Fotogaléria

Nekompromisný v oblasti bezpečnosti

Nový Transit dokáže za rok prekonať veľké vzdialenosti, takže bezpečnosť vodiča, spolucestujúch aj nákladu patrí k našim hlavným prioritám. Všetky vozidlá Transit preto prichádzajú vybavené rozsiahlou sústavou bezpečnostných a zabezpečovacích prvkov. Nový Transit je vybavený aj širokou paletou technológií, ktoré uľahčujú život: od systému, ktorý vás zbaví stresu z rozbiehaní v kopci, až po automatické tiesňové volanie v prípade nehody. Auto disponuje aj mnohými systémami, ktoré vás chránia prakticky pred každým možným rizikom a ktoré ubránia vašu dodávku aj jej náklad pred zlodejmi.

 


Čelné, bočné a stropné airbagy

Nový Ford Transit je k dispozícii s čelnými, bočnými aj stropnými airbagmi. Na dôležitých miestach vo vozidle sú rozmiestnené vyspelé senzory, ktoré zaisťujú rýchlu a kontrolovanú reakciu airbagov. Ak chcete vypnúť airbag spolujazdca, napríklad ak je na prednom sedadle detská autosedačka, stačí ho deaktivovať otočením príslušného spínača. Vypnutý airbag vám neustále pripomína kontrolka na prístrojovom paneli.

Nepretržitá ochrana proti prevráteniu

Systém ochrany pred prevrátením znižuje pravdepodobnosť prevrátenia vozidla. Rozpozná akúkoľvek začínajúcu stratu stability a pomocou regulácie krútiaceho momentu motora a pribrzďovania jednotlivých kolies koriguje pretáčavosť, čím situáciu stabilizuje.

Systémy aktívnej bezpečnosti, ktoré sa prispôsobia hmotnosti

Systém adaptácie na hmotnosť nákladu upravuje zásahy systému ESC podľa aktuálnej celkovej hmotnosti vašej dodávky. To je výhodou najmä pri veľkých dodávkach ako práve Transit, pretože systém zaisťuje stabilitu a istotu, bez ohľadu na to, či je vozidlo prázdne, alebo plne naložené.

ESC vám pomôže udržať vozidlo pod kontrolou

Elektronický stabilizačný program ESC nepretržite monitoruje jazdu vozidla, vyhodnocuje odchýlky od zvolenej jazdnej stopy napríklad v dôsledku začínajúceho šmyku a automaticky upravuje trajektóriu vozidla. Systém vám pomáha udržať vozidlo pod kontrolou a tiež prispieva k skráteniu brzdnej dráhy v kritických situáciách.

Pokročilý systém, ktorý vám pomôže zostať v jazdnom pruhu

Prostredníctvom prednej kamery, ktorá nepretržite sleduje priestor pred vozidlom, tento systém spozná, keď sa začnete nevedomky vychyľovať zo smeru jazdy. V takom prípade vás upozorní vibráciami volantu aj zobrazením varovného hlásenia. V rýchlostiach do 70 km/h sa automaticky deaktivuje, aby nerušil v mestskej premávke. Môžete ho samozrejme vypnúť aj ručne.

Aby ste zostali pánmi situácie

Ak omylom vojdete do zákruty príliš rýchlo,  napríklad na zjazde z diaľnice, a začnete strácať kontrolu nad vozidlom, systém stabilizácie v zákrutách to spozná. Okamžite zareaguje znížením krútiaceho momentu motora a potom aj brzdením, aby znížil rýchlosť jazdy. Táto pokroková technológia funguje aj v klopených zákrutách, rovnako ako na cestách s priečnym sklonom vozovky.

Upozornenie na prudké brzdenie

Signalizácie prudkého brzdenia v krízovej situácii rozbliká výstražné osvetlenie vozidla a upozorní tak vodiča za vami, že prudko brzdíte. Praktická vec, ktorá obzvlášť pri úžitkových vozidlách dokáže zabrániť nielen poškodeniu zadnej časti vášho vozidla, ale ochráni aj váš drahocenný náklad.

Systém sledovania bdelosti vám povie, že ste unavení

Systém sledovania bdelosti vodiča nepretržite monitoruje váš spôsob jazdy. Rozpozná zmeny, ktoré by mohli byť spôsobené únavou. Ak tento systém vo vašom správaní zaznamená akékoľvek znaky svedčiace o strate pozornosti, na prístrojovej doske sa zobrazí ikona, ktorá vám odporučí urobiť si prestávku.

Spätné zrkadlá, ktorá na seba dávajú pozor

Pri manévrovaní v stiesnených priestoroch alebo v úzkej ulici prídu spätné zrkadlá ľahko k úrazu . Riešením sú elektricky sklopné zrkadlá, dodávané na želanie. Ku sklopeniu stačí stlačiť tlačidlo. A pretože sú aj vyhrievané, za mrazivých rán vyrazíte na cestu rýchlejšie a bezpečnejšie.

Ford SYNC s automatickým tiesňovým volaním

Dôležitou súčasťou systému Ford SYNC, ktorá môže aj zachrániť život, je služba automatického tiesňového volania*. V nešťastnom prípade dopravnej nehody, keď dôjde k aktivácii airbagov alebo vypnutiu prívodu paliva, vie táto technológia automaticky zavolať na linku tiesňového volania. Hovor môžete zrušiť alebo ho prevziať a hovoriť s operátorom tejto linky sami. Najdôležitejšia je skutočnosť, že systém poskytne záchrannej službe potrebné informácie ako napríklad GPS súradnice aj v prípade, že ste v bezvedomí, čo môže zachrániť váš život.

