Fotogaléria

Stvorený pre príjemnú jazdu

Nový Ford Tourneo Custom je vybavený dômyselnými technológiami ako sú napríklad parkovacie senzory alebo zadná parkovacia kamera, ktoré uľahčujú riadenie a to predovšetkým v mestskej premávke. Pre ešte väčší komfort nájdete v kabíne veľa praktických priehradiek a dokonca aj skladací stolík, ktorý skvele poslúži napríklad pre notebook. Výnimočne flexibilný systém zadných sedadiel umožňuje meniť pomer priestoru pre cestujúcich a priestoru pre batožinu podľa potreby. S hlasovým ovládaním Ford SYNC zostanete ľahko v kontakte alebo si len môžete spríjemniť atmosféru počúvaním hudby a nechať pritom ruky na volante. To je len zlomok technologických riešení Tournea Custom pre čo najpríjemnejšiu jazdu.

 


Zábavy, koľko si budete priať

K dispozícii sú tie najmodernejšie komunikačné a zábavné systémy. Najobsiahlejšia dostupná audio súprava obsahuje DAB rádio, prehrávač CD, USB vstup a multifunkčný displej. K dispozicii je aj celoeurópsky navigačný systém, zadná parkovacia kamera, systém Ford SYNC a dômyselné usporiadanie reproduktorov.

Pokročilá hands-free technológia Ford SYNC

Hlasovým ovládaním Ford SYNC môžete ovládať počúvanie hudby alebo telefonovať prostredníctvom jednoduchých, intuitívnych hlasových povelov. SYNC tiež umožňuje prehrávanie skladieb z USB zariadenia alebo MP3 prehrávača alebo ich bezdrôtový prenos z mobilného telefónu. A to všetko opäť s použitím hlasového ovládania. Takže vy môžete stále držať volant oboma rukami a pozorne sledovať cestu pred sebou. Ďalšou významnou funkciou je núdzový asistent. Ak máte k systému SYNC pripojený mobilný telefón, dokáže ho táto technológia automaticky použiť k volaniu na tiesňovú linku krajiny v ktorej sa práve nachádzate.

Úplne nový systém vetrania a klimatizácie

V novom Forde Tourneo Custom sú k dispozícii dva úplne nové systémy. Ponúkajú podstatne vyšší prietok vzduchu a lepší výkon kúrenia či chladenia. Súčasťou elektronického ovládania sú tri otočné ovládače. Zákazníci si môžu zvoliť štandardné vyhrievanie s recirkuláciou alebo manuálnu klimatizáciu v prednej časti. Pre zadný priestor pri modeloch kombi je možné zvoliť samostatný klimatizačný systém.

Vyhrievané čelné sklo

Elektrické vyhrievanie čelného skla technológiou Quickclear, známou z osobných vozidiel Ford, urobí v zime krátky proces prácnemu a nepohodlnému odstraňovaniu námrazy. S týmto systémom stačí nastúpiť do vozidla stlačiť tlačidlo a vstavané výhrevné telieska v čelnom skle rýchlo odstránia námrazu.

Menej únavné a menej nákladné cesty

Tempomat s nastaviteľným obmedzovačom rýchlosti automaticky udržuje prednastavenú rýchlosť vášho Tournea Custom. Tým šetrí palivo, obmedzuje riziko prekročenia rýchlostných limitov a rovnako ako všetky podobné systémy udržiava požadovanú rýchlosť za vás, takže na to nemusíte myslieť.

Minimalizovaný hluk motora

Pri novom Forde Tourmeo Custom bol minimalizovaný hluk motora a dosiahnutý zvukový charakter, ktorý je veľmi blízky benzínovým motorom. Vďaka novej kalibrácii motorov Duratorq je pocit z jazdy bez typického zvuku klepania naftového motora, ktoré môže byť vodičovi a ostatným pasažierom nepríjemné. A aj vďaka dlhším stálym prevodom sa znížili otáčky motora bez vplyvu na dynamiku. Pri vysokých rýchlostiach tak motor vytvára oveľa menší hluk.

