Fotogaléria

Úsporná radosť z jazdy

Všetky ponúkané motory udeľujú novému Fordu Mondeo opojnú dynamiku. Vylepšený podvozok spoločne s inteligentnými technológiami sa postará o to, aby ste mali výkon motora pevne pod kontrolou. Výsledkom je mimoriadne presná ovládateľnosť za všetkých okolností. Dynamika ale nie je v rozpore s nízkou spotrebou v novom Forde Mondeo. Spojenie premyslenej konštrukcie s pokročilými technológiami znamená vysokú účinnosť, teda aj nízku spotrebu paliva a emisií CO2.

 


Technológia EcoBoost dostane z motora maximum

Najmodernejšie benzínové motory Ford EcoBoost v novom Forde Mondeo sa vyznačujú kombináciou priameho vstrekovania paliva a preplňovania turbodúchadlom. Vďaka tomu dosahujú vynikajúceho výkonu aj spotreby paliva. Náš nový 1.5 litrový EcoBoost výkon 118 kW pri kombinovanej spotrebe 5,8 l/100 km. A 2.0 EcoBoost vyvinie pôsobivých 149 kW alebo v druhej výkonnostnej variante až dokonca 176 kW a k tomu pridáva špeciálne naladený sound symposer, ktorý vám umožní vychutnať si športový zvuk motora.

Široká škála dieselových motorov

Dávate radšej prednosť nafte? Potom si môžete vybrať zo širokej palety dieselových motorov. Všetky využívajú najmodernejšie technológie, ktoré zvyšujú výkon a krútiaci moment, zároveň však znižujú spotrebu paliva aj emisie CO2. Motor 2.0 TDCi existuje v troch výkonových stupňoch. Najsilnejší z nich ponúka vďaka dvojitému preplňovaniu pôsobivých 210 koní / 154 kW, pričom stále dosahuje vynikajúcich hodnôt spotreby paliva a emisií.

Mimoriadne úsporné dieselové motory ECOnetic

Oba dieselové motory sú dostupné aj v úspornom prevedení ECOnetic s ešte nižšou spotrebou paliva aj emisiami. Napríklad motor 1.5 TDCi ECOnetic dosahuje hodnoty emisií CO2 iba 94 g/km. Motor 2.0 TDCi ECOnetic dosahuje pri výkone 110 kW hodnoty len 107 gramov CO2 na kilometer.

Manuálne prevodovky zladené s motorom

Úplne nové Mondeo môže byť vybavené jednou z dvoch šesťstupňových manuálnych prevodoviek. Ľahšie prevedenie je určené pre benzínový motor 1.5 EcoBoost a dieselový motor 1.5 TDCi. Motor 2.0 TDCi má zosilnenú manuálnu prevodovku, ktorá zodpovedá jeho vysokému krútiacemu momentu.

Pokroková automatická prevodovka

Na výber tiež dve samočinné prevodovky. Šesťstupňová automatická prevodovka schopná prenášať vysoký krútiaci moment je určená pre motory 1.5 a 2.0 EcoBoost. Druhou možnosťou je prevodovka Ford PowerShift, dostupná s väčším dieselovým motorom 2.0 TDCi, ktorá spája komfort automatickej prevodovky s priamym záberom ako u manuálnej prevodovky a pridáva schopnosť rýchlo preradiť, keď to najviac potrebujete.

Automat vás bude počúvať

Sekvenčné radenie pádlami pod volantom pre manuálnu voľbu rýchlostného stupňa sa bežne vyskytujú len v športových a luxusných autách. Úplne nové Mondeo pádla ponúka k šesťstupňovej automatickej aj PowerShift prevodovke. Technológia inšpirovaná svetom pretekárskych áut umožňuje ovládať prevodovku končekmi prstov. Pretože pádla namontované priamo na volante, môžete ľahko radiť aj pri zatáčaní.

