Fotogaléria

Nový riaditeľ pre dizajn spoločnosti Ford

29. mája 2014 – Joel Piaskowski, vedúci oddelenia dizajnu s 24-ročnými skúsenosťami na medzinárodnom poli automobilového odvetvia, sa od 1. júla stane riaditeľom oddelenia dizajnu v spoločnosti Ford of Europe. 45-ročný Piaskowski nahradí na tejto pozícii 64-ročného Martina Smitha, ktorý viedol oddelenie dizajnu spoločnosti Ford of Europe počas posledných 10 rokov a získal niekoľko ocenení. Smith bude až do svojho odchodu do dôchodku, ktorý je naplánovaný na koniec roka, pracovať na globálnom projekte budúceho dizajnového smerovania značky Ford. Súčasťou jeho pracovnej náplne bude úzka spolupráca s Morayom Callumom, viceprezidentom oddelenia dizajnu.

Martinove vodcovské schopnosti a zanietenie pre skvelý dizajn nielenže osviežili rad vozidiel spoločnosti Ford of Europe, ale ovplyvnili dizajn vozidiel značky Ford na celom svete,“ povedal Raj Nair, viceprezident skupiny Ford pre globálny vývoj produktov. „Martinovou novou úlohou bude aj naďalej pomáhať nášmu špičkovému tímu dizajnérov pri vývoji budúcich vozidiel, ktoré zostanú verné hodnotám značky Ford, ešte viac sa odlíšia od konkurencie a zostanú príťažlivé pre našich zákazníkov. Smith prišiel do spoločnosti Ford of Europe v roku 2004 zo spoločnosti General Motors Europe a viedol vývoj nového exteriérového dizajnového jazyka, ktorý sa stal známy pod názvom „kinetický dizajn“. Jeho stelesnením sú odvážne a vzrušujúce línie, ktoré symbolizujú energiu v pohybe.

Kinetický dizajn nevyhnutne viedol k vytvoreniu uznávaného dizajnu vozidiel Ford vrátane prvej generácie modelov S-MAX a Kuga, štvrtej generácie Mondea a druhej generácie C-MAXu – rovnako aj k vytvoreniu dizajnu súčasných modelov Focus a Fiesta, ktoré sa predávajú na celom svete. Smith taktiež viedol vývoj niekoľkých významných koncepčných vozidiel značky Ford, vrátane modelov Iosis, Iosis X, Iosis MAX, Verve, Evos a najnovšieho konceptu S-MAX Concept.

Smithovým nástupcom sa stane Joel Piaskowski, ktorý v súčasnosti pracuje ako riaditeľ skupiny strategických konceptov v USA. Náplňou jeho práce bude viesť oddelenie dizajnu všetkých koncepčných a sériových vozidiel v Európe a podporovať globálne iniciatívy spoločnosti Ford v oblasti dizajnu. Piaskowski bude pri plnení svojej funkcie podliehať Morayovi Callumovi aj Joeovi Bakajovi, viceprezidentovi vývoja produktov spoločnosti Ford of Europe. Máme šťastie, že sa niekto ako Joel pripojil k nášmu európskemu tímu, aby sme mohli pokračovať v plnení nášho záväzku stať sa lídrom v oblasti dizajnu. Veríme, že nás posunie zase o kúsok vyššie, povedal Stephen Odell, prezident spoločnosti Ford pre Európu, Stredný východ a Afriku.

Piaskowski sa narodil v Michigane a v roku 1990 úspešne ukončil Vysokú školu výtvarných štúdií v Detroite. Získal titul bakalár výtvarného umenia so špecializáciou na dizajn dopravných prostriedkov. Do spoločnosti Ford nastúpil v roku 2010 ako riaditeľ oddelenia exteriérového dizajnu v Amerike a viedol tím pri vývoji niekoľkých vozidiel vrátane nedávno predstaveného úplne nového Fordu Mustang a pick-upu Ford F150. V januári 2013 sa Piaskowski stal riaditeľom oddelenia dizajnu v spoločnosti Ford Asia Pacific so sídlom v dizajnovom centre Asia Pacific Design Centre v austrálskom Melbourne. Nedávno sa vrátil do Dearbornu v Michigane, odkiaľ riadil vývoj v moderných dizajnových štúdiách na celom svete.

Pred nástupom do spoločnosti Ford pracoval Piaskowski v rokoch 2009 až 2010 ako prezident moderného dizajnového centra spoločnosti Mercedes v Kalifornii. Predchádzajúcich šesť rokov pôsobil ako riaditeľ dizajnu pre spoločnosť Hyundai v USA. Svoju kariéru odštartoval v roku 1990 v spoločnosti General Motors, kde viac ako 12 rokov pracoval v oddelení dizajnu exteriéru a interiéru pre niekoľko značiek. Joelove medzinárodné skúsenosti a všestranná znalosť produktov sú obzvlášť dôležité, pretože aj naďalej plánujeme využívať služby našich talentovaných dizajnérov na celom svete, aby sme dokázali prinášať naozaj prvotriedne produkty,“ povedal Moray Callum, viceprezident oddelenia dizajnu.