Fotogaléria

Hlavné technické prednosti

Vďaka šikovným technológiám a inteligentnému prevedeniu nového Fordu Focus bude každá minúta strávená za volantom maximálne komfortná, bezpečná a zároveň príjemná. Inovatívne technológie sa tiež postarajú o to, aby ste boli v spojení so svojou obľúbenou hudbou, sms správami a telefónom, rovnako tak ako s cestou. A to sa týka nielen jazdného komfortu, ale aj bezpečnosti či napríklad parkovania.

 


Najmodernejšie hands-free technológie

Systém SYNC 2 s hlasovým ovládaním a dotykovou obrazovkou predstavuje novú úroveň komunikačných a zábavných systémov. Na želanie je k dispozícii s farebnou 8" dotykovou obrazovkou. Táto obrazovka s vysokým rozlíšením umožňuje intuitívne hlasové alebo dotykové ovládanie najdôležitejších funkcií ako je telefón, audio, klimatizácia alebo navigácia.

Jednoduché ovládanie navigácie hlasom

Zjednodušený je aj spôsob zadávania adresy pre navigačný systém. Namiesto postupného vymenovávania položiek adresy môžete odteraz vysloviť celú adresu naraz a systém SYNC 2 vám ponúkne trasy, akými je možné dostať sa do cieľa. V prípade bodov záujmu dokonca nemusíte ani zadávať adresu, jednoducho vyslovíte názov dominanty. Navigačný systém SYNC 2 využíva podporu mapových služieb HERE, ktorá umožňuje trojrozmerné zobrazovanie pamätihodností a križovatiek.

Naštartujete stlačením tlačidla

Kľúč nepotrebujete ani pri štartovaní nového Fordu Focus. Jednoducho stlačíte štartovacie tlačidlo pri zošliapnutej spojke resp. brzde, pri vozidlách s automatickou prevodovkou a motor sa prebudí k životu.

Bezstarostné zdieľanie vozidla vďaka MyKey

S touto technológiou môžete nastaviť maximálnu rýchlosť, výstrahu pri nezapnutých bezpečnostných pásov, alebo dokonca aj úroveň hlasitosti audio systému. Systém MyKey bol navrhnutý tak, aby vám zaisťoval pokoj, keď požičiate auto známemu alebo členovi rodiny. A ľahko sa používa. Stačí vložiť kľúč do zapaľovania, naštartovať auto a postupovať podľa jednoduchých pokynov pre naprogramovanie obmedzenia, ktoré chcete pre kľúč nastaviť.

Vie dodržiavať obmedzenia rýchlosti

Obmedzovač rýchlosti integrovaný do tempomatu umožňuje zvoliť si vlastné rýchlostné obmedzenia pomocou tlačidiel na volante. Vďaka tomu môžete venovať plnú pozornosť jazde a nie rýchlomeru. Ak s aktívnym obmedzovačom potrebujete ísť rýchlejšie, stačí dôraznejšie zošliapnuť plynový pedál.

Tempomat, ktorý sa automaticky prispôsobí

Adaptívny tempomat umožňuje zvoliť si rýchlosť jazdy, ktorú potom systém sám udržiava. Ak jeho radarové senzory zaznamenajú vpredu iné vozidlo, vozidlo automaticky spomalí, aby bol zachovaný bezpečný odstup. Keď sa cesta opäť uvoľní, systém znovu zrýchli na nastavenú rýchlosť.

Úspornejšie radenie vďaka ukazovateľu preradenia

Jednoduchá kontrolka na prístrojovej doske vás informuje o tom, kedy preradiť, aby ste dosiahli čo najnižšiu spotrebu. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako znížiť náklady pri každej vašej jazde.

Inteligentný informačný systém EcoMode

Systém Ford EcoMode nepretržite vyhodnocuje vplyv vášho jazdného štýlu na spotrebu paliva. Posudzuje rýchlosť jazdy, stratégiu radenia, brzdenia a predvídavosť, rovnako ako frekvenciu krátkych jázd. Inteligentný softvér vám potom dokáže poradiť, ako znížiť spotrebu v závislosti na vašom štýle jazdy.

