Fotogaléria

Ford na autosalóne v Ženeve 2013

5. marca 2013 – Transformácia stratégie a vývoja výrobkov spoločnosti Ford v Európe nabrala obrátky tento týždeň na autosalóne v Ženeve, kde automobilka predstavuje úplne nové kompaktné SUV EcoSport a model Tourneo Courier. Vozidlá sú súčasťou prísľubu spoločnosti, že do roku 2015 prinesie do Európy 15 nových globálnych vozidiel. Spolu s nedávno uvedenými novými modelmi Fiesta a Kuga, ako aj s nadchádzajúcimi modelmi EcoSport, Tourneo Connect, Transit Connect a Transit, automobilka Ford len v samotnom roku 2013 omladí viac ako 40 percent svojho objemu predaja v Európe.

 


Kompletná rodina vozidiel Tourneo

Na autosalóne v Ženeve 2013 má celosvetovú premiéru úplne nový kompaktný a štýlový mikrobus Tourneo Courier od spoločnosti Ford, ktorá zintenzívňuje svoju stratégiu a vývoj výrobkov v Európe. Úplne nový model Tourneo Courier, ktorý ponúka priestrannosť, praktickosť, spotrebu paliva a bezpečnostné prvky na vrchole triedy, dopĺňa kompletný nový modelový rad mikrobusov Tourneo. V Ženeve sú spoločne vystavené po prvý raz a na európsky trh sa dostanú v polovici roka 2014. „Tourneo reprezentuje inteligentné a všestranné vozidlá určené pre ľudí, ktorí žijú svoj život naplno,“ uviedla Barb Samardzich, viceprezidentka spoločnosti Ford of Europe pre vývoj produktov. „Bez ohľadu na veľkosť vašej skupiny máme mikrobus Tourneo, ktorý vám umožní z každého okamihu vyťažiť čo najviac, či už s vašimi deťmi alebo s priateľmi.

Modely Tourneo novej generácie sú univerzálne mikrobusy, ktoré ponúkajú päť až deväť miest na sedenie, a v portfóliu osobných automobilov spoločnosti Ford stoja hneď vedľa vozidiel určených na rôzne aktivity (MAV) radu „MAX“. Modelový rad Tourneo je určený pre rodiny a používateľov s aktívnym životným štýlom. Vo všetkých modeloch ponúka elegantný a priestranný interiér s vynikajúcou mierou flexibility a pohodlia, ako aj výkonné pohonné jednotky, ktoré majú ambíciu dosiahnuť najlepšiu spotrebu paliva v triede. Okrem toho prináša najnovšie inteligentné technológie, medzi ktorými nechýba palubný komunikačný systém SYNC od spoločnosti  Ford s hlasovou aktiváciou. Po premiére novej značky Tourneo v Ženeve spustí spoločnosť Ford program pod názvom „Operácia Tourneo“, ktorý umožní nadšeným družstvám z celej Európy použiť na svoju najbližšiu cestu model Tourneo ako podporné vozidlo.

Najnovší prírastok do rodiny Tourneo Courier

Päťmiestny model Tourneo Courier je najkompaktnejším členom vzrušujúcej novej rodiny Tourneo a rozširuje rad mikrobusov značky Ford do kategórie malých vozidiel. Model Tourneo Courier dokáže pojať neuveriteľne veľký priestor do malého objemu, avšak bez toho, aby stratil čokoľvek z pohodlia a energickej obratnosti kompaktného vozidla, uviedla Barb Samardzich. „Rodinám sa na modeli Tourneo Courier bude veľmi páčiť jeho štýlový vzhľad a univerzálny interiér, a určite ocenia aj jeho spotrebu paliva, výborný pomer medzi kvalitou a cenou, inteligentné technológie a pokrokové bezpečnostné prvky, vďaka ktorým sa vyníma v dave. Úplne nový mikrobus Tourneo Courier vychádza z najnovšej globálnej platformy spoločnosti Ford pre malé vozidlá, ktorú má spoločnú s modelmi ako Fiesta a B-MAX. Nové vozidlo má celkovú dĺžku 4,16 metra a ponúka dostatočne veľký priestor pre päť osôb aj s batožinou, pričom sa vyznačuje svižnou obratnosťou a ovládateľnosťou kompaktného vozidla. Na tureckom trhu je v ponuke v štvormiestnej verzii.