Inovatívny systém zadných sedadiel

Nové flexibilné zadné sedadlá umožňujú nastavenie do 30 rôznych konfigurácií. Napríklad sedadlo, ktoré nie je obsadené môžete sklopiť a posunúť dopredu, čím získate ďalší priestor pre batožinu. Alebo ak potrebujú cestujúci stolík, možno sklopiť ľubovoľné sedadlo tak, že vznikne vodorovná plocha. A napokon, ak potrebujete maximálny priestor pre náklad, môžete zadné sedadlá úplne vybrať. Cestujúcim ponúkajú sedadlá maximálne pohodlie a to predovšetkým s výbavou na želanie ako sú sklopné sedadlá, lakťové opierky či kožené poťahy. Sedadlá sú tiež vybavené úchytmi detských sedačiek ISOFIX.

Integrovaný strešný nosič znižuje spotrebu

Jedinečný inovatívny strešný nosič je možné jednoducho sklopiť, keď ho práve nepotrebujete. Okrem toho, že odpadá prácna opakovaná montáž a demontáž ako pri bežných nosičoch, dá sa sklopením nosiča ľahko znížiť celková výška vozidla pod 2 metre. A pretože sa súčasne zníži odpor vzduchu, klesne spotreba paliva aj aerodynamický hluk vozidla.Nosič má tiež úctihodnú nosnosť až 130 kilogramov.

Stierače, ktoré sa prispôsobia intenzite dažďa

Stierače s dažďovým senzorom sa automaticky spustia v okamihu, keď zaznamenajú prvé kvapky dažďa na čelnom skle automobilu. Rýchlosť stierania je potom regulovaná automaticky podľa intenzity dažďa. Sami si môžete nastaviť šesť úrovní citlivosti, ktoré určujú pri akom množstve vody na prednom skle sa stierače uvedú do činnosti. Stierače s dažďovým senzorom sú k dispozícii v kombinácii s automatickými prednými svetlometmi.

Predné svetlomety, ktoré sa samy rozsvietia

Nový Ford Tourneo Custom je vybavený senzormi, ktoré rozpoznajú úbytok svetla a automaticky aktivujú predné svetlomety. Jazda za súmraku je tak jednoduchšia a bezpečnejšia. Rovnako sa svetlomety automaticky rozsvietia, keď vojdete s vozidlom do tunela. Automatické predné svetlomety sú k dispozícii spoločne so stieračmi s dažďovým senzorom.

Jednoduchšie manévrovanie v noci

Ak potrebujete v noci prejsť ostrou zákrutou, pomôže vám Tourneo Custom odbočovacími svetlami. Tie sa aktivujú v rýchlostiach pod 30 km/h pri otočení volantu alebo zapnutí smerových svetiel. Odbočovacie svetlá sú umiestnené nad hlavnými svetlometmi a automaticky nasvietia príslušnú stranu vozovky, aby ste mali lepší prehľad. Jazda zákrutami je vďaka tomu ešte jednoduchšia.

Rain-sensing wipers

Rain-sensing wipers, which are standard on some models and optional on others, offer six levels of sensitivity, springing into action automatically at the first drop of rain and increasing in speed to deal with whatever the weather can come up with. Aside from the added convenience, it’s one less thing to have to think about (model specific).

Senzory pre jednoduchšie parkovanie

Na želanie dodávané parkovacie senzory vám pomôžu určiť vzdialenosť medzi vaším automobilom a akoukoľvek prekážkou vpredu alebo vzadu. Akonáhle zaznamenajú nejaký objekt, upozornia vás na neho zvukovým signálom, ktorý bude postupne nadobúdať na intenzite spolu so skracujúcou sa vzdialenosťou od prekážky. Táto funkcia bola navrhnutá k tomu, aby ste mohli parkovať bezpečne.

Výkonný a hospodárny dieselový motor

Nový Ford Tourneo Custom je dodávaný s vyspelým a úsporným motorom Duratorq TDCI s objemom 2,2 litra v kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies. Na výber máte z troch konfigurácií výkonu, 74 kW (100 k), 92 kW (125 k) alebo 114 kW (155 k). Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z nich, krútiaci moment aj jeho rozdelenie boli vylepšené tak, aby malo vozidlo dostatočnú dynamiku prázdne aj naložene, a to aj pri rozjazde. V kombinácii s technológiami Ford EcoNetic ponúkajú tieto motory nižšie celkové náklady na vlastníctvo a znižujú negatívny dopad na životné prostredie.

Dômyselnejší spôsob dobíjania batérie

Na rozdiel od konvenčných systémov obnovuje inteligentné rekuperačné dobíjanie kapacitu akumulátora iba vtedy, keď je to naozaj potrebné. Ak to nie je nevyhnutné, nedobíja napríklad počas akcelerácie. Takto sa ďalej šetrí palivo a znižujú emisie.