So systémom Start-Stop spotrebujete menej paliva

Akonáhle vaše vozidlo zastaví na semaforoch alebo v kolóne, táto technológia dokáže automaticky vypnúť motor. Aj naďalej však napája spotrebiče typu ventilácie, rádia alebo systému Ford SYNC. Keď sa chcete znova rozbehnúť, stačí zošliapnuť spojku a zaradiť jedničku ako obvykle. Motor ihneď sám naskočí. Systém Start-Stop v novom Forde Mondeo je najefektívnejší v mestách, kde môže znížiť spotrebu paliva až o 10%.

Dokonalejšia aerodynamika znižuje spotrebu paliva

Pri pomalej jazde ponecháva aktívna maska chladiča v novom Forde Mondeo otvorený prístup vzduchu do motorového priestoru. Akonáhle s vozidlom zrýchlite, automaticky sa táto mriežka uzavrie. Tým sa ešte viac zlepší aerodynamika vozidla, čo vedie k nižšej spotrebe paliva.

Efektívnejší spôsob dobíjania akumulátora

Na rozdiel od konvenčných systémov obnovuje inteligentné rekuperačné dobíjanie v novom Forde Mondeo kapacitu akumulátora len vtedy, keď je to naozaj potrebné. Pokiaľ to nie je nutné, nedobíja napríklad počas akcelerácie. Tým možno ušetriť ešte viac paliva a ďalej znížiť produkciu emisií.

Inteligentný informačný systém EcoMode

Systém Ford EcoMode nepretržite vyhodnocuje vplyv vášho jazdného štýlu na spotrebu paliva. Posudzuje rýchlosť jazdy, stratégiu radenia, brzdenia a predvídavosť, rovnako ako frekvenciu krátkych jázd. Inteligentný softvér vám potom dokáže poradiť, ako znížiť spotrebu v závislosti na vašom štýle jazdy.

Istota za každých okolností

Elektronický stabilizačný systém ESC v sebe zahŕňa množstvo technológií, ktoré vám pomáhajú udržať si kontrolu nad vozidlom aj v kritických situáciách. Senzory monitorujú náhle zmeny v riadení, brzdení alebo správaní vozidla, ktoré by mohli zapríčiniť stratu kontroly nad ním. V prípade potreby ESC presne upraví rýchlosť otáčania jednotlivých kolies, stabilizuje vozidlo a zabráni šmyku. Systém ESC v novom Forde Mondeo zahŕňa asistent pre rozjazd do kopca, brzdový asistent a funkciu preventívneho zvýšenia tlaku v brzdovom systéme.

Dôkladne naladený podvozok pre kultivovanejšiu jazdu

Nový Ford Mondeo úplne nové viacprvkové zavesenie zadných kolies. Táto prepracovaná konštrukcia je ľahká, pevná a dôkladne naladená. Zaisťuje tak vynikajúce jazdné vlastnosti a komfort. Pri prejazde cez nerovnosti dokonca umožňuje spätný pohyb kolies dozadu. Takéto riešenie zabezpečuje komfortnejšiu jazdu a nižšiu hladinu hluku v kabíne.

Posilňovač riadenia, ktorý reaguje na každú situáciu

Elektrický posilňovač riadenia EPAS v novom Forde Mondeo sa automaticky prispôsobuje rýchlosti jazdy a prevádzkovým podmienkam. V nízkych rýchlostiach ide riadenie ľahko, aby uľahčilo manévrovanie. Vo vysokých rýchlostiach, kedy potrebujete istejšiu kontrolu nad vozidlom, riadenie stuhne. Vďaka rozšíreným funkciám dokáže posilňovač riadenia EPAS tiež reagovať na bočný vietor a tlmiť nechcené vibrácie volantu na rozbitej ceste.

