Fotogaléria

Testovacie vozidlá budúcnosti

10. októbra 2013 – Spoločnosť Ford stojí na čele európskeho výskumného projektu s názvom interactIVe, čiže Accident Avoidance by Active Intervention of Intelligent Vehicles alebo predchádzanie nehodám aktívnym zásahom inteligentných vozidiel, v rámci ktorého sa konzorcium pozostávajúce z 29 partnerov spoločnými silami pokúša ďalej rozvíjať aktívne bezpečnostné systémy, ktoré dokážu zasiahnuť v prípade hroziacej kolízie. Ford odhalila testovacie vozidlo vybavené technológiou, ktorá automatickým manévrovaním a brzdením pomáha predchádzať zrážkam s chodcami a kolíziám s vozidlami, ktoré zastavia alebo spomalia v rovnakom pruhu pred vozidlom. Zároveň počas podujatia Ford Futures, ktoré slúži na predstavenie pripravovaných vozidiel, prvkov výbavy a výskumu spoločnosti Ford, odhalila automobilka testovacie vozidlá vybavené prototypom technológií plnoautomatického parkovania a obchádzania prekážok. Ford vyvíja systém plnoautomatického parkovania, aby vodiči mohli svoje vozidlá zaparkovať jediným stlačením tlačidla bez ohľadu na to, či sú vo vozidle alebo mimo neho.

 

Ford vyvinul vozidlo, ktoré  sa automaticky vyhýba prekážkam

Ford Motor Company odhalila testovacie vozidlo vybavené technológiou využívajúcou automatické manévrovanie a brzdenie v snahe zabrániť zrážke s chodcom, prípadne kolíziám s vozidlami, ktoré stoja alebo spomaľujú v rovnakom pruhu pred vozidlom. Keď technológia obchádzania prekážok od spoločnosti Ford zaznamená pomaly sa pohybujúce objekty, statické prekážky alebo chodcov v rovnakom pruhu pred vozidlom, najprv vyšle upozornenie. Ak vodič na toto varovanie nezareaguje primeraným vyhýbacím manévrom alebo brzdením, systém automaticky začne s vozidlom manévrovať a brzdiť, aby zabránil zrážke. Spoločnosť Ford prvýkrát predviedla uvedenú novovyvinutú technológiu tento týždeň na testovacom okruhu spoločnosti v belgickom meste Lommel.

Automobilka Ford vyvinula Ford Focus vybavený systémom na obchádzanie prekážok v rámci výskumného projektu interactIVe (Accident Avoidance by Active Intervention of Intelligent Vehicles, alebo predchádzanie nehodám aktívnym zásahom inteligentných vozidiel) financovaného z európskych zdrojov, na ktorého čele stojí práve spoločnosť Ford. Toto konzorcium tvorené 29 partnermi vyvíja aktívne bezpečnostné systémy, ktoré dokážu zasiahnuť v prípade hroziacej zrážky.

Existuje množstvo prípadov, ako napríklad neočakávaná kolóna pred vozidlom, kedy by táto technológia mohla byť prospešná nielen vodičovi auta vybaveného takouto technológiou, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky,“ povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka pre vývoj produktov spoločnosti Ford of Europe. „Výskumný projekt zameraný na obchádzanie prekážok je vzrušujúcim poodhalením bezpečnejšej budúcnosti, kde by riziko vzniku niektorých druhov nehôd bolo výrazne nižšie.

Technológia obchádzania prekážok využíva tri radary, ultrazvukové senzory a kameru, pomocou ktorých monitoruje 200-metrový úsek cesty pred vozidlom. Keď systém zaznamená pomalý alebo nehybný objekt, najskôr zobrazí upozornenie a potom spustí varovný signál. Ak vodič primerane nemanévruje alebo nebrzdí, technológia obchádzania prekážok aktivuje brzdy, preskúma voľný priestor na oboch stranách nebezpečného objektu a prevezme kontrolu nad elektronickým posilňovačom riadenia.

