Fotogaléria

Päť hviezdičiek a unikátne technológie

Najnovšie Mondeo už získalo najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti od nezávislej európskej organizácie Euro NCAP. Je totiž vybavené radom unikátnych bezpečbostných technológií Ford, ktoré získali ocenenie Euro NCAP Advanced Awards, udeľované mimoriadnym bezpečnostným inováciám. Napríklad ako prvé vozidlo značky Ford má nové Mondeo airbagy integrované do zadných bezpečnostných pásov, tzv. zadné nafukovacie bezpečnostné pásy.

 


Silnejšie a bezpečnejšie

Úplne nový Ford Mondeo je vyrobený z najmodernejších materiálov pomocou najnovších výrobných postupov s cieľom zabezpečiť väčšiu tuhosť a vyššiu bezpečnosť pri súčasnom znížení hmotnosti a zabezpečení ekologickej udržateľnosti. Ide o prvú konštrukciu značky Ford, ktorá spĺňa požiadavky na ochranu chodcov v USA aj v Európe. Karoséria nového Mondea je zo 61% vyrobená z vysokopevnej ocele. Pri streche sa používa kalená oceľ.

Systém SYNC s automatickým núdzovým volaním

Dôležitou súčasťou systému SYNC, ktorá môže zachrániť život, je funkcia automatického núdzového volania Emergency Assist. V prípade dopravnej nehody, kedy dôjde k aktivácii airbagov alebo bezpečnostnému odpojeniu palivového čerpadla, vie táto technológia automaticky zavolať na linku tiesňového volania. Toto volanie môžete zrušiť alebo môžete s linkou tiesňového volania hovoriť aj sami. Najdôležitejšie je to, že systém dokáže poskytnúť informácie, ako súradnice GPS v lokálnom jazyku, a to aj vtedy, keď ste v bezvedomí.*

Vylepšená ochrana cestujúcich na zadných sedadlách

Dvojica vonkajších zadných bezpečnostných pásov môže byť doplnená unikátnym bezpečnostným systémom, integrovanými airbagmi. V prípade nehody sa pásy nafúknu a tým sa ich plocha zväčší päťnásobne. Výhodou je menšie zaťaženie hrudného koša, takže pásy môžu pasažiera pevnejšie a účinnejšie primknúť k sedadlu, bez toho aby sa zvýšilo riziko jeho poranenia.

Systém, ktorý pomáha chrániť chodcov

Technológia Ford Pre-Collision Assist s detekciou chodcov upozorňuje na chodcov, ktorí sa nachádzajú pred vozidlom alebo mu môžu vstúpiť do jazdnej dráhy. Ak nezareagujete na vizuálne ani akustické varovanie, systém začne automaticky brzdiť. Účelom tejto technológie je znížiť závažnosť nehôd alebo im dokonca úplne zabrániť. Funkcia je aktívna v rýchlostiach do 80 km/h.

Dynamické LED svetlomety

Tieto svetlomety vám pomôžu vidieť aj do zákruty. Adaptívne LED svetlomety Ford toho vedia oveľa viac než okúzliť na pohľad. Sledujú totiž vozovku presne podľa toho, ako otáčate volantom alebo ako rýchlo zrovna idete. Tým vám zaisťujú dokonalú viditeľnosť. Hlavným benefitom LED technológie, ktorá plne nahrádza klasické žiarovky, je jasné a prirodzené svetlo s dlhou životnosťou. LED pás denného svietenia je súčasťou hlavných svetlometov.

Pokročilý systém, ktorý vám pomôže zostať v jazdnom pruhu

Systém udržiavania v jazdnom pruhu sleduje pomocou kamery, či neúmyselne neopúšťate jazdný pruh. V takom prípade vás varuje vizuálnym upozornením aj vibráciami volantu. Ak reagujete pomaly alebo vôbec, asistent pre jazdu v pruhoch zasiahne do riadenia, aby vás vrátil späť do jazdného pruhu. Táto technológia je určená na viacprúdové komunikácie diaľničného typu. V rýchlostiach pod 65 km/h sa deaktivuje a možno ju vždy vypnúť aj ručne.