Svojou výraznou stúpajúcou bočnou líniou karosérie, štíhlymi svetlometmi a vysoko položenou mriežkou v charakteristickom tvare lichobežníka model Tourneo Courier demonštruje dynamický charakter globálneho dizajnového jazyka značky Ford, tak vonku ako aj vo vnútri, kde výraznú grafiku dopĺňa mimoriadna kvalita a vysoká úroveň remeselného spracovania. Predpremiérový model vystavovaný v Ženeve prináša jedinečné prvky exteriéru ako chrómová úprava hornej i dolnej mriežky chladiča či zliatinové disky kolies s príznačným dvojfarebným náterom. K špeciálnym prvkom úpravy interiéru patrí prístrojový panel s koženým čalúnením, čiastočne kožené sedadlá, chrómové dizajnové prvky a kontrastné červené zvýraznenie.

Posuvné dvere na oboch stranách modelu Tourneo Courier umožňujú prvotriedny prístup do vozidla, zatiaľ čo sklápacie zadné sedadlá delené v pomere 60:40 ponúkajú vynikajúcu priestrannosť a flexibilitu. Medzi inteligentné úložné prvky patrí flexibilná odkladacia priehradka za zadnými sedadlami v batožinovom priestore s niekoľkými výškovými polohami, „mega“ stredová konzola schopná uschovať dokumenty formátu A4 a menšie notebooky, stropný úložný priestor, ako aj úložná zásuvka pod sedadlom vodiča. Unikátny stojan na mobilné zariadenia v strede prístrojovej dosky umožňuje cestujúcim uschovávať, odkladať a nabíjať mobilné zariadenia, ako sú telefóny či prístroje satelitnej navigácie. Model Tourneo Courier taktiež ponúkne dva systémy z dielne spoločnosti Ford, systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci a systém hlasového ovládania aplikácií pre mobilné telefóny SYNC AppLink, ako aj zadný kamerový systém, systém na uľahčenie tankovania a zabezpečenie proti krádeži paliva Easy Fuel a obmedzovač rýchlosti; a celý rad prvotriednych bezpečnostných prvkov ako bočné hrudníkové airbagy, hlavové airbagy, kolenné airbagy a funkcia upozornenia na nezapnuté bezpečnostné pásy pre cestujúcich na sedadlách v druhom rade.

Vysoko výkonné vznetové aj zážihové motory majú ambíciu dosiahnuť najlepšiu spotrebu paliva v triede a všetky v rámci voliteľnej výbavy ponúkajú systém automatického zapnutia a vypnutia motora Auto-Start-Stop. Zákazníci si môžu vybrať medzi 1,5-litrovým (75 k) a 1,6-litrovým (95 k) vznetovým motorom Duratorq TDCi, a pozoruhodným 1,0-litrovým zážihovým motorom EcoBoost s výkonom 100 k, držiteľom titulu „Medzinárodný motor roka“ 2012. Uvedenie modelu Tourneo Courier na trh je naplánované na jar 2014. Vozidlo sa bude vyrábať v úplne novom zariadení v rámci závodu spoločnosti Ford Otosan v tureckom meste Kocaeli.

Nový Ford Tourneo Connect & Grand Tourneo Connect

Sedemmiestny model Grand Tourneo Connect má v Ženeve svoju európsku premiéru a je vystavený spolu s päťmiestnym vozidlom Tourneo Connect. Model Tourneo Connect, ktorý svojím dynamickým, moderným zjavom vyčnieva z davu, prináša do tejto triedy mikrobusov odvážny nový vzhľad. Štýlový kokpit, zostrojený s úzkostlivým dôrazom na dizajn a remeselné spracovanie, prináša atraktívny a pohodlný interiér. Vodičovi ponúka výhody najmodernejších asistenčných systémov a palubných technológií. Model Tourneo Connect je prvým vozidlom vo svojej triede, ktoré ponúka systém prevencie nárazu pri nízkej rýchlosti Active City Stop. Okrem neho je vybavený systémom SYNC s funkciou núdzovej pomoci, zadným kamerovým systémom a adaptívnymi hmlovými svetlometmi na osvetľovanie zákrut.

