Fotogaléria

Najvyššia úroveň bezpečnosti

Spoľahnúť sa môžete na širokú paletu bezpečnostných prvkov. Ich účelom je zabezpečiť maximálnu ochranu vám aj vašim spolucestujúcim. Nová rodina vozidiel C-MAX je vybavená vyspelými technológiami, ktoré pomáhajú vodičom zabrániť nehodám, alebo aspoň zmierniť ich dôsledky, od škrabancov či miernych nárazov pri parkovaní až po vážnejšie zrážky pri vyšších rýchlostiach.

 


Ocenenie za inovatívne bezpečnostné prvky

Nový Ford C-MAX je vybavený technológiami, ktoré v minulosti získali ocenenie Euro NCAP Advanced, udeľované nezávislou európskou organizáciou zameranou na hodnotenie bezpečnosti automobilov. Toto ocenenie môžu získať len tie najpokročilejšie bezpečnostné systémy. Ford ho dostal za systémy Active City Stop, varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu LDW, systém pre automatické navrátenie do jazdného pruhu LKA a sledovanie bdelosti vodiča DIM. Tieto technológie boli ocenené vo Forde Focus.

Systém SYNC s automatickým núdzovým volaním Emergency Assist

Dôležitou súčasťou systému SYNC, ktorá môže zachrániť život, je funkcia automatického núdzového volania Emergency Assist. V prípade dopravnej nehody, kedy dôjde k aktivácii airbagov alebo bezpečnostnému odpojeniu palivového čerpadla, vie táto technológia automaticky zavolať na linku tiesňového volania. Toto volanie môžete zrušiť alebo môžete s linkou tiesňového volania hovoriť aj sami. Najdôležitejšie je to, že systém dokáže poskytnúť informácie, ako súradnice GPS v lokálnom jazyku, a to aj vtedy, keď ste v bezvedomí*

Bezpečnostné systémy reagujúce v zlomku sekundy

Nový Ford C-MAX disponuje systémom inteligentnej ochrany Ford IPS, ktorý koordinuje činnosť mnohých bezpečnostných technológií, aby tak chránil vás aj vašich spolucestujúcich. Okrem robustnej karosérie sa o bezpečnosť posádky stará tiež kompletná zostava airbagov, ktorá chráni cestujúcich zo všetkých strán. Stĺpik riadenia aj pedálová skupina sa pri nehode riadene deformujú smerom od vodiča a znižujú tak riziko poranenia.

Systém sledovania bdelosti vodiča spozná, že ste unavení

Tento systém nepretržite monitoruje váš spôsob jazdy a dokáže rozpoznať príznaky nastupujúcej únavy. V takom prípade sa na palubnej doske zobrazí varovný symbol a odporučí vám prestávku v jazde. Táto technológia bola ocenená prestížnou cenou v oblasti bezpečnosti Euro NCAP Advanced.

Pre bezpečnejšiu jazdu mestom

Nehody v pomalej prevádzke pri častom rozbiehaní a zastavovaní sú veľmi časté, najmä v rušných mestských uliciach. Systém prevencie nárazu Active City Stop im dokáže zabrániť, prípadne aspoň zmierniť ich následky. Ak systém zaznamená, že vozidlo vpredu náhle zastavilo a vy sa pohybujete rýchlosťou nižšou ako 50 km/h, automaticky aktivuje brzdy. Dokladom účinnosti systému Active City Stop je aj to, že získal ocenenie Euro NCAP Advanced.

Zdieľanie vozidla vďaka technológií MyKey

S touto technológiou môžete nastaviť maximálnu rýchlosť, výstrahu pri nezapnutých bezpečnostných pásov, alebo dokonca aj úroveň hlasitosti audio systému. Systém MyKey bol navrhnutý tak, aby vám zaisťoval pokoj, keď požičiate auto známemu alebo členovi rodiny. A ľahko sa používa. Stačí vložiť kľúč do zapaľovania, naštartovať auto a postupovať podľa jednoduchých pokynov pre naprogramovanie obmedzenia, ktoré chcete pre kľúč nastaviť.

Bez kľúča znamená bez starostí

Systém Ford KeyFree vám odomkne aj zamkne váš nový Ford C-MAX alebo Grand C-MAX bez toho aby ste museli vyťahovať kľúč z vrecka či kabelky. Istotne vám tak ušetrí veľa starostí, keď máte práve plné ruky. Súčasťou je aj bezdotykové ovládanie piatych dverí podkopnutím pod nárazníkom.

Už nikdy nezabudnete na bezpečnostný pás

Táto užitočná funkcia v novom Forde C-MAX a Grand C-MAX prispieva k bezpečnosti najmä cestujúcich vzadu čiže prednostne detí. Ak nie je na ktoromkoľvek z obsadených sedadiel zapnutý pás, vodič je na to upozornený akustickým aj vizuálnym signálom na prístrojovom paneli.

Zrkadlá, ktorá uvidia aj to, čo vy vidieť nemôžete

Systém pre stráženie mŕtveho uhla BLIS prispieva k bezpečnejším zmenám jazdných pruhov pomocou radarových senzorov. Ak sa vo vašom mŕtvom uhle ocitne iné vozidlo, ktoré nemôžete vidieť, systém vás na neho upozorní rozsvietením oranžového indikátora v spätnom zrkadle na príslušnej strane.