Maximálny záber s minimálnym úsilím

Vyspelý systém regulácie preklzu kolies eliminuje nadmerné pretáčanie kolies a zabezpečuje najlepšiu možnú priľnavosť, dynamiku a stabilitu práve vtedy, keď to najviac potrebujete. Systém nepretržite monitoruje a reguluje distribúciu krútiaceho momentu na jednotlivé kolesá, čím zaisťuje optimálny záber pneumatík pri akcelerácii vozidla.

Väčšia sila pre rýchle zabrzdenie

Brzdový asistent pomáha dosiahnuť pri prudkom brzdení maximálneho spomaľovacieho účinku. Systém sleduje, akou silou pôsobíte na brzdový pedál a v prípade potreby automaticky zvýši tlak v brzdovej sústave. Pre ďalšie skrátenie brzdnej dráhy dodáva systém zadného hydraulického posilňovača zvýšený tlak do zadných bŕzd, ak pri prudkom brzdení dôjde k aktivácii ABS.

Asistencia pri rozbiehaní do kopca

Asistent rozjazdu do kopca HSA zabráni nechcenému cúvnutiu. Systém predĺži brzdný účinok o 2,5 sekundy, čím získate čas k presunu chodidlá z brzdového pedálu na plynový. Táto funkcia príde vhod aj pri zastavení a opätovnom rozjazde na klzkom povrchu.

Aby váš príves zostal bezpečne v stope

Systém stabilizácie prívesu rozpozná akékoľvek začínajúce rozkývanie prívesu a vyrieši ho znížením rýchlosti. Jazda s prívesom je vďaka tomu ďaleko istejšia. Systém spomalí vozidlo znížením krútiaceho momentu motora a postupným zvyšovaním brzdného tlaku na všetkých kolesách vozidla.

Senzory pre jednoduchšie parkovanie

Parkovacie senzory vás informujú o vzdialenosti k najbližšej prekážke vpredu aj vzadu za vozidlom. Akonáhle zaznamenajú nejaký objekt, upozornia vás na neho zvukovým signálom, ktorý bude postupne nadobúdať na intenzite v závislosti na skracujúcej sa vzdialenosti od prekážky.

Predné svetlomety, ktoré sa rozsvietia v prípade potreby

Nový Transit má senzory, ktoré zaznamenajú úbytok svetla za súmraku alebo pri náhlej zmene svetelných podmienok, napríklad keď vojdete do tunela. V takom prípade sa automaticky aktivujú predné svetlomety. Jazda je potom jednoduchšia a bezpečnejšia. Svetelný senzor je výbava na želanie a dodáva sa v kombinácii s dažďovým senzorom.

Svetlá, ktorá vám v noci prisvietia do zákruty

Táto funkcia zvyšuje bezpečnosť odbočovania alebo vjazdu na parkovacie miesto. Ak signalizujete zmenu smeru vozidla smerovými svetlami, v hlavnom svetlomete na príslušnej strane sa automaticky rozsvieti pomocné svetlo, ktoré nasvieti zákrutu.

*Automatické tiesňové volanie ako súčasť systému Ford SYNC je v súčasnosti využiteľné v 30 krajinách Európy. Táto funkcia je aktívna, ak je pripojený kompatibilný mobilný telefón. Uvedie sa do činnosti vystrelením ktoréhokoľvek airbagu, s výnimkou kolenného airbagu, alebo keď systém zaznamená náraz s prerušením prívodu paliva. Funkcie čítania textových správ a automatického tiesňového volania nie sú podporované vo všetkých európskych jazykoch.

Dvere, ktoré sa po rozjazde zamknú

Dvere na Vašom novom Transite sa automaticky zamknú, akonáhľe sa dá vozidlo do pohybu. Tento systém je dodávaný štandardne a možno ho zapnúť alebo vypnúť prostredníctvom menu v prístrojovej doske. Vozidlá sú vybavené aj funkciou odomknutia pri nehode, ktorá sa aktivuje automaticky podľa intenzity nárazu a uľahčuje záchranným zložkám prístup do vozidla.

Zámky dverí s ochranou proti odvŕtaniu alebo vylomeniu

Ako doplnková výbava k centrálnemu dvojitému zamykaniu sa dodávajú spevnené zámky, ktoré nemožno odvŕtať alebo vylomiť. Takto je vaša dodávka aj jej náklad úplne v bezpečí aj pred tými najodhodlanejšími zlodejmi.

Sami si vyberiete, ktoré dvere chcete zamknúť a odomknúť

Sériovo dodávané centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním je teraz ešte lepšie zabezpečené. Môžete sa totiž rozhodnúť, že odomknete len jedny dvere. Všetky ostatné zostanú zamknuté, pokým neaktivujete spínač na dverách vodiča. Tento spínač riadi odomykanie a zamykanie všetkých dverí vozidla. Praktická vec hlavne pri väčších úžitkových vozidlách.

Dva typy alarmu

Na želanie dodávaný obvodový alarm sa rozoznie pri násilnom otvorení dverí alebo kapoty. Pre ešte vyššiu úroveň ochrany si môžete zvoliť priestorový alarm. Tento vyspelý systém sa automaticky uvedie do režimu stráženia pri uzamknutí vozidla. Keď senzory zaznamenajú pohyb vo vnútri alebo dôjde k násilnému vniknutiu, prípadne zdvihnutiu vozidla, rozoznie sa silná siréna.

Nezávislý záložný alarm navyše

Zvukový alarm s vlastnou záložnou batériou slúži ako prídavný, sekundárny alarm. Dodáva sa ako doplnková výbava na želanie. Rozoznie sa pri spustení alarmu. Pretože má svoj vlastný zdroj napätia, aktivuje sa aj v prípade, že niekto odpojí hlavný akumulátor vozidla.