Rýchlejšie a kratšie zastavenie v krízovej situácii

Pri prudkom brzdení systém ESC v novom Forde Mondeo automaticky zvýši tlak v brzdovej sústave. Brzdové doštičky sa tesne primknú ku kotúčom, takže vozidlo začne brzdiť bez oneskorenia. Funkcia označovaná ako preventívne zvýšenie tlaku v brzdovej sústave môže razantne skrátiť brzdnú dráhu vozidla.

Viac istoty pri rozjazdoch v kopci

Asistent pri rozjazde do kopca dočasne zabráni neúmyselnému cúvnutiu vozidla. Systém predĺži brzdný účinok až o 2,5 sekundy, čím získate čas k presunu vášho chodidla z brzdového pedála na pedál plynový. Táto funkcia príde vhod aj pri zastavení a opätovnom rozjazde na klzkom povrchu.

V nižších rýchlostiach auto samo zastaví

Menšie kolízie v pomaly idúcej prevádzke s častým zastavovaním sú až príliš bežné. Systém Active City Stop im dokáže zabrániť, prípadne aspoň zmierniť ich následky. Ak systém zistí, že vozidlo vpredu náhle zastavilo a vy sa pohybujete rýchlosťou nižšou ako 40 km/h, začne automaticky brzdiť. Bezpečnostný prínos systému Active City Stop potvrdzuje aj prestížne ocenenie Euro NCAP Advanced údelené systému vo vozidle Ford Focus.

Pokročilý systém, ktorý vám pomôže zostať v jazdnom pruhu

Systém udržiavania v jazdnom pruhu sleduje pomocou kamery, či neúmyselne neopúšťate jazdný pruh. V takom prípade vás varuje vizuálnym upozornením aj vibráciami volantu. Ak reagujete pomaly alebo vôbec, asistent pre jazdu v pruhoch zasiahne do riadenia, aby vás vrátil späť do jazdného pruhu. Táto technológia je určená na viacprúdové komunikácie diaľničného typu. V rýchlostiach pod 65 km/h sa deaktivuje a možno ju vždy vypnúť aj ručne.

Zrkadlá, ktoré uvidia to, čo vy vidieť nemôžete

Systém stráženia mŕtvych uhlov v novom Mondeu prispieva k bezpečnejším zmenám jazdných pruhov. Jeho radarové senzory totiž sledujú oblasť mŕtvych uhlov na oboch stranách vozidla. Ak zaznamenajú vozidlo, ktorá vám zostáva skryté, rozsvieti sa v spätnom zrkadle na zodpovedajúcej strane kontrolka.

Adaptívny tempomat

Radarová technológia ďalej umožňuje využiť novú funkciu indikácie vzdialenosti Distance Indication a technológiu adaptívneho tempomatu. Funkcia indikácie vzdialenosti poskytuje vodičovi intuitívnu vizuálnu informáciu o časovom odstupe od vozidla vpredu. Adaptívny tempomat automaticky udržiava zvolenú vzdialenosť od vozidla vpredu.

Dynamické LED svetlomety

Tieto svetlomety vám pomôžu vidieť aj do zákruty. Adaptívne LED svetlomety Ford toho vedia oveľa viac než okúzliť na pohľad. Sledujú totiž vozovku presne podľa toho, ako otáčate volantom alebo ako rýchlo zrovna idete. Tým vám zaisťujú dokonalú viditeľnosť. Hlavným benefitom LED technológie, ktorá plne nahrádza klasické žiarovky, je jasné a prirodzené svetlo s dlhou životnosťou. LED pás denného svietenia je súčasťou hlavných svetlometov.

Parkovanie bez stresu

Vďaka kombinácii technológií navedie aktívny parkovací asistent vozidlo do voľného miesta v rade pozdĺžne stojacich vozidiel. Asistent pre vyparkovanie pomôže naopak výjzdu z parkovacieho miesta. Asistent pre kolmé parkovanie pozná, či je miesto dostatočne široké, a potom do neho sám zacúva. A systém parkovacích senzorov vás upozorní na prípadné prekážky.