Fotogaléria

Sumitomo Corporation reprezentuje značku Ford na Slovensku už 10 rokov

3. júla 2012 - Spoločnosť Sumitomo Corporation, Tokio patrí medzi najväčšie japonské obchodné spoločnosti, a podnikateľské aktivity v rôznych priemyselných odvetviach vyvíja prakticky po celom svete. Na Slovensku podniká už od začiatku deväťdesiatych rokov, a od júla 2002 u nás zastupuje výrobcu automobilov Ford. Presne pred 10 rokmi totiž začala svoju činnosť jej bratislavská dcérska spoločnosť Summit Motors Slovakia ako dovozca vozidiel značky Ford v SR.

Základným poslaním Summit Motors Slovakia bolo vytvorenie zodpovedajúcej distribučnej  a servisnej siete tejto značky na Slovensku a zabezpečenie podmienok pre jej ďalší rozvoj. Spočiatku sa spoločnosť venovala priamo i predaju a servisovaniu fordov v Bratislave, prudký nárast obratu si však čoskoro vyžiadal odčlenenie týchto činností, a tak na jar roku 2005 vznikla samostatná predajná a servisná firma Summit Motors Bratislava. V rovnakom období sa Sumitomo rozhodlo posilniť predaj automobilov Ford aj založením vlastnej lízingovej spoločnosti Summit Finance Slovakia. Rozsiahle investície do týchto firiem spojené s rozvojom predajnej siete aj v ostatných regiónoch sa naplno prejavili v úspešnom presadení sa značky na slovenskom trhu v nasledujúcich rokoch - Ford má dnes stabilné miesto v prvej desiatke značiek a v rekordnom roku 2008 predal na Slovensku takmer 5000 áut.

Rýchle napredovanie spoločnosti pribrzdila až medzinárodná finančná a hospodárska kríza, ktorá priniesla výrazné oslabenie záujmu o nové autá aj u nás. Celkový predaj automobilov v SR v posledných troch rokoch je v skutočnosti podstatne menší než oficiálne publikované údaje, vo veľkej miere skreslené najmä následným vývozom. Takýto vývin má negatívny dopad na všetky firmy, ktoré sa venujú predaju áut.

Sumitomo Corporation však túto situáciu vníma aj ako veľkú príležitosť na ďalšie upevnenie si postavenia na Slovensku. Pozorne sleduje zmeny, ktoré sa v automobilovom odvetví prejavujú, a pružne na ne reaguje opatreniami, ktorých cieľom je dosiahnuť lepšie výsledky v budúcnosti. K takýmto krokom patrí aj v januári dokončené rozšírenie predajných a servisných priestorov firmy Summit Motors Bratislava - súčasťou tejto vyše dvojmiliónovej investície je i zdvojnásobenie kapacity lakovne.

V ostatnom čase spoločnosť prijala strategické rozhodnutie zamerať sa výhradne na distribúciu a servisovanie automobilov, a financovanie predaja zveriť do rúk silnej univerzálnej lízingovej spoločnosti. Po dôkladnom zvážení viacerých možností si za strategického partnera vybrala spoločnosť Impuls-Leasing Slovakia, ktorá je členom nadnárodného holdingu Impuls-Leasing International AG, patriaceho k rakúskej bankovej skupine Raiffeisen. Od začiatku júla tak Impuls-Leasing prebral aktivity Summit Finance Slovakia, a vďaka dlhoročným skúsenostiam i širokému zázemiu by mal byť významnou podporou pre predaj fordov na Slovensku.

„Toto opatrenie nám umožní sústrediť sily a prostriedky na napĺňanie našej hlavnej úlohy, a tou je ďalší rozvoj distribučnej siete Ford na Slovensku“, vysvetľuje generálny riaditeľ Summit Motors Slovakia, Vladimír Srňan.  Cieľom je ďalej zlepšiť dostupnosť výrobkov a služieb pre zákazníkov, a len v tomto roku pribudnú tri nové zastúpenia, čím sa počet predajcov Ford v SR zväčší na 16. „Plne si uvedomujeme, že len sústavné zvyšovanie úrovne služieb môže značke Ford zaistiť úspešné napredovanie aj v zostrujúcich sa konkurenčných podmienkach“, dodal.