V nižších rýchlostiach auto samo zastaví

Menšie kolízie v pomaly idúcej prevádzke s častým zastavovaním sú až príliš bežné. Systém Active City Stop im dokáže zabrániť, prípadne aspoň zmierniť ich následky. Ak systém zistí, že vozidlo vpredu náhle zastavilo a vy sa pohybujete rýchlosťou nižšou ako 40 km/h, začne automaticky brzdiť. Bezpečnostný prínos systému Active City Stop potvrdzuje aj prestížne ocenenie Euro NCAP Advanced údelené systému vo vozidle Ford Focus.

Spätné zrkadlá, ktoré na seba dávajú pozor

Pri manévrovaní v stiesnených priestoroch alebo v úzkej ulici prídu spätné zrkadlá ľahko k úrazu. Riešením sú elektricky sklopné zrkadlá dodávaná na želanie. Na sklopenie stačí stlačiť tlačidlo. A pretože aj vyhrievané, za mrazivých rán vyrazíte na cestu rýchlejšie a bezpečnejšie.

Sami si vyberiete, ktoré dvere chcete zamknúť

Nové centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním je teraz ešte lepšie zabezpečené. Môžete sa totiž rozhodnúť, že odomknete iba jedny dvere. Všetky ostatné zostanú zamknuté, kým neprepnete spínač na dverách vodiča. Tento spínač potom riadi odomykanie a zamykanie všetkých dverí vozidla.

Bezstarostné zdieľanie vozidla vďaka MyKey®

Technológia Ford MyKey® umožňuje obmedziť najvyššiu dosiahnuteľnú rýchlosť, nastaviť upozornenie na nezapnuté pásy a dokonca aj regulovať hlasitosť audiosystému. Vďaka tejto technológii môžete požičať svoj nový Ford Mondeo kamarátom alebo členom rodiny a zároveň naprogramovať do kľúča obmedzenia, ako budú auto používať. Administrátorský kľúč si môžete nechať pre seba a dokonca možno mať viac kusov od oboch typov kľúča.

*Funkcia automatického núdzového volania Emergency Assist je funčkná vo viac ako v 30 krajinách Európy. Táto funkcia je funkčná iba vtedy, ak je pripojený kompatibilný mobilný telefón. Uvedie sa do činnosti aktiváciou airbagu s výnimkou kolenných airbagov, alebo keď systém registruje náraz sprevádzaný bezpečnostným prerušením prívodu paliva.

Rýchlejšie a kratšie zastavenie v krízovej situácii

Pri prudkom brzdení systém ESC v novom Forde Mondeo automaticky zvýši tlak v brzdovej sústave. Brzdové doštičky sa tesne primknú ku kotúčom, takže vozidlo začne brzdiť bez oneskorenia. Funkcia označovaná ako preventívne zvýšenie tlaku v brzdovej sústave môže razantne skrátiť brzdnú dráhu vozidla.

Istota za každých okolností

Elektronický stabilizačný systém ESC v sebe zahŕňa množstvo technológií, ktoré vám pomáhajú udržať si kontrolu nad vozidlom aj v kritických situáciách. Senzory monitorujú náhle zmeny v riadení, brzdení alebo správaní vozidla, ktoré by mohli zapríčiniť stratu kontroly nad ním. V prípade potreby ESC presne upraví rýchlosť otáčania jednotlivých kolies, stabilizuje vozidlo a zabráni šmyku. Systém ESC v novom Forde Mondeo zahŕňa asistent pre rozjazd do kopca, brzdový asistent a funkciu preventívneho zvýšenia tlaku v brzdovom systéme.