Parkovanie bude ešte jednoduchšie

Zdokonalený parkovací asistent vám pomôže zaparkovať do radu pozdĺžne stojacich vozidiel a odteraz si poradí aj s priečnym parkovaním, ktoré býva bežné v nákupných centrách alebo v podzemných garážach. Senzory vyhľadajú parkovacie miesto a potom vozidlo prevezme kontrolu nad volantom,  na vás zostane len obsluha pedálov. Súčasťou je aj asistent pre výjazd z pozdĺžneho parkovacieho miesta.

Upozorní vás na nebezpečenstvo

Predné a zadné parkovacie senzory boli rozšírené o bočné senzory, ktoré znižujú výskyt prípadov poškriabania a odretia o predmety, ktoré vodič pri manévrovaní ľahko prehliadne. Počas parkovania sú využívané senzory na zadnom nárazníku na detekciu nebezpečenstva po oboch stranách. Ak sa zistí nebezpečenstvo, systém vodiča upozorní akustickými a vizuálnymi signálmi.

Stierače, ktoré automaticky reagujú na dážď

Automatické stierače s dažďovým senzorom sa samy spustia, akonáhle zaznamenajú vlhkosť na čelnom okne, a dokonca automaticky regulujú rýchlosť stierania podľa intenzity dažďa. Zvoliť si môžete zo šiestich úrovní citlivosti. Tým stanovíte, pri akej miere vlhkosti sa majú stierače spustiť.

Automatické prepínanie diaľkových svetiel

Automatické prepínanie diaľkových svetiel je praktická funkcia pre jazdu v noci. Vodič sa vďaka nej môže lepšie sústrediť na riadenie, pretože systém sa postará o prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel keď zaznamená protiidúce vozidlo, vozidlo pred vami v rovnakom smere alebo vojdete do zástavby s pouličným osvetlením. Ford Focus teda zaisťuje optimálne osvetlenie v každej situácii a lepšiu viditeľnosť v noci, čo prispieva k bezpečnosti všetkých pasažierov.

Vyhrievané čelné sklo vás ušetrí ranného škrabania

Táto inteligentná funkcia umožňuje rýchly odjazd v mrazivých ránach. Stačí stlačiť tlačidlo a systém odmrazí čelné sklo za niekoľko sekúnd. Kým susedia oškrabú námrazu zo svojich vozidiel, vy už budete dávno na ceste.

Ford Easy Fuel pre tankovanie bez starostí

Načerpať nesprávny druh paliva je prakticky nemožné, pretože tankovacia pištol skrátka neprejde nesprávnym hrdlom nádrže. A vzhľadom k tomu, že Ford Easy Fuel je bezviečkový, už nikdy si neušpiníte ruky od poliateho viečka.

1-litrový motor EcoBoost

Prekvapivo výkonný a zároveň hospodárny motor 1.0 EcoBoost ponúkne emisie CO2 len 105 g/km a kombinovanú spotrebu už od 4,6 l/100 km. Nie náhodou sa stal trojnásobným víťazom ankety Medzinárodný motor roka (2012, 2013 a 2014). K dispozícii je vo výkonových verziách 100 alebo 125 koní.

Dynamika a hospodárnosť bez kompromisov

Motor 1.5 EcoBoost je novinkou úspešnej rady motorov EcoBoost. Nadväzuje na svojho predchodcu s vyšším objemom, motor 1.6 EcoBoost, ale zaisťuje ešte nižšie emisie aj spotrebu paliva bez obmedzenia výkonu a dynamiky. K dispozícii je vo variantoch 150 alebo 182 koní.