Vo vnútri priestrannej a univerzálnej kabíny model Tourneo Connect ponúka mimoriadnu praktickosť pre aktívne rodiny, s posuvnými zadnými dverami, vysoko flexibilné sedenie a veľké množstvo šikovných odkladacích priestorov, ako napríklad uzamykateľnú stropnú schránku nad zadnými sedadlami. Sedemmiestny model Tourneo Grand ako prvý v triede ponúka rozkladacie sedadlá; tento flexibilný systém umožňuje zákazníkom zložiť sedadlá v druhom aj treťom rade, a vytvoriť tak veľký plochý batožinový priestor. Zložiť možno aj sedadlo spolujazdca, čo umožňuje vo vozidle jednoducho prepravovať obzvlášť dlhé predmety, ako napríklad nábytok v plochom balení.

Cieľ najlepšej spotreby paliva v triede sa model Tourneo Connect snaží dosiahnuť ponukou vysoko výkonných vznetových a zážihových motorov, ako aj funkciami technológie ECOnetic z dielne spoločnosti Ford, ako je systém automatického zapnutia a vypnutia motora Auto-Start-Stop či aktívne zatváranie mriežky. Európsky modelový rad pohonných jednotiek tvorí 1,6-litrový vznetový motor Duratorq TDCi, ktorý je v ponuke vo výkonnostných verziách 75, 95 a 115 k, 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost s výkonom 100 k a verzia uznávaného 1,6-litrového motora EcoBoost, ktorý je v ponuke so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Model Tourneo Connect vychádza z globálnej platformy kategórie vozidiel C, ktorú má spoločnú s vozidlami ako Focus a úplne novými modelmi Kuga a Escape. Päťmiestny model má celkovú dĺžku 4,42 metra, zatiaľ čo sedemmiestny Grand Tourneo Connect má o 400 mm dlhší rázvor a celkovú dĺžku 4,82 metra. Oba sa začnú v Európe predávať koncom roka 2013.

Nový Ford Tourneo Custom

Dynamický nový mikrobus Tourneo Custom, uvedený na trh minulý rok, prináša dokonalú priestrannosť a univerzálnosť a veľkoryso prichýli až deväť cestujúcich spolu s batožinou. Tento nový model, ktorý je aktuálne v predaji už po celej Európe, je priekopnícky prvým vozidlom vo svojej kategórii, ktoré dosiahlo najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie organizácie Euro NCAP v oblasti bezpečnosti. Úplne nový interiér tvoria veľmi kvalitné materiály a je v ponuke v osem- alebo deväťmiestnej verzii. Sedadlá v dvoch zadných radoch majú novú úpravu, vďaka ktorej sa dajú jednoducho zložiť do viacerých konfigurácií a po častiach alebo kompletne odstrániť, čím ponúkajú viac ako 30 rôznych variácií sedenia.

Vozidlo je v ponuke v dvoch rôznych dĺžkach, 4,97 metra a 5,34 metra. Dlhší model poskytuje dodatočný batožinový priestor za tretím radom sedadiel. Všetky verzie sa v štandardne dodávajú s posuvnými dverami na oboch stranách vozidla a dverami batožinového priestoru s otváraním dokorán. Model Tourneo Custom ponúka komplexný rad najnovších technológií spoločnosti Ford, ako napríklad komunikačný systém SYNC, zadný kamerový systém, obmedzovač rýchlosti, automatické diaľkové svetlá či systém na sledovanie pozornosti vodiča. Dve technologické funkcie vozidla,  asistent pre udržanie v jazdnom pruhu a systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci, získali ocenenie Euro NCAP Advanced, čo je po prvý raz v tejto triede.

Pohonná jednotka predstavuje vylepšenú verziu najnovšieho 2,2-litrového vznetového motora Duratorq TDCi z dielne spoločnosti Ford, v ktorom sa spája vynikajúci výkon a kultivovanosť s výnimočnou úrovňou spotreby paliva. Motor je v ponuke v troch výkonnostných verziách: 100 k, 125 k a 155 k. Pohonná sústava spojená so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou je vybavená štandardným systémom automatického zapnutia a vypnutia motora Auto-Start-Stop. Ponúka prvotriednu spotrebu paliva na úrovni 6,5 l/100 km (43,5 mpg) a emisie CO2 na úrovni 172 g/km*.