Spomínaná technológia bola testovaná pri rýchlostiach presahujúcich 60 km/h. Údaje zhromaždené počas výskumu odhaľujú, že len menej ako tretina vodičov, ktorí sa stanú účastníkmi dopravnej nehody s nárazom do zadnej časti vozidla, sa pokúša pred nárazom aktívne manévrovať. Systémom obchádzania prekážok predstavenom vo výskumnom vozidle projektu interactIVe stavia spoločnosť Ford na existujúcich popredných bezpečnostných technológiách a naznačuje, akým smerom by sa podľa nás mohli uberať budúce priekopnícke inovácie,“ uviedla Samardzichová.

V Lommeli sa okrem toho predviedlo aj nové koncepčné vozidlo Ford S-MAX vybavené inteligentným systémom ochrany (IPS) s funkciou Pre-Collision Assist, ktorý rozpoznáva chodcov a v prípade neodvratne hroziacej zrážky automaticky aktivuje brzdy. Spoločnosť Ford už do svojich vozidiel zaviedla mnohé aktívne bezpečnostné technológie, ako napríklad systém Active City Stop, ktorý na monitorovanie premávky pred vozidlom využíva svetelný senzor schopný rozoznávať prítomnosť a intenzitu svetla. Systém skenuje cestu pre vozidlom 50-krát za sekundu, vďaka čomu pomáha  predchádzať nehodám pri rýchlosti nižšej ako 15 km/h. Zároveň dokáže znížiť závažnosť zrážky pri rýchlostiach do 30 km/h. Technológia spoločnosti Ford pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu zasa disponuje kamerou, ktorá monitoruje polohu vozidla vo vzťahu k značeniu jazdných pruhov na vozovke. V prípade, že zaznamená vychyľovanie vozidla z jazdného pruhu, začne na volant pôsobiť určitým krútiacim momentom a tým upozorní vodiča na nebezpečenstvo.

Ford odhalil aj testovacie vozidlá, ktoré dokážu zaparkovať po stlačení tlačidla

Ford tento týždeň odhalila technológiu, ktorá vodičom umožní zaparkovať jednoduchým stlačením tlačidla vnútri vozidla aj mimo neho. Zároveň predstavila prototyp systému, ktorý automatickým manévrovaním a brzdením zabraňuje kolíziám s vozidlami aj chodcami. Odborníci v centre výskumu a pokročilého inžinierstva Ford využili vylepšenia, ktoré priniesli existujúce technológie spoločnosti Ford, konkrétne systém aktívneho parkovacieho asistenta a prevodovkový systém Ford PowerShift, a vytvorili testovacie vozidlo Ford Focus vybavené prototypom systému plnoautomatického parkovania. Parkovacia technológia budúcej generácie ovláda riadenie, voľbu prevodových stupňov, ako aj pohyb vozidla dopredu a dozadu. Umožňuje zaparkovať vozidlo jediným stlačením tlačidla, pričom celý proces sa dá spustiť aj pomocou diaľkového ovládača.

Spoločnosť Ford okrem toho odhalila aj technológiu obchádzania prekážok vyvinutú v rámci výskumného projektu financovaného z európskych zdrojov, na ktorého čele stojí práve automobilka Ford. Testovacie vozidlo Ford Focus vybavené systémom obchádzania prekážok najskôr vyšle upozornenie, keď vpredu vo svojom pruhu zaznamená pomalé objekty, nehybné prekážky alebo chodcov. Ak vodič po týchto upozorneniach nezačne primerane manévrovať alebo brzdiť, systém bude automaticky riadiť vozidlo a brzdiť, aby nedošlo ku kolízii. Obidve technológie sa tento týždeň predstavili úplne po prvýkrát, konkrétne v testovacom areáli spoločnosti Ford v belgickom meste Lommel. Budúcnosť znamená pre Ford vývoj inovatívnych produktov a technológií, vrátane systémov plnoautomatického parkovania a obchádzania prekážok, ktoré vodičom prinesú bezpečnejší, pohodlnejší, lákavejší, osobnejší a ekologickejší zážitok z jazdy a vlastníctva vozidla,“ povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka vývoja produktov spoločnosti Ford of Europe. Ford sa snaží o to, aby novovyvíjané vozidlá, technológie a prvky výbavy lepšie spĺňali meniace sa očakávania zákazníkov a zodpovedali ich rebríčku hodnôt.