Indikátor radenia pre úspornejšiu jazdu

Kontrolka na prístrojovej doske vás informuje o tom, kedy preradiť, aby ste dosiahli najnižšiu spotrebu. Je to jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako znížiť náklady pri každej jazde len letmým pohľadom na prístrojový panel.

Zníženie spotreby paliva prostredníctvom funkcie Stop-Start

Táto technológia automaticky vypne motor, akonáhle vozidlo zastaví napríklad na semaforoch alebo v kolóne. Pritom stále dodáva dostatok energie pre klimatizáciu alebo rádio. Akonáhle sa budete chcieť znovu rozbehnúť, motor opäť automaticky naskočí. Tento systém je naozaj veľmi efektívny a oceníte ho predovšetkým pri častých jazdách mestom, kde môže znížiť spotrebu až o 10%.

Najdlhšie servisné intervaly v triede

Vyspelé dieselové motory Duratorq, ktorými je nové Tourneo Custom vybavené, sú neobyčajne hospodárne, odolné a spoľahlivé. Diely pri ktorých sa predpokladá bežné opotrebenie, boli navrhnuté tak, aby slúžili čo najdlhšie bez nutnosti údržby. Vďaka tomu mohli byť servisné intervaly predĺžené na 50 000 km alebo dva roky.

ESP vám pomôže udržať vozidlo pod kontrolou

Elektronický stabilizačný systém ESP priebežne monitoruje pohyb vášho vozidla. Rozpozná akékoľvek odchýlky od zvolenej jazdnej stopy,  napríklad začínajúce šmyk,  a automaticky koriguje jazdnú dráhu vozidla, aby ste si udržali nad ním plnú kontrolu. Táto technológia tiež skracuje brzdnú dráhu v krízových situáciách.

Systém, ktorý vám pomôže zostať v jazdnom pruhu

Ak zaznamená tento systém nechcené vybočenie z jazdného pruhu, okamžite vás upozorní vibráciami volantu a grafickým varovaním na displeji. Vibrácie si môžete nastaviť na jeden z troch stupňov citlivosti. Tento systém spolupracuje aj so systémom sledovania bdelosti vodiča.

Systém sledovania bdelosti vodiča

Pokrokový systém sledovania bdelosti vodiča priebežne monitoruje vaše správanie za volantom. Dokáže rozpoznať jeho zmeny, ktoré môžu byť spôsobené únavou. Ak takéto zmeny zaregistruje, na displeji sa objaví odporúčanie, aby ste prerušili jazdu a oddýchli si. Táto technológia získala cenu Euro NCAP Advanced pri jej predstavení vo Forde Focus.

Maximálny záber pre väčšiu kontrolu

Náš pokročilý protipreklzový systém trakčnej kontroly TCS eliminuje pretáčanie kolies a zabezpečuje tak maximálnu záber, výkon a stabilitu práve vtedy, keď sú najviac potrebné. Tento systém neustále monitoruje a upravuje hnaciu silu aplikovanú na jednotlivé kolesá, čím zabezpečuje maximálny kontakt a záber pri zrýchlení vozidla.

Systém aktívnej bezpečnosti, ktorý sa prispôsobí hmotnosti

Funkcia adaptácia na hmotnosť nákladu LAC upravuje zásahy systému ESP podľa aktuálneho zaťaženia vášho nového Fordu Tourneo Custom. Kontrola nad vozidlom a stabilita tak zostáva optimálna bez ohľadu na počet prevážaných pasažierov a množstvo ich batožiny.

Nepretržitá ochrana proti prevráteniu

Funkcia ochrany proti prevráteniu vozidla ROM monitoruje polohu vášho Tournea Custom a identifikuje potencionálne nebezpečné situácie, ktoré by mohli viesť k prevráteniu vozidla. V takom prípade aktivuje elektronický stabilizačný systém ESP, ktorý upraví rýchlosť a obnoví stabilitu.

Príves ostane bezpečne v stope

Ak systém dynamickej stabilizácie prívesu TSA odhalí začínajúce rozkývanie prívesu, zníži rýchlosť, aby problém čo najskôr pominul. Vďaka tomu je jazda s prívesom bezpečnejšia. Spomalenie je dosiahnuté znížením krútiaceho momentu a postupným brzdením všetkých kolies. Postarané je teda o vás aj pri jazde s prívesom.