Úplne nová voľba pre dieselové motory

Motor Duratorq 1,5 TDCi je nový dieselový motor. Vychádza zo svojho predchodcu 1.6 TDCi a ponúka rovnaký výkon na vstupnej úrovni 95 koní, alebo zvýšený výkon na 120 koní, zatiaľ čo výrazne klesá spotreba paliva a produkcia emisií. Tento motor je k dispozícii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Efektívna automatická prevodovka s plynulým radením

Motory 1.6 Duratec Ti-VCT a 2.0 Duratorq TDCi sú dodávané aj s automatickou prevodovkou Ford PowerShift. Táto šesťstupňová dvojspojková prevodovka kombinuje pohodlie automatickej prevodovky s výhodami manuálneho radenia. Dokáže za vás predvoliť nasledujúci rýchlostný stupeň, takže pri preradení nedochádza k strate výkonu. Radenie je bleskovo rýchle a hladké, takže jazda je nielen plynulejšia a príjemnejšia, ale tiež ekonomickejšia.

Vďaka systému Start-Stop spotrebujete menej paliva

Táto úsporná technológia automaticky vypne motor, akonáhle vozidlo zastaví napríklad na semaforoch alebo v kolóne. Pritom stále dodáva dostatok energie pre klimatizáciu alebo rádio či systém SYNC. Akonáhle sa chcete znovu rozbehnúť, stačí zošliapnuť spojku a zaradiť jedničku ako obvykle a motor naštartuje. Systém Auto-Start-Stop je efektívny najmä v mestách.

S ESC máte vozidlo neustále pod kontrolou

Elektronický stabilizačný systém ESC nepretržite monitoruje prevádzkovú situáciu. Akonáhle zaznamená akúkoľvek odchýlku od zvolenej jazdnej stopy, ako je napríklad počiatok šmyku, automaticky upraví vašu pozíciu na vozovke a pomôže vám tak udržať nad vozidlom kontrolu. Elektronický stabilizačný systém nového Fordu Focus teraz obsahuje aj vylepšenú funkciu stability pri zmenách smeru, vďaka ktorej máte vozidlo lepšie pod kontrolou, napriklad pri vyhýbacích manévroch. Súčasťou ESC je tiež systém elektronickej regulácie preklzu kolies, ktorý potláča nadmerné pretáčanie kolies napríklad pri akcelerácii, čím zaručuje najlepší možný záber, výkon a stabilitu vo chvíľach, kedy to najviac potrebujete. Systém ESC je aktívny neustále, môžete však deaktivovať reguláciu preklzu kolies. Režim Traction Control Off zaisťuje lepší záber pneumatík v špecifických podmienkach, ako je napríklad vyjdenie z hlbokého snehu, blata či piesku.

Maximálna istota v zákrutách

Systém stranového presmerovania krútiaceho momentu rozdeľuje hnaciu aj brzdnú silu medzi predné kolesá podľa povrchu vozovky a momentálnych podmienok. Reaguje až stokrát za sekundu, je teda 33x rýchlejší ako žmurknutie oka. Výsledkom je lepšia priľnavosť a mimoriadne precízna ovládateľnosť, čo môžete zaznamenať v momente, keď pri výjazde zo zákruty pridáte plyn.

Pomáha s dodržiavaním bezpečnej vzdialenosti

Palubná doska môže zobrazovať aj ikonu indikátora vzdialenosti. Ten priebežne zobrazuje odstup od vozidla idúceho vpredu a v závislosti na zvolenom nastavení vzdialenosti zobrazuje symbol semaforu so odpovedajúcou farbou. Ak sa dostanete príliš blízko k vozidlu idúcemu vpredu, detektor bezpečnej vzdialenosti vás upozorní červeným výstražným symbolom.

Aby ste zostali vždy v správnom pruhu

Ak začnete vychádzať z jazdného pruhu bez použitia odbočovacieho svetla, varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu LDW vás na to upozorní vibráciami volantu a grafickým symbolom na informačnom displeji. Ak na upozornenie reagujete pomaly, alebo dokonca vôbec, systém pre automatické navrátenie do jazdného pruhu LKA vozidlo navedie späť do správneho smeru.

Bezpečnostné systémy reagujúce v zlomku sekundy

Nový Ford Focus disponuje systémom inteligentnej ochrany Ford IPS, ktorý koordinuje činnosť mnohých bezpečnostných technológií, aby tak chránil vás aj vašich spolucestujúcich. Okrem robustnej karosérie sa o bezpečnosť posádky stará tiež kompletná zostava airbagov, ktorá chráni cestujúcich zo všetkých strán. Stĺpik riadenia aj pedálová skupina sa pri nehode riadene deformujú smerom od vodiča a znižujú tak riziko poranenia.

