Fotogaléria

Výkon a hospodárnosť v jednom

Technológie motorov hrajú v novom Forde Focus kľúčovú úlohu. Pomáhajú totiž znižovať prevádzkové náklady aj emisie, pričom poskytuje skvelú úroveň výkonu a dynamiky. Ponuka motorov teraz obsahuje nový zážihový motor 1.5 EcoBoost, ktorý má nižší objem v porovnaní s jeho predchodcom, motorom 1.6 EcoBoost. Dosahuje nižších emisií a spotreby paliva bez straty výkonu a ovládateľnosti.

 


1-litrový motor EcoBoost

Prekvapivo výkonný a zároveň hospodárny motor 1.0 EcoBoost ponúkne emisie CO2 len 105 g/km a kombinovanú spotrebu už od 4,6 l/100 km. Nie náhodou sa stal trojnásobným víťazom ankety Medzinárodný motor roka (2012, 2013 a 2014). K dispozícii je vo výkonových verziách 100 alebo 125 koní.

Dynamika a hospodárnosť bez kompromisov

Motor 1.5 EcoBoost je novinkou úspešnej rady motorov EcoBoost. Nadväzuje na svojho predchodcu s vyšším objemom, motor 1.6 EcoBoost, ale zaisťuje ešte nižšie emisie aj spotrebu paliva bez obmedzenia výkonu a dynamiky. K dispozícii je vo variantoch 150 alebo 182 koní.

Úplne nová voľba pre dieselové motory

Motor Duratorq 1,5 TDCi je nový dieselový motor. Vychádza zo svojho predchodcu 1.6 TDCi a ponúka rovnaký výkon na vstupnej úrovni 95 koní, alebo zvýšený výkon na 120 koní, zatiaľ čo výrazne klesá spotreba paliva a produkcia emisií. Tento motor je k dispozícii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Nový dvojlitrový diesel s nižšími emisiami

Nový vznetový motor 2,0 TDCi je k dispozícii vo výkonovej verzii 150 koní, buď s manuálnou 6-rýchlostnou prevodovkou alebo automatickou prevodovkou PowerShift. Tento nový dieselový motor prináša významné zníženie emisií oproti svojmu predchodcovi, ktorého pri novom Forde Focus nahrádza.

Prvotriedne jazdné vlastnosti

Zážitok z jazdy v novom Forde Focus je naozaj nezabudnuteľný. Vďaka precíznemu naladeniu má Focus ešte viac priľnavosti, istoty a ovládateľnosti pri bežnej jazde, zatáčaní aj brzdení. Pri verziách s automatickou prevodovkou si môžete vychutnať pohodlie a rýchlosť radenia pádlami pod volantom.

Efektívna automatická prevodovka s plynulým radením

Motory 1.6 Duratec Ti-VCT a 2.0 Duratorq TDCi sú dodávané aj s automatickou prevodovkou Ford PowerShift. Táto šesťstupňová dvojspojková prevodovka kombinuje pohodlie automatickej prevodovky s výhodami manuálneho radenia. Dokáže za vás predvoliť nasledujúci rýchlostný stupeň, takže pri preradení nedochádza k strate výkonu. Radenie je bleskovo rýchle a hladké, takže jazda je nielen plynulejšia a príjemnejšia, ale tiež ekonomickejšia.

Rýchle a presné radenie končekmi prstov

K automatickej prevodovke si môžete objednať pádla pod volant pre športovejší zážitok z jazdy. Pádla sú umiestnené na oboch stranách zadnej časti volantu. Pravým sa radí nahor, ľavým sa podraďuje. Rýchlostné stupne tak môžete meniť rýchlo a presne končekmi prstov, a to napríklad aj v zákrute.

Vďaka systému Start-Stop spotrebujete menej paliva

Táto úsporná technológia automaticky vypne motor, akonáhle vozidlo zastaví napríklad na semaforoch alebo v kolóne. Pritom stále dodáva dostatok energie pre klimatizáciu alebo rádio či systém SYNC. Akonáhle sa chcete znovu rozbehnúť, stačí zošliapnuť spojku a zaradiť jedničku ako obvykle a motor naštartuje. Systém Auto-Start-Stop je efektívny najmä v mestách.