Všimne si áut, ktoré ste mohli prehliadnuť

Varovanie pred jazdiacimi automobily pri cúvaní z parkovacieho miesta Cross Traffic Alert je úplne nová funkcia dodávaná ako súčasť systému BLIS. Keď cúvate z parkovacieho miesta a máte obmedzený výhľad do strán, tento systém zaznamená vozidlá prichádzajúce z ktorejkoľvek strany až do vzdialenosti 40 metrov a upozorní vás na ne akustickými signálmi a vizuálne pomocou kontrolky v spätnom zrkadle na tej strane, odkiaľ sa vozidlo blíži.

Funkcia rozpoznávania dopravných značiek

Či už sa jedná o značky umiestnené vedľa vozovky alebo nad ňou, či ide o stále alebo dočasné dopravné značenie, systém rozpoznávania dopravných značiek ich zaznamená. Na prístrojovom paneli sa potom rozsvieti kontrolka sa symbolom rýchlostného obmedzenia alebo zákazu predbiehania.

*Funkcia automatického núdzového volania Emergency Assist je funčkná vo viac ako v 30 krajinách Európy. Táto funkcia je funkčná iba vtedy, ak je pripojený kompatibilný mobilný telefón. Uvedie sa do činnosti aktiváciou airbagu s výnimkou kolenných airbagov, alebo keď systém registruje náraz sprevádzaný bezpečnostným prerušením prívodu paliva.

Istota v zložitých situáciách

Súčasťou elektronického stabilizačného systému ESC je množstvo technológií, ktoré vám pomáhajú udržať kontrolu nad vozidlom aj v kritických situáciách. Senzory monitorujú náhle zmeny v riadení, brzdení alebo správaní vozidla, ktoré by mohli spôsobiť stratu kontroly. V prípade potreby ESC presne upraví rýchlosť otáčania jednotlivých kolies, stabilizuje vozidlo a zabráni šmyku. ESC zahŕňa asistent pre rozjazd do svahu HSA, bezpečnostný brzdový asistent EBA, protiprešmykový asistent TA a protiblokovací brzdový systém ABS.

Maximálna istota v zákrutách

Systém stranového presmerovania krútiaceho momentu v novom Forde C-MAX a Grand C-MAX rozdeľuje hnaciu aj brzdnú silu medzi predné kolesá podľa povrchu vozovky a momentálnych podmienok. Reaguje až stokrát za sekundu, je teda 33x rýchlejší ako žmurknutie oka. Výsledkom je lepšia priľnavosť a mimoriadne precízna ovládateľnosť, čo môžete zaznamenať v momente, keď pri výjazde zo zákruty pridáte plyn.

Pomoc s brzdením vo vyšších rýchlostiach

Funkcia autonómneho núdzového brzdenia je inovatívna bezpečnostná funkcia, ktorá pracuje v rýchlostiach vyšších ako 50 km/h, t.j. napríklad na diaľnici. Pomocou radaru sníma priestor pred vozidlom a ak zistí nebezpečenstvo zrážky, upozorní vodiča akustickými a vizuálnymi signálmi. Ak vodič nereaguje, systém pripraví brzdovú sústavu a potom začne sám brzdiť.

Tempomat, ktorý sa automaticky prispôsobí

Adaptívny tempomat umožňuje zvoliť si rýchlosť jazdy, ktorú potom systém sám udržiava. Ak jeho radarové senzory zaznamenajú vpredu iné vozidlo, vozidlo automaticky spomalí, aby bol zachovaný bezpečný odstup. Akonáhle sa cesta opäť uvoľní, systém znovu zrýchli na nastavenú rýchlosť.

Aby ste zostali vždy v správnom pruhu

Ak začnete vychádzať z jazdného pruhu bez použitia odbočovacieho svetla, varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu LDWv novom Forde C-MAX a Grand C-MAX vás na to upozorní vibráciami volantu a grafickým symbolom na informačnom displeji. Ak na upozornenie reagujete pomaly, alebo dokonca vôbec, systém pre automatické navrátenie do jazdného pruhu LKA vozidlo navedie späť do správneho smeru.

Upozorní vás na nebezpečenstvo

Predné a zadné parkovacie senzory boli rozšírené o bočné senzory, ktoré znižujú výskyt prípadov poškriabania a odretia o predmety, ktoré vodič pri manévrovaní ľahko prehliadne. Počas parkovania sú využívané senzory na zadnom nárazníku na detekciu nebezpečenstva po oboch stranách. Ak sa zistí nebezpečenstvo, systém vodiča upozorní akustickými a vizuálnymi signálmi.

Ešte ľahšie cúvanie

Po zaradení spiatočky sa obraz zadnej parkovacej kamery automaticky zobrazí na farebnom multifunkčnom displeji audiosystému a umožní vodičovi sledovať objekty za vozidlom. Špeciálne grafické symboly označujú šírku a stredovú čiaru vozidla podľa uhla natočenia volantu a ovládanie vozidla je tak oveľa bezpečnejšie a jednoduchšie.

Upozornenie na defekt pneumatiky

Ak začne v niektorej pneumatike klesať tlak, systém monitorovania tlaku v pneumatikách TPMS vás na to okamžite upozorní rozsvietením výstražnej kontrolky na prístrojovom paneli. Vďaka tomu získate dostatok času bezpečne zastaviť a problém s pneumatikou pohodlne vyriešiť.