* Uvedené údaje o spotrebe paliva a emisiách CO2 sa merajú podľa technických požiadaviek a špecifikácií Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady  (ES) č. 715/2007 v platnom znení. Výsledky sa môžu líšiť od údajov o spotrebe pohonných hmôt v ostatných regiónoch sveta vzhľadom na odlišné jazdné cykly a predpisy platné na týchto trhoch.

Robusná príťažlivosť a flexibilita nového modelu EcoSport

Automobilka Ford debutovala dnes na autosalóne v Ženeve 2013 s európskou verziou svojho úplne nového modelu EcoSport. V rámci transformácie svojej stratégie a vývoja výrobkov tak rozšírila rozrastajúci sa modelový rad svojich SUV pre Európu. Kompaktné vozidlo EcoSport vychádza z globálnej platformy spoločnosti Ford pre segment B a ponúka obratnosť aj spotrebu paliva na úrovni malého rodinného vozidla spolu s flexibilitou, priestrannosťou, vyvýšenou polohou za volantom a univerzálnou príťažlivosťou SUV. Model EcoSport prichádza na trh po nedávno uvedenom vozidle Ford Kuga ako ďalší predstaviteľ kategórie SUV. Spoločnosť Ford stavia na svojej tradícii v oblasti tohto typu vozidiel a v priebehu najbližších šiestich rokov má v úmysle predať na európskych trhoch jeden milión kusov SUV. Okrem toho automobilka plánuje priniesť do Európy aj novú generáciu modelu Ford Edge, väčšieho a luxusnejšieho úžitkového vozidla, ktoré sa teší obľube najmä v USA a v ďalších krajinách.

Úplne nový model EcoSport ponúkne celý rad výkonných pohonných jednotiek, medzi ktorými nebude chýbať 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost s výkonom 125 k, držiteľ titulu Medzinárodný motor roka, ďalej 1,5-litrový zážihový motor s výkonom 110 k, ako aj 1,5-litrový vznetový motor s výkonom 90 k, ktorý by mal priniesť spotrebu paliva na vrchole triedy. „Úplne nový Ford EcoSport pre Európu je mimoriadne úsporný, flexibilný a štýlový, a – spolu s novým kompaktným modelom B-MAX, ktorý predstavuje vozidlo určené na rôzne aktivity (MAV), najpredávanejším modelom Fiesta a úplne novým typom vozidla Tourneo Courier – doplní komplexný rad malých vozidiel pre Európu,“ uviedol Nick FitzGerald, hlavný programový konštruktér modelu EcoSport.

EcoSport je prvým celosvetovým modelom značky Ford, ktorý bol kompletne vyvinutý v Južnej Amerike. Revolučný prvý model, pôvodne uvedený na trh v roku 2003, vytvoril nový segment vozidiel, a odvtedy sa z neho v tomto regióne predalo viac než 700-tisíc kusov. Minulý rok v septembri uviedli nový model na trh v Brazílii a očakáva sa, že pre automobilku podporí ďalší rast na trhoch v Indii a Číne, kde sa plánuje jeho uvedenie koncom tohto roka. Úplne nový model EcoSport sa začne predávať koncom tohto roka a po nedávno predstavenom modeli Ford Kuga bude druhým vozidlom typu SUV, ktorý značka Ford uvedie na trh v rámci svojho rozširujúceho sa európskeho radu vozidiel. Okrem toho automobilka plánuje priniesť do Európy aj novú generáciu modelu Ford Edge, väčšieho a luxusnejšieho úžitkového vozidla, ktoré sa teší obľube najmä v USA a v ďalších krajinách a koncom tohto roka začne aj s výrobou sedemmiestneho SUV Explorer v Rusku.

Tvar charakteristickej siluety modelu EcoSport bol upravený tak, aby prispel k zlepšeniu spotreby paliva. Veľká predná mriežka chladiča, krátka kapota a zvažujúce sa predné stĺpiky dodávajú tomuto kompaktnému SUV športový a súčasný charakter, kým hranaté svetlomety umocňujú jeho moderný vzhľad. Spoločnosť Ford vybavila model EcoSport palubným komunikačným systémom SYNC s hlasovou aktiváciou, zatiaľ čo systém SYNC AppLink ako prvý v Európe ponúkne vodičom na cestách hlasové ovládanie aplikácií pre mobilné telefóny, vrátane služby Spotify s online prenosom hudby. Systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci od spoločnosti Ford zasa v prípade nehody spojí posádku vozidla priamo s operátorom miestnej záchrannej služby a uskutoční hovor v miestnom jazyku.