Dôkladne naladený podvozok

Nový Ford Mondeo úplne nové viacprvkové zavesenie zadných kolies. Táto prepracovaná konštrukcia je ľahká, pevná a dôkladne naladená. Zaisťuje tak vynikajúce jazdné vlastnosti a komfort. Pri prejazde cez nerovnosti dokonca umožňuje spätný pohyb kolies dozadu. Takéto riešenie zabezpečuje komfortnejšiu jazdu a nižšiu hladinu hluku v kabíne.

Zrkadlá, ktoré uvidia to, čo vy vidieť nemôžete

Systém stráženia mŕtvych uhlov v novom Mondeu prispieva k bezpečnejším zmenám jazdných pruhov. Jeho radarové senzory totiž sledujú oblasť mŕtvych uhlov na oboch stranách vozidla. Ak zaznamenajú vozidlo, ktorá vám zostáva skryté, rozsvieti sa v spätnom zrkadle na zodpovedajúcej strane kontrolka.

Viac istoty pri rozjazdoch v kopci

Asistent pri rozjazde do kopca dočasne zabráni neúmyselnému cúvnutiu vozidla. Systém predĺži brzdný účinok až o 2,5 sekundy, čím získate čas k presunu vášho chodidla z brzdového pedála na pedál plynový. Táto funkcia príde vhod aj pri zastavení a opätovnom rozjazde na klzkom povrchu.

Adaptívny tempomat

Radarová technológia ďalej umožňuje využiť novú funkciu indikácie vzdialenosti Distance Indication a technológiu adaptívneho tempomatu. Funkcia indikácie vzdialenosti poskytuje vodičovi intuitívnu vizuálnu informáciu o časovom odstupe od vozidla vpredu. Adaptívny tempomat automaticky udržiava zvolenú vzdialenosť od vozidla vpredu.

Sami si vopred nastavte maximálnu rýchlosť

Štandardne dodávaný tempomat s obmedzovačom rýchlosti umožňuje nastaviť si vopred maximálnu rýchlosť, akou chcete cestovať. Systém vás upozorní, ak idete rýchlejšie alebo navolenú rýchlosť omylom prekročíte, napríklad pri jazde z kopca. Táto funkcia je obzvlášť užitočná v úsekoch s obmedzenou rýchlosťou. Vďaka obmedzovaču rýchlosti sa môžete sústrediť na riadenie miesto neustáleho sledovania rýchlomera.

Posilňovač riadenia, ktorý reaguje na každú situáciu

Elektrický posilňovač riadenia EPAS v novom Forde Mondeo sa automaticky prispôsobuje rýchlosti jazdy a prevádzkovým podmienkam. V nízkych rýchlostiach ide riadenie ľahko, aby uľahčilo manévrovanie. Vo vysokých rýchlostiach, kedy potrebujete istejšiu kontrolu nad vozidlom, riadenie stuhne. Vďaka rozšíreným funkciám dokáže posilňovač riadenia EPAS tiež reagovať na bočný vietor a tlmiť nechcené vibrácie volantu na rozbitej ceste.

Parkovanie bez stresu

Vďaka kombinácii technológií navedie aktívny parkovací asistent vozidlo do voľného miesta v rade pozdĺžne stojacich vozidiel. Asistent pre vyparkovanie pomôže naopak výjzdu z parkovacieho miesta. Asistent pre kolmé parkovanie pozná, či je miesto dostatočne široké, a potom do neho sám zacúva. A systém parkovacích senzorov vás upozorní na prípadné prekážky.

Keď vidíte, čo je za vami, ľahšie zacúvate

Pätníky, zábradlia, nízke múriky, toto všetko zadná parkovacia kamera v novom Forde Mondeo ukáže. Aktivuje sa automaticky pri zaradení spiatočky a jej obraz sa prenáša priamo na centrálnu obrazovku na stredovej konzole vozidla. Systém tiež zobrazuje virtuálne pomocné čiary, ktoré vám uľahčia vjazd vozidla aj do tých najtesnejších garáží a priestorov.