Úspornejšie dobíjanie akumulátora

Systém inteligentného dobíjania akumulátora dobíja kapacitu batérie iba vtedy, keď je to potrebné a keď je to ekonomicky výhodné.Tým je možné ušetriť ešte viac paliva a ďalej znížiť emisie.

Úspornejšie radenie vďaka ukazovateľu preradenia

Jednoduchá kontrolka na prístrojovej doske vás informuje o tom, kedy preradiť, aby ste dosiahli čo najnižšiu spotrebu. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako znížiť náklady pri každej vašej jazde.

Inteligentný informačný systém EcoMode

Systém Ford EcoMode nepretržite vyhodnocuje vplyv vášho jazdného štýlu na spotrebu paliva. Posudzuje rýchlosť jazdy, stratégiu radenia, brzdenia a predvídavosť, rovnako ako frekvenciu krátkych jázd. Inteligentný softvér vám potom dokáže poradiť, ako znížiť spotrebu v závislosti na vašom štýle jazdy.

S ESC máte vozidlo neustále pod kontrolou

Elektronický stabilizačný systém ESC nepretržite monitoruje prevádzkovú situáciu. Akonáhle zaznamená akúkoľvek odchýlku od zvolenej jazdnej stopy, ako je napríklad počiatok šmyku, automaticky upraví vašu pozíciu na vozovke a pomôže vám tak udržať nad vozidlom kontrolu. Elektronický stabilizačný systém nového Fordu Focus teraz obsahuje aj vylepšenú funkciu stability pri zmenách smeru, vďaka ktorej máte vozidlo lepšie pod kontrolou, napriklad pri vyhýbacích manévroch. Súčasťou ESC je tiež systém elektronickej regulácie preklzu kolies, ktorý potláča nadmerné pretáčanie kolies napríklad pri akcelerácii, čím zaručuje najlepší možný záber, výkon a stabilitu vo chvíľach, kedy to najviac potrebujete. Systém ESC je aktívny neustále, môžete však deaktivovať reguláciu preklzu kolies. Režim Traction Control Off zaisťuje lepší záber pneumatík v špecifických podmienkach, ako je napríklad vyjdenie z hlbokého snehu, blata či piesku.

Ešte lepšia odozva na brzdový pedál

Tuhšie brzdové strmene vpredu v kombinácii s novým materiálom brzdového obloženia vpredu aj vzadu znamenajú v novom Forde Focus lepšiu odozvu na zošliapnutie brzdového pedála vodičom vozidla, a zlepšujú tak účinnosť brzdenia v nepriaznivých podmienkach.

Maximálna istota v zákrutách

Systém stranového presmerovania krútiaceho momentu rozdeľuje hnaciu aj brzdnú silu medzi predné kolesá podľa povrchu vozovky a momentálnych podmienok. Reaguje až stokrát za sekundu, je teda 33x rýchlejší ako žmurknutie oka. Výsledkom je lepšia priľnavosť a mimoriadne precízna ovládateľnosť, čo môžete zaznamenať v momente, keď pri výjazde zo zákruty pridáte plyn.

Ľahké rozbiehanie do kopca

Asistent pre rozjazd do kopca HLA sa stará o vašu bezpečnosť tým, že zabráni pohybu auta pri rozbiehaní v kopci. Po uvoľnení pedálu udrží tlak v brzdovej sústave ešte 2,5 sekundy, aby ste mali čas presunúť nohu na pedál plynu.

Pokročilé systémy pre bezpečnejšie brzdenie

Protiblokovací systém ABS s elektronickým rozdeľovačom brzdnej sily EBD sa spoločne postarajú o to, aby vaše vozidlo zostalo ovládateľné aj pri prudkom brzdení. Vylepšená brzdová sústava má tiež rýchlejšiu odozvu.

Pomáha s dodržiavaním bezpečnej vzdialenosti

Palubná doska môže zobrazovať aj ikonu indikátora vzdialenosti. Ten priebežne zobrazuje odstup od vozidla idúceho vpredu a v závislosti na zvolenom nastavení vzdialenosti zobrazuje symbol semaforu so odpovedajúcou farbou. Ak sa dostanete príliš blízko k vozidlu idúcemu vpredu, detektor bezpečnej vzdialenosti vás upozorní červeným výstražným symbolom.