Model EcoSport prinesie tiež komplexný balík asistenčných technológií pre vodičov, medzi nimi aj elektronický stabilizačný program či asistenta rozjazdu do kopca. „Model EcoSport dosiahol v Južnej Amerike už postavenie ikony,“ dodal FitzGerald. „Model EcoSport pre Európu stavia na tomto úspechu a prináša toto atraktívne vozidlo aj európskym zákazníkom.

Pripojenie prostredníctvom systému SYNC

Spoločnosť Ford zintenzívni aj zavádzanie svojho komunikačného systému SYNC, ktorý po prvý raz uviedla v Európe minulý rok v novom modeli B-MAX a následne ho ponúkla v 30 percentách svojich vozidiel. V roku 2013 sa tento objem zdvojnásobí na 60 percent, keďže uvedená technológia je už dostupná aj v nových modeloch Fiesta a Kuga a koncom tohto roka sa objaví aj v nových mikrobusoch Transit Connect, Tourneo Connect a Transit. Spomedzi všetkých 21 vozidiel, ktoré Ford vystavuje v Ženeve, je až 19 vybavených komunikačným systémom SYNC. Spoločnosť Ford uviedla na trh aj systém SYNC s funkciou núdzovej pomoci, ktorý v prípade nehody spojí posádku vozidla priamo s operátorom miestnej záchrannej služby. Okrem toho oznámila, že model EcoSport bude jedným z jej prvých vozidiel v Európe vybavených systémom SYNC AppLink, ktorý umožní hlasové ovládanie aplikácií pre inteligentné mobilné telefóny priamo zo sedadla vodiča. Ford je prvým výrobcom automobilov, ktorý priamo spolupracuje s poprednou službou Spotify, vďaka ktorej umožňuje priame prenášanie online hudby do vozidla. Do roku 2015 bude každé nové vozidlo značky Ford, ktoré sa predá v Európe, v ponuke so systémom SYNC.

Poháňaný motorom EcoBoost

Malý, no výkonný 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost z dielne spoločnosti Ford bol zavedený v modeli Focus v roku 2012. Teraz sa jeho výroba rozšírila aj na nový B-MAX, nový model Fiesta, C-MAX a Grand C-MAX. Automobilka očakáva, že spomedzi týchto modelov sa v roku 2013 predá každý štvrtý kus s 1,0-litrovým motorom EcoBoost. Ocenená technológia Ford EcoBoost v sebe spája systémy priameho vstrekovania paliva, preplňovania a variabilného časovania ventilov, ktoré umožňujú zmenšenému motoru znížiť spotrebu až o 20 percent v porovnaní s väčšími motormi, a dosahovať pritom vyšší výkon. Malý 1,0-litrový motor EcoBoost je najmenším členom európskej rodiny motorov EcoBoost spoločnosti Ford, do ktorej patrí aj 1,6-litrová a 2,0-litrová štvorvalcová verzia. Od roku 2013 do roku 2015 spoločnosť Ford of Europe zvýši celkovú výrobu zážihových motorov EcoBoost o 35 percent. O päť rokov bude viac ako 50 percent všetkých zážihových motorov v európskych vozidlách značky Ford preplňovaných. Spomedzi všetkých vystavovaných vozidiel automobilky Ford na ženevskom autosalóne sa až 19 môže pochváliť motorom EcoBoost. Koncom tohto roka spoločnosť uvedie na trh svoje vôbec prvé elektrické osobné vozidlo s nulovými emisiami, Focus Electric, a za ním bude postupne nasledovať celý rad hybridných vozidiel. „Rozširovaním ponuky vozidiel, ktoré sú vybavené najnovšou úspornou technológiou pohonu a ktoré umožňujú vodičom zostať na cestách v spojení, dodáva spoločnosť Ford presne to, po čom naši zákazníci túžia,“ uviedla Barb Samardzich, viceprezidentka spoločnosti Ford of Europe pre vývoj produktov.