Spoločnosť Ford odhalila tieto dve novovyvinuté technológie spoločne s novými vozidlami a prvkami výbavy uvádzanými na trh, z ktorých môžeme spomenúť: koncepčné vozidlo Ford S-MAX vychádzajúce z filozofie „štýl bez kompromisov“, ktorá sa uplatnila pri súčasnom modeli S-MAX a vyznačuje sa elegantným dizajnom, prvotriednou kvalitou spracovania, inteligentnými technológiami a flexibilnejším usporiadaním interiéru. Okrem toho sa môže pochváliť aj širokými možnosťami pripojenia a komfortnými technológiami vrátane tzv. „EKG“ sedadla s funkciou monitorovania srdcovej činnosti vodiča alebo úplne nové koncepčné vozidlo Ford Mondeo Vignale, ktoré je prvou ukážkou vízie jedinečného luxusného zážitku Ford Vignale. Uvedenie na trh je naplánované na začiatok roka 2015. Súčasťou ponuky sú jedinečné dizajnové detaily, vysokokvalitné spracovanie, luxusná výbava, pokročilé technológie a exkluzívny zážitok z kúpy a vlastníctva vozidla, ďalej elektromobil Focus Electric, plug-in hybrid C-MAX Energi a hybridná verzia modelu Mondeo budú koncom roka 2014 predstavovať kompletnú ponuku elektrických vozidiel pre zákazníkov značky Ford a systém Ford SYNC s aplikáciou AppLink: vďaka hlasom aktivovaným aplikáciám, ako je služba Spotify, navigácia TomTom a stránka Hotels.com, zostanú vodiči pripojení aj počas jazdy, bez nutnosti spúšťať oči z vozovky.

Odborníci na budúce technológie spoločnosti Ford odhalili celosvetovo rastúci dopyt spotrebiteľov po technológiách a prvkoch, ktoré im „pomáhajú zachovať si zdravý rozum“ a uľahčujú život, ako aj silnejšiu orientáciu zákazníkov na „etickú spotrebu“, ktorá sa prejavuje tým, že sa pri nákupných rozhodnutiach stále častejšie opierajú o svoje osobné hodnoty. Zákazníci kupujúci vozidlo kladú čoraz väčší dôraz na zážitok z vlastníctva a na kúpu, ktorá im zaručí pripojenie aj na cestách a odráža ich vnútorné presvedčenie. Tento trend výrazne ovplyvní ich budúci výber vozidiel, prvkov výbavy a služieb,“ povedala Sheryl Connellyová, manažérka oddelenia pre globálne trendy a budúci vývoj v spoločnosti Ford. „Podujatie Ford Futures vysiela jasný signál, že spoločnosť Ford postupuje v súlade s týmito trendmi.

Spomedzi ďalších technológií z dielne spoločnosti Ford, ktoré sa predstavia počas podujatia Ford Futures konaného pri príležitosti stého výročia spustenia pohyblivej montážnej linky, môžeme uviesť: technológiu MyKey, pomocou ktorej môžu rodičia nastaviť obmedzenia pre mladých vodičov, aby ich tak motivovali k bezpečnejšej jazde, systém Ford SYNC s funkciou pomoci v núdzi Emergency Assistance, ktorá dokáže informovať miestnych operátorov záchranných služieb o dopravnej nehode v 26 jazykoch, používaných v 40 regiónoch Európy, nové postupy veľkoobjemovej produkcie automobilových komponentov z ľahkých uhlíkových vláken. Spoločnosť Ford Motor Company vždy patrila medzi popredných svetových priekopníkov a vizionárov,“ dodala Samardzichová. „Počnúc uvedením úplne nového spôsobu masovej výroby vozidiel pred 100 rokmi až po pokročilé bezpečnostné a komfortné prvky, ktoré predstavujeme dnes, neustále nastavujeme štandardy a definujeme budúcnosť pre vodičov a svet automobilov.