Fotogaléria

150. výročie narodenia Henryho Forda

30. júla 2013 – Dnes si pripomíname 150. výročie narodenia Henryho Forda, ktorého novátorské myšlienky spôsobili revolúciu v doprave a priniesli mobilitu bežným ľuďom. Dôkazom úcty k Henrymu Fordovi a jeho trvalému prínosu sú mnohé deklarácie a podujatia organizované v Spojených štátoch a po celom svete. Dnešným oslavám v ústredí spoločnosti Ford Motor Company v Dearborne dodáva na veľkoleposti aj špeciálne rozhodnutie predstaviteľov štátu Michigan, ktorí tento deň vyhlásili za Deň Henryho Forda. V centre Washingtonu a na Capitol Hill budú môcť ľudia ochutnať pamätné koláčiky z pojazdných bufetov, v duchu hnutia za rozvoj mobility podporovaného Henrym Fordom. Dnešné podujatia, prostredníctvom ktorých si pripomíname narodenie Henryho Forda, sú len súčasť celoročných osláv na počesť tohto človeka a jeho diela.

Ako sa vzhľadom na globálny význam Henryho Forda patrí, oslavy výročia jeho narodenia sa v roku 2013 odohrávajú v rôznych krajinách sveta. Toto sú niektoré z nich: predajcovia v 21 krajinách ázijsko-pacifickej oblasti vyhlásili mesiac Odkazu Henryho Forda, pri príležitosti ktorého premenili svoje showroomy na výstavné siene, nemecká pobočka spoločnosti Ford usporiadala sériu piatich cestných rely na oslavu mnohých revolučných myšlienok, ktorými Ford obohatil automobilový priemysel za posledných 110 rokov, v Rumunsku spoločnosť Ford zorganizovala rôzne komunitné podujatia, ktoré navštívilo vyše 4 000 ľudí, vo Veľkej Británii oslavy zavŕšilo odhalenie reštaurovanej sochy Henryho Forda v UK Tech Centre spoločnosti Ford. V nasledujúcich mesiacoch budú oslavy pokračovať ďalšími podujatiami po celých Spojených štátoch, v Európe a Južnej Amerike.

Príspevok k lepšiemu svetu

Vďaka Henrymu Fordovi, ktorý sprístupnil automobil masám, sa poľnohospodársky orientované oblasti v USA a v rôznych častiach sveta transformovali na prosperujúce priemyselné, mestské ekonomiky. Mnohí historici mu pripisujú zásluhu na vzniku strednej vrstvy v Amerike. Ním zavedená vysoká minimálna mzda, v tom čase revolučná, dala predpoklad na spravodlivejšie prerozdelenie bohatstva firmy, čo ovplyvnilo neskoršiu prax riadenia podniku. Pozrite si aj stručný životopis Henryho Forda.

Henry Ford musel spočiatku vynakladať veľké úsilie, aby spoločnosť Ford Motor Company udržal v dobrom finančnom stave, prelom však priniesol Model T. Toto kultové vozidlo, ktoré debutovalo v októbri 1908, započalo v Amerike novú éru. Celkovo bolo vyrobených a predaných 15 miliónov vozidiel Model T, čím spoločnosť Ford Motor Company doslova uviedla národ do pohybu. Novátorský duch Henryho Forda sa po úspechu Modelu T prejavil aj v mnohých iných podobách, napríklad:

Pohybujúca sa výrobná linka: V roku 1913 Henry Ford zaviedol prvú pohyblivú výrobnú linku na montáž automobilov. Za 18 mesiacov sa čas potrebný na vyrobenie jedného vozidla Model T skrátil z 12 ½ osobohodiny na 1 ½ osobohodiny, čo znamenalo zrod moderného automobilového priemyslu.

Denná mzda 5 dolárov: V snahe znížiť vysokú fluktuáciu pracovníkov Henry Ford v roku 1914 viac ako zdvojnásobil ich mzdu z 2,34 dolára za 9-hodinový pracovný deň na 5 dolárov za 8-hodinový deň.

Vertikálna integrácia: V záujme zvýšenia kvality sa Henry Ford snažil vlastniť, prevádzkovať a koordinovať všetky zdroje potrebné na výrobu kompletného automobilu. Tento princíp, známy ako vertikálna integrácia, bol uvedený do praxe v roku 1927 s príchodom Modelu A.

To, čo vybudoval môj prastarý otec, predovšetkým jeho novátorský odkaz, pretrváva dodnes a vzbudzuje v nás pocit povinnosti udržiavať firmu pri sile, ponúkať skvelé produkty a prispievať k lepšiemu svetu,“ povedal predseda predstavenstva Bill Ford. Sprístupňujeme úžasné moderné technológie masám a zrýchľujeme vývoj nových produktov, ktoré zákazníci žiadajú. Zároveň stimulujeme hospodársky rast tým, že vytvárame pracovné príležitosti a dávame svetu slobodu mobility.

Novátorský duch poháňa spoločnosť Ford aj dnes

Novátorský duch Henryho Forda poháňa spoločnosť Ford Motor Company vpred aj dnes, čo sa odráža v ponuke modelov zahŕňajúcej najrôznejšie modely ako pickup F-150, športový Mustang alebo sedan Fusion Hybrid. Žije v technológiách ako Ford SYNC, v informačno-zábavnom systéme a úsporných motoroch EcoBoost. A inšpiruje aj zamestnancov, ktorí slúžia zákazníkom na šiestich svetadieloch. Henry Ford zomrel 7. apríla 1947 vo veku 83 rokov. V roku 1999, teda viac ako 50 rokov po jeho smrti, ho časopis Forbes vyhlásil za Podnikateľa storočia a v roku 2012 bol v dokumente na televíznej stanici History Channel označený za jedného z ľudí, ktorí vytvorili Ameriku. Jeho snaha vyrábať automobily, ktoré sa predávajú za rozumnú cenu a sú spoľahlivé, v nás stále rezonuje a určuje aj naše dnešné vízie.

Viac informácií o celoročných oslavách 150. výročia narodenia Henryho Forda nájdete na špeciálnej webovej stránke www.henryford150.com, plnej unikátnych materiálov.