Fotogaléria

Program vodičských zručností

25. júna 2013 – Spoločnosť Ford Motor Company dnes oznámila, že v Európe uvádza svoj úspešný celosvetový program Ford Driving Skills for Life, ktorý je určený na prípravu tisícok mladých vodičov. Dopravné nehody sú najčastejšou príčinou úmrtí mladých ľudí v tomto regióne. Spoločnosť Ford doň v prvom roku investuje 1,5 milióna eur a v rámci programu Driving Skills for Life Academy do konca budúceho roka poskytne praktické školenia pre 5 000 mladých vodičov vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Španielsku a Taliansku. Okrem toho podporí on-line školenie pre tisícky ďalších.

Spoločnosť Ford dnes zároveň zverejnila výsledky prieskumu medzi 9 500 ľuďmi, mladými vodičmi a rodičmi mladých vodičov z celej Európy. Ukázalo sa, že väčšina mladých vodičov sa priznala k jazde vyššou ako povolenou rýchlosťou, takmer polovica k jedeniu alebo pitiu počas šoférovania a dvaja z piatich uviedli používanie mobilného telefónu počas jazdy*. Spoločnosť Ford sa chystá v Európe spustiť program Ford Driving Skills for Life. Spoločnosť si objednala prieskum, aby lepšie pochopila vodičské zvyky a postoje mladých vodičov a ich rodičov. Údaje z tejto štatistiky sú na zamyslenie, európska mládež od 18 do 24 rokov je vystavená takmer dvojnásobne vyššiemu riziku usmrtenia pri dopravných nehodách než ostatní vodiči,“ povedal Stephen Odell, výkonný viceprezident a prezident spoločnosti Ford Motor Company pre Európu, Stredný východ a Afriku. „Program Ford Driving Skills for Life mal v Severnej Amerike a Ázii veľmi pozitívny vplyv a som rád, že tento program teraz prinášame do Európy.

Súčasťou programu Ford Driving Skills for Life budú bezplatné odborné praktické školenia pre mladých vodičov a okrem iného aj špecializovaná internetová stránka. Spoločne sa zamerajú na rozhodujúce faktory, ktoré sú príčinou nehôd mladých vodičov: rozpoznanie nebezpečenstva, ovládanie vozidla, zvládanie rýchlosti/priestoru a rozptyľovanie. Podľa údajov z Databázy dopravných nehôd Európskej komisie sú v Európe automobilové nehody najčastejšou príčinou úmrtí v kategórii 18 až 24-ročných ľudí. V období od roku 2000 do 2009 bolo v Európskej únii usmrtených viac ako 76 000 mladých ľudí vo veku 18 až 24 rokov. Celkovo ide o takmer pätinu všetkých usmrtených na európskych cestách.

Dôkazy naznačujú, že mladí vodiči v porovnaní so skúsenejšími vodičmi pomalšie identifikujú niektoré rizikové situácie,“ povedal Cris Burgess, odborník na správanie počas jazdy, poradca britskej vlády a docent psychológie na univerzite v Exeteri. „Táto neskúsenosť môže vodičov stáť cenné desatiny sekundy, takže v momente, keď zaregistrujú nebezpečenstvo, už nedokážu zareagovať dostatočne rýchlo a zabrániť kolízii. Program Ford Driving Skills for Life sa pred 10 rokmi začal v USA. Praktické školenia absolvovalo viac ako 100 000 mladých vodičov a ďalších viac ako 500 000 sa zúčastnilo on-line.

Spoločnosť Ford spolupracuje v Európe s poprednými bezpečnostnými organizáciami, vrátane Kráľovskej spoločnosti pre prevenciu nehôd a Autoškoly AA vo Veľkej Británii, ACI v Taliansku, Real Automóvil Club v Španielsku a Deutscher Verkehrssicherheitsrat v Nemecku. Spoločnosť Ford môže v budúcnosti zaviesť program DSFL aj do ďalších krajín v Európe. Nehody vozidiel sú najčastejšou príčinou usmrtenia mladých ľudí, takže sme radi, že môžeme spolupracovať so spoločnosťou Ford na programe Driving Skills for Life, ktorý ponúka bezplatné doplnkové školenie pre všetkých mladých ľudí do 25 rokov,“ povedal Kevin Clinton, vedúci oddelenia bezpečnosti na cestách v Kráľovskej spoločnosti pre prevenciu nehôd. „Vzdelanie tvorí základný pilier pomoci pri zvyšovaní informovanosti a znižovaní počtu mladých ľudí, ktorí sa vážne zrania alebo sú usmrtení na našich cestách.

Nová štúdia, ktorú sponzorovala spoločnosť Ford, taktiež ukázala, že 24 percent rodičov detí vo veku 17 až 24 rokov sa viac obáva toho, že ich deti budú účastníkmi nehody, než že sa stanú obeťou trestného činu, stratia prácu, alebo neuspejú v škole. Ako rodič detí, ktoré len nedávno získali vodičský preukaz, vrelo vítam akúkoľvek možnosť, ktorá im pomôže šoférovať bezpečnejším spôsobom,“ povedal Odell. „Našou víziou je, aby z tohto programu mala osoh celá generácia mladých vodičov. Štúdia, ktorú sponzorovala spoločnosť Ford, taktiež ukázala, že aj keď väčšina mladých vodičov zaradila bezpečný príchod do cieľa na prvé miesto pri jazde autom, až 56 percent z nich prekračuje najvyššiu povolenú rýchlosť, 28 percent opýtaných uviedlo, že sa zúčastnili nehody alebo sa jej len tesne vyhli, 14 percent stratilo kontrolu nad vozidlom, 12 percent sa zapojilo do vybavovania si účtov s inými vodičmi počas jazdy a 10 percent šoférovalo po nadmernej konzumácii alkoholu.

Úspešné absolvovanie vodičských skúšok je rituál, ale sám o sebe nestačí na to, aby sa z mladého vodiča stal bezpečne jazdiaci vodič,“ povedal Jim Vella, prezident oddelenia peňažných a komunitných služieb spoločnosti Ford Motor Company, charitatívnej pobočky spoločnosti Ford, ktorá je garantom programu Ford Driving Skills for Life. „Program Ford Driving Skills for Life je pre neskúsených a mladých vodičov zdrojom cenných nástrojov a zručností, vďaka ktorým môžu obmedziť riziko. Úzko spolupracujeme s externými agentúrami, aby sme zaistili zábavné, informatívne a predovšetkým efektívne školenia. Praktické školenia programu Ford Driving Skills for Life sa v roku 2013 uskutočnia v rôznych mestách v rámci celej Európy.  Viac informácií nájdete na dsfl.fordmedia.eu

*Prieskum spoločnosti Ford sa uskutočnil od 12. mája 2013 do 28. mája 2013. Vzorku respondentov tvorila skupina 4 325 rodičov s deťmi vo veku od 17 do 24 rokov a 5 160 mladých dospelých vo veku od 17 do 24 z Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Španielska a Talianska.