Chráni vás päťhviezdičková bezpečnosť

Noví Ford Tourneo Custom získal v hodnotení poprednej nezávislej organizácie v oblasti bezpečnosti cestnej premávky Euro NCAP, plných 5 hviezdičiek. Okrem iných bezpečnostných inovácií je nový Ford Tourneo Custom taktiež prvým novým vozidlom vo svojom segmente, ktoré bolo vyvinuté so zohľadnením najnovších protokolov Euro NCAP. Tento protokol stanovuje nové prísne normy pre hodnotenie bezpečnosti vozidiel tejto kategórie.

Núdzový asistent v prípade nehody

Ak by už došlo k dopravnej nehode, aktivuje sa vystrelením airbagov či prerušením prívodu paliva ocenená funkcia núdzového asistenta. Ak je k systému SYNC pripojený mobilný telefón, dokáže ho táto technológia použiť k priamemu spojeniu s linkou tiesňového volania, kde oznámi operátorovi základné informácie, ako sú GPS súradnice vašej pozície. Prípadne môžete potom hovor prevziať sami. Služba Núdzový asistent získala ocenenie aj na udeľovaní cien Global Mobile Awards 2012.

Maximálna ochrana vďaka tuhej karosérii

Pri konštrukii nového Tournea Custom sa uplatnila vysokopevnostná oceľ s prímesou bóru. Bórová oceľ a ďalšie vysokopevnostné prímesy ocele tvoria cez 40% karosérie, a to vrátane komponentov tvoriacich ochranný rám okolo priestoru pre cestujúcich. Vďaka tomu je karoséria veľmi ľahká a súčasne robustná. Celá konštrukcia karosérie bola optimalizovaná s využitím viac ako 4500 počítačových simulácií a reálnych 30 bariérových skúšok celého vozidla.

Zdokonalený systém airbagov

Nové Tourneo Custom je vybavený čelnými, bočnými aj stropnými airbagmi pre vodiča a spolujazdca. Airbagy majú zdokonalený systém aktivácie. Rovnako ako v najnovších osobných vozidlách Ford sa vo výbave nachádza aj neosový stĺpik riadenia s možnosťou nastavenia, ktorý v prípade čelného nárazu vo vysokej rýchlosti pomáha znížiť riziko zranenia vodiča.

Väčšia sila pre prudké zabrzdenie

Bezpečnostný brzdový asistent EBA pomáha vozidlu Tourneo Custom dosiahnuť maximálnu účinnosť bŕzd v krízových situáciách. Systém sleduje, akou silou pôsobíte na brzdový pedál a v prípade potreby automaticky zvýši tlak v brzdovej sústave. Pre ďalšie skrátenie brzdnej dráhy dodáva systém zadného hydraulického posilňovača zvýšený tlak do zadných bŕzd, ak pri prudkom brzdení dôjde k aktivácii ABS.

Bezpečnejší systém centrálneho zamykania

Nový Ford Tourneo Custom je štandardne dodávaný so systémom diaľkového centrálneho zamykania. A tento systém je teraz ešte bezpečnejší. Teraz totiž môžete otvoriť iba jedny dvere bez toho, aby boli automaticky odomknuté aj ostatné. Ostatné dvere zostanú bezpečne uzamknuté až do okamihu, keď stlačíte prepínač vo dverách na strane vodiča. Tento prepínač môžete tiež použiť na ovládanie zamykania a odomykania všetkých dverí vozidla. Takisto sú zámky všetkých dverí vybavené ochranou proti odvŕtaniu alebo vylomeniu.

Dve možnosti špičkového alarmu

Nový Ford Tourneo Custom si môžete dovybaviť obvodovým alarmom, ktorý sa spustí v okamihu, kedy sú dvere alebo kapota násilne otvorené. K dispozícii je aj alarm s ochranou vnútorného priestoru. Ten sa uvedie do chodu uzamknutím vozidla a jeho silná siréna sa spustí pri pokuse o násilné vniknutie do vozidla, pokusu o odtiahnutie alebo pri pohybe v kabíne.

Pokročilý elektronický kľúč zvyšuje bezpečnosť

Odcudzenie vozidla teraz značne komplikuje nový elektronický kľúč, ktorý vysiela na dvoch kanáloch, to prakticky znemožňuje prípadné zachytenie a skopírovanie signálu zlodejom. Dobíjací kľúč je vodotesný a odolný proti neoprávnenej manipulácii aj náročným podmienkam pracovného prostredia. Takže po uzamknutí vozidla je o cennosti vo vozidle postarané.