Pre bezpečnejšiu jazdu mestom

Nehody v pomalej prevádzke pri častom rozbiehaní a zastavovaní sú veľmi časté, najmä v rušných mestských uliciach. Systém prevencie nárazu Active City Stop im dokáže zabrániť, prípadne aspoň zmierniť ich následky. Ak systém zaznamená, že vozidlo vpredu náhle zastavilo a vy sa pohybujete rýchlosťou nižšou ako 50 km/h, automaticky aktivuje brzdy. Dokladom účinnosti systému Active City Stop je aj to, že získal ocenenie Euro NCAP Advanced.

Pomoc s brzdením vo vyšších rýchlostiach

Funkcia autonómneho núdzového brzdenia je inovatívna bezpečnostná funkcia, ktorá pracuje v rýchlostiach vyšších ako 50 km/h, t.j. napríklad na diaľnici. Pomocou radaru sníma priestor pred vozidlom a ak zistí nebezpečenstvo zrážky, upozorní vodiča akustickými a vizuálnymi signálmi. Ak vodič nereaguje, systém pripraví brzdovú sústavu a potom začne sám brzdiť. Ak počas zásahu rýchlosť klesne pod 50 km/h, funkciu brzdenia nahradí systém prevencie nárazu Active City Stop. Spoločne tieto dva systémy poskytujú asistenciu pri brzdení v celom rozsahu rýchlostí.

Už nikdy nezabudnete na bezpečnostný pás

Táto funkcia prispieva k bezpečnosti najmä cestujúcich vzadu. Ak nie je na ktoromkoľvek z obsadených sedadiel zapnutý pás, vodič je na to upozornený akustickým aj vizuálnym signálom na prístrojovom paneli.

Systém sledovania bdelosti vodiča spozná, že ste unavení

Tento systém nepretržite monitoruje váš spôsob jazdy a dokáže rozpoznať príznaky nastupujúcej únavy. V takom prípade sa na palubnej doske zobrazí varovný symbol a odporučí vám prestávku v jazde. Táto technológia bola ocenená prestížnou cenou v oblasti bezpečnosti Euro NCAP Advanced.

Zrkadlá, ktorá uvidia aj to, čo vy vidieť nemôžete

Systém pre stráženie mŕtveho uhla BLIS prispieva k bezpečnejším zmenám jazdných pruhov pomocou radarových senzorov. Ak sa vo vašom mŕtvom uhle ocitne iné vozidlo, ktoré nemôžete vidieť, systém vás na neho upozorní rozsvietením oranžového indikátora v spätnom zrkadle na príslušnej strane. Súčasťou systému BLIS je aj úplne nová technológia, varovanie pred jazdiacimi automobilmi pri vycúvaní z parkovacieho miesta Cross Traffic Alert.

Všimne si dopravných značiek, ktoré ste mohli prehliadnuť

Či už sa jedná o značky umiestnené vedľa vozovky alebo nad ňou, alebo stále aj dočasné dopravné značenie, systém rozpoznávania dopravných značiek ich zaznamená. Na prístrojovom paneli sa potom rozsvieti kontrolka so symbolom rýchlostného obmedzenia alebo zákazu predbiehania.

Všimne si áut, ktorá ste mohli prehliadnuť

Varovanie pred jazdiacimi automobilmi pri vycúvaní z parkovacieho miesta Cross Traffic Alert je úplne nová funkcia dodávaná ako súčasť systému pre stráženie mŕtveho uhla BLIS. Keď cúvate z parkovacieho miesta a máte obmedzený výhľad do strán, tento systém zaznamená vozidlá prichádzajúce z ktorejkoľvek strany až do vzdialenosti 40 metrov a upozorní vás na ne akustickými signálmi a vizuálne pomocou kontrolky v spätnom zrkadle.