosť z Kolína nad Rýnom RheinEnergie – spoločnosť, ktorá nedávno namontovala na strechu závodu Ford v Kolíne nad Rýnom systém 1,2 megawattových solárnych panelov. Elektrina z tohto systému bude určená výlučne na dobíjanie modelov Ford Focus Electric, ktoré sa do predaja dostanú v budúcom roku. Pred začiatkom predaja Focusu Electric v Európe oznámi spoločnosť Ford spoluprácu s ďalšími dodávateľmi energie aj v iných krajinách.