Pre bezpečnejšiu jazdu mestom

Nehody v pomalej prevádzke pri častom rozbiehaní a zastavovaní sú veľmi časté, najmä v rušných mestských uliciach. Systém prevencie nárazu Active City Stop im dokáže zabrániť, prípadne aspoň zmierniť ich následky. Ak systém zaznamená, že vozidlo vpredu náhle zastavilo a vy sa pohybujete rýchlosťou nižšou ako 50 km/h, automaticky aktivuje brzdy. Dokladom účinnosti systému Active City Stop je aj to, že získal ocenenie Euro NCAP Advanced.

Pomoc s brzdením vo vyšších rýchlostiach

Funkcia autonómneho núdzového brzdenia je inovatívna bezpečnostná funkcia, ktorá pracuje v rýchlostiach vyšších ako 50 km/h, t.j. napríklad na diaľnici. Pomocou radaru sníma priestor pred vozidlom a ak zistí nebezpečenstvo zrážky, upozorní vodiča akustickými a vizuálnymi signálmi. Ak vodič nereaguje, systém pripraví brzdovú sústavu a potom začne sám brzdiť. Ak počas zásahu rýchlosť klesne pod 50 km/h, funkciu brzdenia nahradí systém prevencie nárazu Active City Stop. Spoločne tieto dva systémy poskytujú asistenciu pri brzdení v celom rozsahu rýchlostí.

Aby ste zostali vždy v správnom pruhu

Ak začnete vychádzať z jazdného pruhu bez použitia odbočovacieho svetla, varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu LDW vás na to upozorní vibráciami volantu a grafickým symbolom na informačnom displeji. Ak na upozornenie reagujete pomaly, alebo dokonca vôbec, systém pre automatické navrátenie do jazdného pruhu LKA vozidlo navedie späť do správneho smeru.

Zrkadlá, ktorá uvidia aj to, čo vy vidieť nemôžete

Systém pre stráženie mŕtveho uhla BLIS prispieva k bezpečnejším zmenám jazdných pruhov pomocou radarových senzorov. Ak sa vo vašom mŕtvom uhle ocitne iné vozidlo, ktoré nemôžete vidieť, systém vás na neho upozorní rozsvietením oranžového indikátora v spätnom zrkadle na príslušnej strane. Súčasťou systému je aj úplne nová technológia, varovanie pred jazdiacimi automobilmi pri vycúvaní z parkovacieho miesta Cross Traffic Alert.

Tempomat, ktorý sa automaticky prispôsobí

Adaptívny tempomat umožňuje zvoliť si rýchlosť jazdy, ktorú potom systém sám udržiava. Ak jeho radarové senzory zaznamenajú vpredu iné vozidlo, vozidlo automaticky spomalí, aby bol zachovaný bezpečný odstup. Keď sa cesta opäť uvoľní, systém znovu zrýchli na nastavenú rýchlosť.

Všimne si dopravných značiek, ktoré ste mohli prehliadnuť

Či už sa jedná o značky umiestnené vedľa vozovky alebo nad ňou, alebo stále aj dočasné dopravné značenie, systém rozpoznávania dopravných značiek ich zaznamená. Na prístrojovom paneli sa potom rozsvieti kontrolka so symbolom rýchlostného obmedzenia alebo zákazu predbiehania.

Všimne si áut, ktorá ste mohli prehliadnuť

Varovanie pred jazdiacimi automobilmi pri vycúvaní z parkovacieho miesta Cross Traffic Alert je úplne nová funkcia dodávaná ako súčasť systému pre stráženie mŕtveho uhla BLIS. Keď cúvate z parkovacieho miesta a máte obmedzený výhľad do strán, tento systém zaznamená vozidlá prichádzajúce z ktorejkoľvek strany až do vzdialenosti 40 metrov a upozorní vás na ne akustickými signálmi a vizuálne pomocou kontrolky v spätnom zrkadle.

Parkovanie bude ešte jednoduchšie

Zdokonalený parkovací asistent vám pomôže zaparkovať do radu pozdĺžne stojacich vozidiel a odteraz si poradí aj s priečnym parkovaním, ktoré býva bežné v nákupných centrách alebo v podzemných garážach. Senzory vyhľadajú parkovacie miesto a potom vozidlo prevezme kontrolu nad volantom,  na vás zostane len obsluha pedálov. Súčasťou je aj asistent pre výjazd z pozdĺžneho parkovacieho miesta.