Fotogaléria

Ekologické technológie

Vo Forde sú odhodlaní systematicky znižovať dopady svojich aktivít na životné prostredie. Snažia sa urobiť svoje modely efektívnejšími a výrobné procesy menej ohrozujúcimi životné prostredie.

 


Automobily s akumulátorovým pohonom BEV

Náš prototyp vozidla Focus poháňaného elektrinou z akumulátora predstavuje obrovský skok v ústrety budúcnosti, v ktorej automobily neprodukujú žiadne emisie. Predstavili sme jeden z 15 elektrických vozidiel Focus, ktorých prevádzkyschopnosť a predpoklady ku komerčnému nasadeniu budú testované vo Veľkej Británii. Focus bol zvolený pre svoje vynikajúce jazdné vlastnosti, komfortný interiér a veľkorysý batožinový priestor.

Zdrojom vykonu je elektromotor

Zdrojom hnacej sily je elektrický agregát Magna s modernými lítium-ion akumulátormi, ktoré vozidlu udeľujú akčný rádius až 120 km. Najvyššia rýchlosť činí 136 km/h a k plnému nabitiu akumulátorov stačí šesť až osem hodín. Prípadný úspech britského skúšobného programu by mohol otvoriť dvere k testovaniu podobných prototypov v ďalších krajinách Európy.

Nízke emisie CO2 bez kompromisov

Ford Focus ECOnetic vychádza zo zámeru vyrábať vozidlá s najnižšími možnými emisiami, ale nie za cenu kompromisov v jazdných vlastnostiach. Ak je vybavený na prianie dodávaným systémom Ford Auto-Start-Stop, produkuje tento automobil iba 99 gramov CO2 na kilometer jazdy a spotrebuje len 3,8l nafty na 100 km. Systém Ford Auto-Start-Stop automaticky zhasne motor, akonáhle vozidlo zastaví, napríklad na semaforoch. Keď chce vodič pokračovať v jazde, motor ticho a hladko znovu naskočí. Systém funguje tak plynule a nenápadne, že nevyžaduje žiadnu zmenu vodičských návykov. Ešte lepší je fakt, že v kombinovanej prevádzke klesá spotreba paliva až o 5% a spolu s ňou aj emisie CO2.

Ďalšie ekologické technológie

Focus ECOnetic disponuje tiež funkciou Smart Regenerative Charging, ktorá reguluje prúdenie elektriny akumulátora podľa aktuálnych jazdných podmienok. K ďalším technologickým inováciám patrí Ford EcoBoost a jeho nový Ford EcoMode, inteligentný informačný software. Aj tieto systémy prispievajú k zníženiu spotreby paliva a spoločne vystihujú podstatu stratégie ECOnetic, ponúknuť eko technológie za dostupnú cenu.

EcoBoost

Nová rodina technicky vyspelých benzínových agregátov EcoBoost dosahuje až 20% zníženie spotreby paliva a emisií CO2 v porovnaní s konvenčnými agregátmi o podobnom výkone. Tieto motory predstavujú lákavú alternatívu k dieselovým alebo hybridným agregátom, pretože ponúkajú podobnú hospodárnosť a nízke prevádzkové náklady.

Hlavné prednosti technológie EcoBoost

Optimalizovaná účinnosť spaľovacieho procesu, zníženie spotreby paliva a emisií CO2 až o 20%, intenzívnejšie potešenie z jazdy vďaka silnému krútiacemu momentu v nízkych otáčkach a pohotovej odozve v celom rozsahu otáčok, výkonnostné parametre veľkého motora, ale pri oveľa menších rozmeroch, hmotnosti aj spotrebe.